Úplné zatmění

Poeti dall'inferno

Úplné zatmenie

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 1995, 111 min

Básníci, alkohol, sex, cestování a homosexualita. Nepřišlo mi to nějak přeromantizované, natož romantické, právě naopak, pouze sex, téměř žádné city, tedy až na ty mezi dvěma muži, ale to je z mého pohledu spíše vtipné, než vážné a upřímné. Vztah k dívce byl pouze z fyzického hlediska díky jejímu "úchvatnému" tělu, které se mě příliš nelíbilo, ale budiž. Rozhodně výborný příběh, atmosféra a skvěle zvolená místa, kde se celá story odehrává. Leonardo jako vždy vynikající výkon, on zahraje úplně všechno a ještě když hraje "hajzlíka" tak je naprosto nepřekonatelný. Musím pochválit také Davida Thewlise jelikož předvedl také něco, čemu se říká herecký um. Stojí za shlédnutí, můžu pouze doporučit.(7.4.2012)

Leo, Leo.. ach Leo. Jsi jedinečný, krásný a prvotřídní pan Herec. Tohle byla jednoznačně Leova hra, on diktoval tempo nejen prostřednictvím své role, ale jakmile se objevil na scéně strhl na sebe veškerou pozornost. Nádhera. Přesto se však nemohu zbavit pocitu, že to šlo udělat trochu lépe. Jinak můj velký postřeh při erotických scénách byl naprosto správný a sice, že tohle musel točit Evropan! Američan by se v roce 1995 na takové scény rozhodně nedal. V tomhle jsme daleko za Vámi, přátelé!:)(3.6.2013)

Jeste pred homohorou tu bylo Uplne zatmeni a musim uznat, ze se stejne jako v pripade Zkrocene hory jedna o kvalitni film. Akorat probem je, ze takovyhle filmy o vztahu nakejch lidi, kterej je nici, sem uz par videl. Ale jinak je pribeh vcelku v pohode, akorat tezko rict, kolik je toho podle pravdy. Navic se film zameruje ciste na vztah dvou basniku. Prekvapilo me, ze takovej vcelku komorni pribeh ma docela rozmachlou a perfektni hudbu. No a pak tu jsou herci, Daniel Thewlis me prekvapil, tohohle herce neznam, ale predved dost dobrej vykon a byl dustojnej "partak" pro Leonarda, akorat by prasak nemusel furt ukazovat pero. No a pak tu je DiCaprio. Tohohle herce v jeho nejnovejsich filmech porad chvalim, protoze uz nepusobi jako ten malej chlapecek a je fakt kvalitni herec. No ale tohle je asi nejstarsi film, kterej sem s nim videl a tudiz jsem cekal toho sladkyho chlapecka, ale DiCaprio snad predvadi jeden z nejlepsich vykonu, protoze byl naprosto dokonalej a nebyl to zadnej sladousek, ale pekne nechutnej parchant, kterej i pres svej mladistvej vzhled dokaze bejt pekne vostrej. Ja jsem spokojenej, film me zaujal a Leo je tady tak skvelej, ze proste musim dat 4*.(18.8.2007)

Musím se přiznat, že u těchto dvou velikánů jsem čekala o něco víc odvážnější zpracování. Celé mi to totiž přišlo takové nemastné neslané, spíše obyčejné než zajímavé. Hudba a herci výborní, ale pořád jsem čekala, že se dozvíme něco o Rimbaudově díle, když ho Verlaine po celý film opakovaně adoruje. Místo toho se dokola a dokola řeší vztahy. Zkrátka očekávání to zrovna nesplnilo.(24.1.2010)

Byl jsem na tento film velmi zvědavý, protože jsem považoval přiběh Paula Verlaina a Arthura Rimbauda za nezfilmovatelný. Jednalo se totiž o postavy natolik svérázné (vzhledem, životem, dílem), že jenom myšlenka na to, že by se našli dva tak vynikající herci, kteří by dokázali tyto postavy věrohodně zahrát, mi přišla zcela nemožná. Ovšem herci nejsou to, co tento film sráží. Úplné zatmění postrádá jakoukoliv poetiku. Ve filmu skoro nezazní jejich poezie, ani nic z jejich díla. Příběh dvou velkých spisovatelů se tu spíše stává jen příběhem dvou milenců. Vztah umělců přitom je velmi specifický. Potřebují se jako inspiraci. Nemohou tvořit jeden bez druhého a když jsou spolu, neustále se hádají. Jsou tedy v začaroveném kruhu. Láska a dílo jsou v jejich životě zcela totožně, protože jedno bez druhého není. V tomto filmu však jejich tvorba velmi chybí a tudíž celá konstrukce tohoto filmu padá.(29.6.2009)

• - Ze začátku filmu čte Paul Verlaine (David Thewlis): „Co jsem se naplakal za srdcervoucích jiter“, což je úryvek z Rimbaudovy básně „Opilý koráb“. (orkadimenza)

• - Původně měl Rimbauda hrát River Phoenix. Mladý herec však nečekaně zemřel, a tak Rimbauda nakonec ztvárnil Leonardo DiCaprio. (bfa)

• - John Malkovich měl původně hrát postavu Verlaina, kvůli čemuž si vyholil část hlavy. (bfa)