Úplné zatmění

Poeti dall'inferno

Úplné zatmenie

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 1995, 111 min

Nikterak objevně zrežírovaný milostný příběh dvou prokletých francouzských básníků sice má pár slušně zrežírovaných scén, ale cesta, kterou si Agnieszka Hollandová k dosažení cíle zvolila, zdá se mi být poněkud nešťasnou. Z básní Rimbauda a Verlainea uslyšíme sotva pár veršů a klidně by tedy mohlo jít o jiné dva výstřední homosexuály. V takovém případě by navíc nedošlo k rozporu mezi realitou a značně zdramatizovaným filmovým scénářem. Hollandové jako by skutečně šlo pouze o co nejvyhrocenější příběh o lásce a bolesti, jehož inspirace životy dvou milovaných i zatracovaných poetů má za cíl pouze přilákat pozornost lidí fascinovaných jejich dílem (ačkoliv právě o díle se nakonec nedoví kolem a kolem vzato nic). Pro ty, kteří si jméno ani jednoho z nich nespojují s nějakou básní výjimečných kvalit, tak opravdu může jít - jak píše Anthony - pouze o dva úchyláky, jejihchž (sebe)vražedné hry patří k těm nejlepším částem filmu. Celkem umírněné dvě hodiny děje se dost táhly, ve snaze o "absolutní" gradaci film navíc nekončí ve chvíli, kdy by skončit měl. Výkony DiCapria a Thewlise (ještě, že jsem Vězně z Azkabanu viděl již před Úplným zatměním, nevím jak bych na jeho vstřícnost k Potterovi pohlížel poté :) jsou pozoruhodné a na mnoha místech zcela logicky přehnané, nikoliv však kdovíjak dechberoucí a tudíž nepovyšující celý snímek na nezapomenutelný herecký koncert. 60% Zajímavé komentáře: Anthony, cold, GREGOIRE(25.6.2007)

Dva prokleté francouzské básníky nehrají Francouzi - to snad ne! A co víc, jeden je Američan a druhý dokonce Angličan! Avšak zdá se, že to vůbec nevadí. Režisérka se pokusila zobrazit bouřlivý vztah dvou osobností, dvou temných básníků. Osobně mi vůbec nevadí, že je pominuto jejich mimořádné dílo ( zejména Rimbaude stojí ještě o stupeň výš), jelikož to si lze přečíst. Verše přenechme čtenářům či nějakému dokumentu. Že jejich vztah byl zničující lze odhadnout velmi brzy. DiCaprio opět prokázal, že není jen hezounkem z Titanicu. Fanynky ovšem možná tenhle film nevydýchaly...(27.8.2010)

Leonardo DiCaprio je nezmar a chameleón. Zásoba jeho talentu je v podstate nevyčerpateľná. Gestá, mimika, tisíce odlišných a fantastických hereckých polôh akými sa pravidelne prezentuje sú neprehliadnuteľné. Neexistuje zrejme rola s ktorou by sa Leo nedokázal stotožniť. Okrem neho parádny part odohral David Thewlis, minimálne rovnocenne kvalitný výkon ako Leo. Plné hodnotenie však hlavne za samotný príbeh, ktorý šlape ako hodinky, nemá žiadne hluché miesta, je uveriteľný a výborný. Agnieszka sa vytiahla.(21.1.2008)

• Special One

Mě se teda zatmělo pořádně, když si ho páni básníci rvali do prdele, ale popořadě. Rimbaud měl určitě pestřejší život než jak ho popisuje Úplné zatmění, které zobrazuje jen tu kontroverzní část jeho života. Každopádně se jedná o užvaněný a především ufňukaný film. Během něhož hned několikrát božský Leonardo navrtává oplzlého Davida, a aby toho nebylo málo, tak si po krásném milování spolu pobrečí na ramínku. Buzeranti. PS: Ne, nejsem homofob, ale kdo se má na to dvě hodiny koukat!(24.1.2013)

Vždycky, když vidím takovéhle životopisné filmy, které se drží reality skoro stoprocentně a přesto (anebo právě proto) nás zasáhnou, bych si přála být učitelka literatury (anebo "výtvarky"- třeba u filmu FRIDA), nahrát a pustit je středoškolákům v rámci tématu - zde PROKLETÍ BÁSNÍCI. Pamatuju se dost přesně, jak většina mých spolužáků i tohle téma "odzívala" ... No myslím, že "božský Leo" jako Rimbaud a David Thewlis jako Verlain by jim to nedovolili ani náhodou! Parádně natočená smršť a směs lásky a nenávisti a Leonardo dokonale obsazený - vždycky jsem si Rimbauda představovala jako poměrně nesnesitelného fracka, až je člověku líto nejen Verlainovy manželky, ale především samotného Verlaina. Vsadím se, že po zhlédnutí tohohle snímku se začnete dívat na ty "starce z předminulého století" jinýma očima a snad i dostanete chuť si od nich něco přečíst, přestože číst dnes pozeii není IN....(25.7.2007)

• - Ze začátku filmu čte Paul Verlaine (David Thewlis): „Co jsem se naplakal za srdcervoucích jiter“, což je úryvek z Rimbaudovy básně „Opilý koráb“. (orkadimenza)

• - John Malkovich měl původně hrát postavu Verlaina, kvůli čemuž si vyholil část hlavy. (bfa)

• - Spoiler: Po scéně s nožem má Paul (David Thewlis) na obvaze krvavou stopu na hřbetu ruky, ačkoliv ho Arthur (Leonardo DiCaprio) bodl do dlaně a nůž skrz ruku neprošel. (Yoricka)