Tsunami

해운대

Haeundae: The Deadly Tsunami

Tidal Wave

Drama / Katastrofický

Jižní Korea, 2009, 103 min (Director's cut: 129 min)

• May

K memu velkemu prekvapeni je Haeundae lepsi, nez jsem cekala. Ale i presto, ze je lepsi nez byla veskera ma ocekavani, je to stale dost spatny film. Reziserova historie oplzlych teenage komedii se tu bohuzel podepsala vice nez by bylo snesitelne. Nekolik strhujicich okamziku, ktere je ovsem mozno videt v jakemkoliv USA katastrofickem filmu, naprosto nedokaze vynahradit znechuceni z veskereho predchoziho i nasledujiciho deje, ktere pripomina stupidni parodii na bezne lidske chovani.(14.8.2009)

Jako komedie to na mě docela fungovalo a myslím, že i na těch místech, kde to tvůrci měli v plánu. Trochu se za to stydím, protože to není zrovna ukázka inteligentního humoru. Jako drama to ale nefungovalo vůbec, většina lidí se chová jako idioti. Po trikové stránce to bylo celkem ucházející. Samozřejmě se to nedá srovnávat s 2012, ale to stálo úplně jiné peníze. Je to vlastně takové guilty pleasure, ale na velkém plátně se to dá. (Filmasia 2009)(6.12.2009)

• Xeelee

[Filmasia 2009] Prej katastrofickej film… Katastrofa to byla, ale scénáristická. Velkolepejch digitálních scén je poskrovnu (ale to pak stojí za to, obzvlášť v kině), ale většinu času jsem byl nucenej sledovat osudy neuvěřitelnýho množství nezajímavejch lidí, plný klišé a patosu. Jako drama Haeundae rozhodně nefunguje a všechno pak zabíjí stupidní pokusy o humor a situační gagy v těch nejnevhodnějších chvílích. Ke konci pak nastupuje na řadu citový vydírání a enormní množství nesmyslů. Ne, před elektrickým proudem se v zatopený ulici opravdu nedá zachránit lezením na sloup, ze kterýho teče voda.(7.12.2009)

Sledování tohoto katastrofického snímku z korejské produkce zamrazí o to víc, když vezmu v potaz, že necelé dva roky po natočení postihla Japonsko (které je od Korey co by kamenem dohodil) stejná katastrofa monstrózních rozměrů. Co se týká tsunami, tak u mě film obstál dost solidně, ale ta kaše kolem byla chvílemi opravdu pořádná kaše(!). Já si nemůžu pomoci, ale když sleduji nějaký hraný film z asijské produkce, tak se musím místy pousmívat, což bych skutečně nechtěl ani neměl, ale někteří asijští aktéři dokáží svými gesty člověka opravdu dostat. Zkrátka takový asijský odvar emmerichových katastrofických filmů, který stojí hlavně na skvělých efektech, působivé kameře a nádherné hudbě.(1.4.2011)

Korejcania svoj prvy rydzo katastroficky film vystruzlikali striktne podla sablony daneho zanru, ktoremu kraluje hlavne Holywood. To znamena prva polovica deja predstavenie postav v cistom cierno-bielom spektre, ich vzajomne vztahy a problemy. Druha polovica prinasa zopar minut trikovej smrste (na azijske pomery vcelku slusne) a rozriesenie kazdej vztahovej interakcie. Cele je to samozrejme maznute obrovskym nacionalizmom a patosom. Ovsem, hoc trikovych scen s tsunami je menj ako som cakal, mame tu aj z toho mensieho poctu niekolko vybornych napadov (hlavne cela sekvencia na moste - vidiet to v kine s cistym zvukom bol fakt intenzivny zazitok) a hlavne prva polovica velmi dobre funguje vo vacsine komickych situacii (hlavne za prispenia domaceho publika), (ne)umyselne natiahnutych do pozicie "over the top". Korejci zlvadli svoju premieru v danom zanri uspokojivo. Nekona sa ziaden zazrak, ale rozhodne to nie je ani ziadna prehra. Navyse vidiet film Haeundae priamo na plazi Haeundae s interaktivnym domacim publikom a hereckym ansablom + reziser tiez pridava na celkovom dojme.(10.10.2009)