Tajemství Pravdy (TV seriál)

Legend of the Seeker

Legenda o Pátračovi

Drama / Fantasy / Komedie

USA, 2008–2010, 32 h 10 min (Minutáž: 43–45 min)

Předloha:

Terry Goodkind (kniha)

Joseph LoDuca

Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Jay Laga'aia, Tabrett Bethell, Tania Nolan, Jessica Marais, Jessica Chapnik, Danielle Cormack, Michael Hurst, Ted Raimi, Charisma Carpenter, Patrick Kake, Rose McIver, Carolyn Dando, Peter McCauley, Keisha Castle-Hughes, Lesley-Ann Brandt, Elizabeth Hawthorne, Antonio Te Maioha, Katrina Law, Craig Walsh Wrightson, Janine Burchett, Brooke Williams, Mark Mitchinson, Campbell Cooley, Matthew Chamberlain, Tim Foley, Mia Pistorius, Matt Gillanders, Jon Brazier, Matthew Saville, Jolene Blalock, Vicky Haughton, Laura Brent, Toby Leonard Moore, Aimee Teegarden, Gareth Reeves, Jeffrey Thomas, Stephen Lovatt, John Leigh, Nathaniel Lees, Hori Ahipene, Stuart Devenie, Alison Bruce, Eryn Wilson, Jed Brophy, William Kircher, Bruce Phillips, Jordana Beatty, Reuben de Jong, Jason Hood, Peter Feeney, Anna Hutchison, Emily Baldoni, Helena Mattsson, Brett Tucker, Elizabeth Blackmore, Jay Ryan, Lauren Shaw, Nicola Kawana, Michelle Langstone, William Morgan Sheppard, Michael Whalley, Luna Rioumina, John Rhys-Davies, Shane Cortese, Kirk Torrance, Tandi Wright, Caren Pistorius, David de Lautour, Edwin Wright, James Davies, Sophie Henderson, Dylan Holmes, Dwayne Cameron, Josh McKenzie, Allan Henry, Laura Gordon, Jeff Szusterman, Faye Kingslee, Don Hany, Andrew Stehlin, Judy McIntosh, Alex Hassell, Benson Jack Anthony (herec, a.z.), Ben Fransham, Rob Kipa-Williams, Matthew Le Nevez, Colin Moy, Joshua Fernandes, Scott Wills, Jordana Beatty (a.z.), Anna Hutchison (a.z.), Jessica Marais (a.z.), Jennifer Rucker, Catherine Stephen, Kevin J. Wilson, Dean O'Gorman, Claire Chitham, Nathan Meister, Curtis Vowell, Jason Hoyte, Nick Blake, Gabriel Mann, Craig Hall, Stephen Papps, Gina Holden, Ian Mune, Parker Stevenson, John Bach, Faye Smythe, Michael Nouri, Harry Van Gorkum, Neill Rea, Steve Rodgers, Owen Black, Matthew Walker

Rob Tapert, David Roessell

Zvuk:

Chris Burt

Scénografie:

Robert Gillies

Kostýmy:

Jane Holland

Cílovou skupinou seriálu jsou jednoznačně nadržení puberťáci bez mozku, ale to nebrání nám ostatním, abychom se u něj pobavili. Prvních 17 dílů je úplné utrpení. Není tam absolutně žádná logika... jak v chování postav, tak v reáliích světa a dodržování toho, co už bylo řečeno. Seeker se se svou družinou bezcílně potulují po kraji, občas pomáhají, a když by se měli začít nudit, okamžitě je napadne náhodná skupina zlých vojáků. V druhé sérii pak tuto skupinu vojáků občas vystřídá skupina zahalených děvčat se zaostřenýma trojúhelníkama. S mapou světa si očividně autor nedělal žádné starosti, protože pro kohokoli se zlými úmysly platí pravidlo, že Seeker je od něj 5 minut daleko, přestože to je na druhém konci světa. Zato pro Seekera platí, že když se někam chce dostat, zabere mu to celou sérii. No hnoje bych už nakydal dost, tak teď, proč se na to dívat. Ač je to tak blbé, že by autora měli poslat opakovat první třídu, občas jsou tam dobré vtipy, hlavní postavy jsou dost sympatické a závěry sérií už mají i svou kvalitu. Já osobně celou dobu fandil hlavnímu záporákovi. Nevím, proč by jeho představa světa měla být špatná, a tak jsem s ním i docela sympatizoval.(24.9.2010)

Temná fantasy Terryho Goodkinda plná brutálního násilí a naturalismu byla společností Disney znásilněna a rozpatlána do serie, která má s knihou pramálo společného, jen proto, aby se dala natáhnout na cca 20 dílů a mohla se vysílat i odpoledne, když děti přijdou ze školy. Výsledkem je dětský dobrodrůžo seriál jen o trošku lepší než Xena a podobné. Přiznejme si, na tohle jsme všichni koukali tak do ranné puberty. Goodkindovi čtenáře to nemůže uspokojit a takový čtenář při sledování prochází psychickou torturou a vymývaním mozku. Ať žijou prachy, ale co by kdo mohl od Disney čekat, že? Až odezní zklamání, možná, že hodnocení zvýším. UPDATE: Po shlédnutí celé sezony jsem došel k závěru, že při pohledu jako na stand-alone seriál je seriál poměrně dost kvalitní a zábavný, přestože je příběh okleštěný. Nicméně mě stále mrzí že se s jednotlivými aspekty knihy jedná poněkud bezmyšlenkovitě, což vedlo k, sice povedenému a zajímavému, ale neautentickému konci sezóny. Nejvíc mě ovšem mrzí absence hlubšího rozpracování vztahu Richarda a Kahlan.(10.7.2009)

• Rogue

Moudra jsou dávkovaná po kýblech, neustále někdo popotahuje, je tu nevyhnutelný osud i lovestory, šípy létají zpomaleně, herci jsou hezcí a je to docela sranda. Adekvátní náhrada Xeny a Herkulese. Asi ještě pár dílů zvládnu, ale přiznávám, že bez Bridget Regan by to nešlo. A finále prvního dílu je geniálně debilní.(7.9.2009)

• Nethar

Statečný bojovník, mocný čaroděj a hlavně mrštná mladá čarodějka s velkým výstřihem, to vypadá na pěknou fantasy sérii mířící kamsi k divákům Xeny a Herkula. Pilotní díl vcelku jde, člověk se občas pousmívá, jak je to naivní, hned první scéna má dost vážných nedostatků, ale co už. Ještě se asi mrknu dál, ale předpokládám, že lepší už to nebude, že teď z toho bude taková pohádka pro trochu odrostlejší děti. Do nějaké Hry o trůny to má vskutku hodně daleko, i když zpomaleným soubojům občas chybí jen výstřiky krve a člověk si připadá jak ve filmu 300... ale jenom chvilku... ;-)(5.5.2015)

Jasně, na jednu stranu je to jen mix Herkula, Xeny a Spartaka v novém kabátku (i když mnohdy se stejně lacinými efekty) - ale na stranu druhou je nutno uznat, že právě ze Spartaka si to bere poměrně zdařilé zpracování soubojů. Navíc čert vem hlavního hrdinu, když se v bitevní vřavě se dvěma dýkami/agiely v ruce pohybují napříč celým seriálem takový dvě krásný rakety... Koukat se na to dá a pro fanouška žánru fantasy by se to skoro dalo označit i za povinnost... pro ty ostatní je nutno přiznat, že některé díly mají zoufale plytký (a s celkovou dějovou linií nesouvisející) děj, a že ty dvě série, které se podařilo natočit, než se celý počin stopnul, jsou tak akorát. Ale třeba je to předzvěst toho, že čistokrevnému fantasy žánru ještě neodzvonilo. A to je dobře.(30.3.2013)

• - Před samotným natáčením podstoupili Craig Horner (Richard) i Bridget Reganová (Kahlan) šesti týdenní výcvik zaměřený na jízdu na koni a šermířských dovedností. (Conspi)

• - Dvojice hlavních hrdinů Craig Horner (Richard) a Bridget Reganová (Kahlan) se před samotným natáčením seriálu přiznala k tomu, že knižní sérii nikdy dřív nečetla. (Conspi)

• - Přestože Kahlan Amnell (Bridget Regan) v seriálu zabije desítky nepřátel, ani jednou není vidět na jejích dýkách krev. (Beckett51)