Úplné zatmění

Poeti dall'inferno

Úplné zatmenie

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 1995, 111 min

Leo je skvělý herec a kromě pár trapasů je zatím jeho herecká kariéra docela vyrovnaná, tento film je z řady těch, které mu spíše dávají prostor k předvedení talentu - Rimbaud v jeho podání je tak odporný, že jen ještě lepší výkon Davida Thewlise mi pomohl pochopit, proč jím byl Verlaine tak fascinovaný. Zajímavá ilustrace školní četby - nevím, jestli tenhle film mládež přivede k dílům hrdinů, nebo se jim raději budou vyhýbat obloukem. O jejich díle tu vlastně není skoro nic - tak to vypadá, že jde jen o nějaké dva úchyláky.(22.9.2003)

Nezapomenutelný, nádherný film. Nevím, kdo byl lepší, zda diCaprio či Thewlis, ale každopádně vytvořili dvojici, na kterou se hned tak nezapomene. Rimbaud je v podání diCapria místy doslova k sežrání, jak je sladkej a pak přijde moment, kdy bych mu rozbila hubu, jak je odpornej. Verlaine je chudák s jednou velkou, ale opravdu velkou slabostí. Místy je film i neuvěřitelně vtipný. Chudák paní Verlainová.(11.9.2009)

Kvalitní a dobu vystihující. David Thewlis je výborný, DiCaprio asi taky, ale jako herec je pro mne maximálně nezajímavý, takže nemohu posoudit. Každopádně oba dva své role zahráli perfektně a Rimbaud je skvěle odporný a hodný pořádné rány. Myslela jsem, že prokleté básníky mám ráda, ovšem tenhle film mě donutil to ještě hodně přehodnotit.(1.2.2010)

• Special One

Mě se teda zatmělo pořádně, když si ho páni básníci rvali do prdele, ale popořadě. Rimbaud měl určitě pestřejší život než jak ho popisuje Úplné zatmění, které zobrazuje jen tu kontroverzní část jeho života. Každopádně se jedná o užvaněný a především ufňukaný film. Během něhož hned několikrát božský Leonardo navrtává oplzlého Davida, a aby toho nebylo málo, tak si po krásném milování spolu pobrečí na ramínku. Buzeranti. PS: Ne, nejsem homofob, ale kdo se má na to dvě hodiny koukat!(24.1.2013)

môj základný pocit z filmu vystihol presne užívatel mortak: "Mou veškerou pozornost měl tak Thewlis, který přesně odstiňuje slabošského a labilního Verlaina a jeho potřebu závislosti na ženách, mužích a alkoholu.".... postava, ktorá mala byť hlavnou, Rimbaud, sa tak stáva iba nástrojom, ktorý manipuluje dej filmu, a jeho skutočné "básnictvo" ostáva ukryté v nespočetných hádkach, rozchodoch a opätovných stretnutiach s chorobne závislým Verlainom.... nie, to nepíšem preto, že by som Verlaina odsudzoval. Práve naopak, v jeho slabošstve, labilite a sebadeštruktívnej túžbe podliehať akejkoľvek závislosti som sa až príliš videl :-/(3.10.2011)

• - Původně měl Rimbauda hrát River Phoenix. Mladý herec však nečekaně zemřel, a tak Rimbauda nakonec ztvárnil Leonardo DiCaprio. (bfa)

• - Ze začátku filmu čte Paul Verlaine (David Thewlis): „Co jsem se naplakal za srdcervoucích jiter“, což je úryvek z Rimbaudovy básně „Opilý koráb“. (orkadimenza)

• - John Malkovich měl původně hrát postavu Verlaina, kvůli čemuž si vyholil část hlavy. (bfa)