Bolo raz mladé dievča, ktoré to v živote nemalo jednoduché. Akoby nikomu na ňom nezáležalo, a tak sa muselo spoliehať vždy iba na seba. A predsa, aj napriek ľudskej zlobe, závisti a neprajnosti, bojovalo o svoju lásku. Podarí sa mu naplniť svoj osud a získať šťastenu na svoju stranu? (oficiální text distributora)

tron

Nikdy som nemal rád slovenské rozprávky. Chudobná výprava, lacné a tuctové scenáre, postavy tak nezaujímavé, že nezaujímavejšie už snáď ani byť nemohli a o nejakých davových, trikových alebo akčných scénach nemohla byť, česť výnimkám, ani reč. Navyše mi niektoré svojou divnou atmosférou už ako dieťaťu spôsobili nočné mory a rôzne formy tráum. Husiarka a kráľ nie je bohužiaľ výnimka a vlastne ani neviem, či to bola rozprávka (ale asi áno, viď. nadprirodzený motív teleportačnej babičky). Záporné postavy sú nepríjemné a nesympatické osoby (rada do života scenáristom: aj záporná postava môže byť istým spôsobom fajn, ale treba to tak vedieť napísať) a scenár je nudný a obsahuje nepochopiteľné momenty, ktoré robia z postáv idiotov (to naozaj kráľ cez dokonale priehľadný závoj na plese nevidel, že sa jedná o úplne inú osobu?). Čo-to tomu dodávajú aspoň prirodzený Michal Dočolomanský a jeho o 24 rokov mladšia láska Petra Vančíková (ktorá bola ako mladá celkom rozkošná, takže nečudo, že ju o dva roky neskôr obsadil Jakubisko do kultovej Perinbaby). ()

Jezinka.Jezinka

Dlouho mě žádná pohádka nesváděla tak intenzivně k nadužívání slova krásný, jako Husopaska a král. Dorotka je sympatická, půvabná, upřímně miluje své husy (mám výrazně radši kachny, ale ty divoké se obhospodařují samy a kachnopaska zní vážně divně) a její lidová moudrost působí věrohodně. Král Martin je v roli orientální nevěsty; vdavekchtivé princezny, kněžny, vévodkyně a ženy mající aspoň jedny slušné šaty, usilují o jeho ruku, pravděpodobně kvůli manuální stimulaci. Princezna Hortensie je cílevědomá a pragmatická, nebýt Dorotka tak milá, tak ji člověk lituje (jako jediná z aspirantek na sňatek byla chytrá), ale král je citově angažovaný u hus. Potěšující byla i skutečně krásná slovenština. ()

dyfur

Už v čase premiéry to bolo slabé-výprava,herecké výkony a hlavne kráľ M.Dočolomanský a jeho vyvolená P.Vančíková ...ako dedko a vnučka.......hrozne sterilné....čo ? všetko! moja zaujímavosť:Natáčanie filmu prebiehalo na zámku v Smoleniciach. (dyfur) ()

majo25

Televízna rozprávka s mladučkou, 17-ročnou Vančíkovou, ktorá prípomína skôr dieťa, ako ženu na vydaj. Príbeh má svoje čaro aj po rokoch a silná nostalgia pretrváva. Hodnotenie: 75% ()

Kri-kri

Slovenské pohádky téměř žádné neznám, tak jsem dal šanci této. Po shlédnutí musím konstatovat spíš zklamání. Ponechám-li stranou veliký věkový rozdíl Dorotky a krále Martina, přijde mi, že mnohé dějové linky byly nedotažené do konce nebo zcela vypuštěny. Tak třeba při prvním setkání těch dvou Dorotka prohlásí, že by ráda byla královskou husařkou, přitom ani nemá tušení, s kým má tu čest a hned v následující scéně, kdy vidíme ty dva opět spolu už má Dorotka funkci královské husařky a zná i královu totožnost a divák má pak pocit, že něco mezi tím bylo vypuštěno. Dále nebyla dotažena linka ohledně ministra a jeho piklích s princeznou Hortenzií. 40% ()

Autogram

Rozprávka z tých slabších a nudných, naviac tu má Dočolomanský dosť nevďačnú úlohu kráľa, ktorý zvádza maloleté. ()

tatka

S odstupom viac ako štvrťstoročia nezískala táto rozprávka nič na kvalite, ako to býva napríklad pri víne. Naopak. Dočko s čiernymi kučerami slintá na neplnoletú, mierne dementnú Vančíkovú a šušľavá Černícká im k tomu dáva požehnanie. NO FUJ. A vôbec - pedofília bola trestná aj za socializmu. Dobre som sa zasmiala, ale to asi nebolo účelom tohoto veľdiela. ()