Úplné zatmění

Poeti dall'inferno

Úplné zatmenie

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 1995, 111 min

Hampton je velice dobrý dramatik a scénarista (a objeví se zde v roličce soudce) a věřím mu (jak se píše na začátku), že vše ve filmu vychází věrně z historických pramenů a korespondence obou básníků. Přesto film zůstává spíše ilustrací Schopenhauerových tezí o geniovi (Svět jako vůle a představa) a DiCaprio uchopuje svou roli spíše vnějškově. Jakoby pod tou krásnou tváří už nebylo nic a tak film musí názorně dovysvětlit, že básníkova duše je poušť, kterou se Rimbaud marně svým dílem a svojí neutuchající touhou snaží přetvořit v živoucí mořskou pláň. Mou veškerou pozornost měl tak Thewlis, který přesně odstiňuje slabošského a labilního Verlaina a jeho potřebu závislosti na ženách, mužích a alkoholu.(7.2.2009)

Ta angličtina mi dost vadí, obzvlášť čtou-li se básně "toho Francouze" (v překladu?)! Pan Thewlis předvedl neuvěřitelnost, DiCaprio byl ovšem také velmi přesvědčivý. Jsou tam nádherné momenty - jak po vizuální stránce, tak dík dialogům nebo věrohodné atmosféře. Občas to byl vážně balast, občas to mělo chlup k uměleckému dílu. Rozhodně ale patří k oslovujícím filmům, na které se těžko zapomíná.(11.3.2010)

Byl jsem na tento film velmi zvědavý, protože jsem považoval přiběh Paula Verlaina a Arthura Rimbauda za nezfilmovatelný. Jednalo se totiž o postavy natolik svérázné (vzhledem, životem, dílem), že jenom myšlenka na to, že by se našli dva tak vynikající herci, kteří by dokázali tyto postavy věrohodně zahrát, mi přišla zcela nemožná. Ovšem herci nejsou to, co tento film sráží. Úplné zatmění postrádá jakoukoliv poetiku. Ve filmu skoro nezazní jejich poezie, ani nic z jejich díla. Příběh dvou velkých spisovatelů se tu spíše stává jen příběhem dvou milenců. Vztah umělců přitom je velmi specifický. Potřebují se jako inspiraci. Nemohou tvořit jeden bez druhého a když jsou spolu, neustále se hádají. Jsou tedy v začaroveném kruhu. Láska a dílo jsou v jejich životě zcela totožně, protože jedno bez druhého není. V tomto filmu však jejich tvorba velmi chybí a tudíž celá konstrukce tohoto filmu padá.(29.6.2009)

Poprvé mě to neuvěřitelně nadchlo a zasáhlo, napodruhé jsem si začal všímat detailů, které nebyly zas až tak košer. I přesto je to "umělecké nadechnutí" mezi Rimbaudem a Verlainem fascinující melodram a jedinečný důkaz toho, že i čítankové mohyly měly svou lovestory. Vyřčenou pochvalu tu bezesporu zasluhuje mladinký Leonardo DiCaprio, který tu zcela nečekaně a možná i trochu předčasně přesvědčil o svém výrazném talentu dávno před kasaštykem jménem Titanic.(19.7.2012)

Musím se přiznat, že u těchto dvou velikánů jsem čekala o něco víc odvážnější zpracování. Celé mi to totiž přišlo takové nemastné neslané, spíše obyčejné než zajímavé. Hudba a herci výborní, ale pořád jsem čekala, že se dozvíme něco o Rimbaudově díle, když ho Verlaine po celý film opakovaně adoruje. Místo toho se dokola a dokola řeší vztahy. Zkrátka očekávání to zrovna nesplnilo.(24.1.2010)

• - Ako náhrada skutočného absintu bol počas prvého dňa natáčania použitý iný alkoholický nápoj – grécke Ouzo. Keďže sa tieto scény mimoriadne vydarili, používali tvorcovia takýto postup počas celého natáčania. A ako sa David Thewlis priznal v jednom rozhovore, viedlo to nakoniec k tomu, že si vlastne natáčanie vôbec nepamätá. (Saraswati)

• - Původně měl Rimbauda hrát River Phoenix. Mladý herec však nečekaně zemřel, a tak Rimbauda nakonec ztvárnil Leonardo DiCaprio. (bfa)

• - Ze začátku filmu čte Paul Verlaine (David Thewlis): „Co jsem se naplakal za srdcervoucích jiter“, což je úryvek z Rimbaudovy básně „Opilý koráb“. (orkadimenza)