Levoča, prvá polovica 16. storočia. Majster Pavol tvorí svoje najslávnejšie dielo - neskorogotický oltár v kostole sv. Jakuba. Do svojich služieb práve prijíma rezbárskeho tovariša Krištofa. (oficiální text distributora)

Biopler

Myslím si, že film chcel vzdať poctu dielu Majstra Pavla, no nechcel cieliť priamo na tvorcu, a tak sledujeme nezáživný príbeh tovariša a celý kúsok prešľapuje na jednom mieste až do záverečného zúčtovania, ktoré zdramatizuje kliďánkové tláchaníčko. Herci naši slovenskí sú veľmi dobrí, klasicky vyčnievajú Filčík s Kvietikom. Papierové kulisy vyznievajú smiešne, hlavne úvodné zábery na papierovú Levoču nechápem, keď neskôr v priebehu snímky sa dej odohráva i priamo v exteriéroch Levoče. ()

gogo76

Slovenský film s tak dobrým obsadením som si nenechal ujsť. Doteraz som o ňom nepočul, no príbeh ma zaujal. Ten sa nezameral na Majstra Pavla z Levoče, ako som si pôvodne myslel, ale na jedného z jeho tovarišov, ktorého stvárnil Š. Kvietik. Za pochvalu stojí jednoznačne skvelá hudba, ktorá tento historický príbeh skvelo dopĺňa, no a bez debaty herci. Úvod i záver sú výborné, horšie na tom je prostredná časť filmu, kde príbeh trochu stagnuje, akoby nevedel o čom rozprávať. Odsúdenie za krádež peňazí Majstra Pavla, ktoré postihne Kvietika, záver poriadne oživil, hlavne scéna "popravy" a na poslednú chvíľu som preto dvihol hodnotenie k slabším štyrom hviezdam. Chápem i 3 hviezdičkové hodnotenia, pretože ten príbeh mal na viac. 70%. ()

Willy Kufalt

(2x) ,,Človek nemusí byť hneď kacír, ak myslí aj vlastnou hlavou." Mám dojem, že slovenské kapitolky z ČS kinematografie bývajú na týchto stránkach (mnohokrát neprávom) prehliadané a nepovšimnuté. Skrytý prameň aj po repríze zostáva v mojich očiach dobre vystavanou a vystupňovanou historickou fikciou na pozadí reálnej umeleckej tvorby (kostolný oltár Majstra Pavla z Levoče). Pomerne stručný a odfláknutý text distribútora, ktorý oboznámi len s historickým pozadím, má predsa len jednu výhodu: neprezradí jeden vopred nečakaný zvrat, ktorý sa po zhliadnutí filmu asi každému divákovi navždy spojí s návzom Skrytý prameň. Spočiatku rozprávkový príbeh o mladom nadanom tovarišovi, ktorý si aj napriek drobným nedorozumeniam vytvára nádejnú kariéru v rezbárskom remesle, sa totiž po niekoľkých relatívne pohodových historkách pomaly mení na napínavú tragédiu s jedným výrazným hororovým momentom...! Stredoveké rozsudky bývali vždy prísne a nebývalo miesta ani na obyčajné odvolanie, nieto ešte na rozprávky. Neprekvapilo by ma, ak by za koncepciou príbehu stála sčasti aj vtedajšia ideológia, ktorá neznášala cirkev a potrebovala zobraziť výrazný kontakt (hoci len pracovný) so silne náboženským prostredím (kostol) ako osudovo tragický. Avšak musím oceniť, že vykreslenie oboch postáv (veľký Majster Pavol a Krištof ako jeden z jeho mnohých pomocníkov) ani napriek silnému motívu viny a trestu nevyznieva prvoplánovo len záporne a kladne, dokonca vykonanie rozsudku som tu vnímal ako trest (v rôznej miere) pre obe postavy. Kto vyvrcholenie príbehu pozná, o to ľahšie môže sledovať skvelo rozpracovaný motív osudových rúk od úvodného pretlačovania sa, cez objavujúceho sa žobráka (bez rúk) až po dokončenie poslednej sochy. Ak sa k takto prepracovaného scenáru pridajú Kvietik s Filčíkom a pôsobivá dramatická hudba, nemôže byť našinec nespokojný. (90%) (Československá filmová výzva) ()

mchnk

Naprosto nefalšovaný, pohádkový příběh, který se tedy skutečně dočká i svého dráma. Asi tak na 10 minut. Podobnou atmosféru jsem byl ochoten strávit v BOSORCE i v NAMESTÍ, ovšem zde už je ten pohádkový nádech velmi silný a ničím nepřebitý. Jednoduchý scénář, groteskně laděné postavy hloupých radních , kteří ovšem v rukou svírají lidské osudy a také hudba, by se v kdejaké pohádce neztratila. Herci hrají podle toho, jak režisér pojal celý film. Zářný příklad je naivně prosťoučká role pro Magdu Vášáryovou. Nezachraňuje mi to ani charismatický, načesaný svůdník, který má sice velmi šikovné ruce, ovšem jeho přímost a tvrdohlavost mu dláždí cestu jasným směrem. Osud tovaryše Kryštofa by si zasloužil daleko silnější dramaturgii. ()

Vesecký

Příběh o nešťastném tovaryšovi Kryštofovi, kterého vzal do služby věhlasný Mistr Pavel z Levoče, má výborný scénář, děj, který nenudí a je zajímavý, přístupný pro všechny věkové kategorie a hlavně s plejádou vynikající h hereckých osobnosti Slovenska té doby. Michal Dočolomanský tentokrát v roli vykutáleného lumpa, který šidil každého jak mohl a z toho byl živ, když prodával podvodnému alchymistovi šizené zlato a společně tahali dukáty z kapes hloupých měšťáků, jenže na špek mu skočil i náš Kryštof, který se nechal v kartách obehraje i o peníze svěřené mu Mistrem Pavlem... A všechno nakonec skončí nikoliv úplně šťastně, o jednu ruku Kryštof svou lehkomyslností přijde, ale levačka mu je ponechána, a tak má čím obejmout mladou sirotu Magdu Vašáryovou. Skutečně dobře napsáno, pět hvězdiček. ()

• Scéna, kde Vavrinec (Michal Dočolomanský) uteká dole kopcom okolo hradobných múrov, sa natáčala v Bardejove, no v skutočnosti boli tie hradobné múry iba kulisy. (ČSFD)
  • Film sa natáčal behom júla 1972 v Levoči, Bardejove a taktiež aj na Zvolenskom zámku. [Zdroj: sng.sk] (ČSFD)
  • Komparzisti, ktorí účinkovali vo filme, dostali honorár 80 korún československých. (Odpocivadlo)