Úplné zatmění

Poeti dall'inferno

Úplné zatmenie

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 1995, 111 min

No tak musím říct, že by mě ani nenapadlo si tenhle film dobrovolně stáhnout, protože látka mi nepřijde až tak zajímavá na skoro dvou hodinový snímek. Dívali jsme se na to ve škole v rámci prokletých básníků, a že bych z toho byl kdovíjak unesen, to říct nemůžu. Jak jsem již napsal, látka není dostatečná pro 111 minut a proto se Úplné zatmění místo dost táhne. Zvlášť roztahaný je závěr, který se snad už ani víc natáhnout nedal. Filmu navíc chybí silnější scény a pokud předem něco o prokletých básnících víte, tak máte dokonce vyzrazen i finální zvrat. Té sodomie tam taky mohlo možná být méně. Já teda většinou překousnu pár těch teplých scén, ale tady je toho až až. Slabší tři hvězdy.(22.6.2012)

Průměrné romantické drama, které sice nenudí, ale dějově je neuvěřitelně řídké, takže pokud si na půl hoďky odběhnete, budete po návratu stále v obraze. Co skutečně stojí za pochavlu, jsou herecké výkony Leonarda DiCapria a Davida Thewlise, za které dávám všechny ty tři hvězdičky. Jejich herecký um a působivost, s jakou ztvárnili sebezničující lásku (či spíše vzájemnou posedlost) posílá jinak nepříliš zdařilý film vysoko. Bohužel, vše ostatní je, jak jsem již řekl, průměrné až podprůměrné - od dobové výpravy po scénář. A těch sexuálních scén tam klidně mohlo být méně, byly spíše kontraproduktivní. /viděno na DVD: 55% a 3*/(4.6.2010)

-4* po dlouhém odkládání jsem konečně zhlédnul tento životopisný snímek o prokletých básnících. Poezie je mi sice na hory vzdálená, ale s bohémským životem mám docela osobní zkušenosti, tak proto mě toto téma zajímalo. Podle mě si s ním režisérka poradila velmi slušně. Emocemi nabitá atmosféra je po celou dobu filmu a taky uvěřitelná, protože úplné zatmění mysli a takové rozporuplné pocity se zažívají, když je láska takto intenzívní - prostě jako každá závislost. Nikdo nemůže čekat, že to bude mít dobrý konec. Jak moc nemusím Leonarda DiCapria, tak do své role zapadl a zvládl ji myslím na jedničku. Ve výsledku se i ve mě mísí emoce co mám dát za známku - ale po dlouhém rozmýšlení musím dát 4 hvězdičky, když režisérka zplodila hezké dítko, kterému bych rozhodně nechtěl být otcem, ani mít s ním něco společné ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](14.2.2018)

Mám za to, že životopis by měl nějak svou formou (a materiálem) reflektovat i tvorbu osobnosti, o níž pojednává. Pouhý životní příběh s pár replikami na téma spáč v úvalu mi ke štěstí nestačí. Ve srovnání s Úplným zatměním jde třeba film Hodiny mnohem dál. Toto je milý, odpočinkový a zábavný snímek - no more, no less. (Může se zdát, že není fér srovnávat Úplné zatmění /což je životopis/ s Hodinami /což je adaptace knihy, která je prý mnohem více než pouhým životopisem/, ale mě by opravdu těšilo, kdyby se přesah stal normou u převyprávění života významných /i bezvýznamných/ osobností. U Hodin nemohu hodnotit jestli jsou zdařilou adaptací, neb jsem knihu nečetla.)(13.8.2010)

Snímek Agniezsky Holand pojednávající o době prokletých básníků, kde si Verlaina vytřihl Thewlis a toho nejtalentovanějšího DiCaprio. Je to především o jejich vztahu, poezie se dívák moc nedočká, přesto má tento film výbornou atmosféru a nutí k zamyšlení - konvence vs. rebelantství, staré vs. nové, vášeň vs. láska, poezie vs. život... Je věčnost slunce zrcadlící se v mořské hladině? ;-)(26.9.2009)

• - Spoiler: Po scéně s nožem má Paul (David Thewlis) na obvaze krvavou stopu na hřbetu ruky, ačkoliv ho Arthur (Leonardo DiCaprio) bodl do dlaně a nůž skrz ruku neprošel. (Yoricka)

• - Spoiler: Když Arthur Rimbaud (Leonardo DiCaprio) zemře kvůli nádoru v noze, Paul Verlaine (David Thewlis) řekne, že má taky nádor v koleni. Ten ale ve skutečnosti nikdy neměl. (Nancy...)

• - John Malkovich měl původně hrát postavu Verlaina, kvůli čemuž si vyholil část hlavy. (bfa)