Více než za historický lze tento film považovat za pohádku zasazenou do drsného středověku, do země zničené tatarskými vpády. Vypráví o novém hradním pánu, jenž žije v narůstajících konfliktech s tamními svobodnými rybáři, které se snaží zotročit, dokonce hodlá olupovat kupecké karavany, nevybíravě se domáhá vnadné dívky. Když útisk přesáhne míru snesitelnosti, lidé se snaží dovolat pomoci u samotného krále. Vyprávění je notně didaktické a inscenačně toporné. (oficiální text distributora)

majo25

Silne podhodnotený snímok, ktorý je neprávom zabudnutý a v televíziách nevysielaný. Dá sa mu vyčítať, že ako kinofilm v začínajúcich 70. rokoch ľpie ešte na čiernobielom obraze. Ale inak vyznieva ako klasická historicko-dobrodružná dráma, plná známych hereckých tvárí tej doby, z príbehu ktorej sa samozrejme dalo určite vydolovať viac, ale poctivé spracovanie i herecké prevedenia (spomenem napr. výborného Adamoviča) obstáli. Kvitujem tiež zaujímavú atmosféru a pokus o dobové zvyklosti spred kresťanskej éry. ()

Flego

Názov filmu evokuje rozprávku, čo v žiadnom prípade nie je pravda ( na hlúposti OTD od CS filmu som si už zvykol ), jedná sa o legitímny historický príbeh z čias stredovekých tatarských nájazdov. Film je zasadený do prostredia rybárskej osady a hradu nad ňou a je dostatočne nabitý dobrodružnými scénami, romantikou a príde i na ľudové slávnosti, zvyklosti a povery. Výsledok je však aj napriek tomuto značne rozpačitý, lebo tvorcovia potrebovali z nepochopiteľných dôvodov všetko stlačiť do malej stopáži a tým snímok veľmi utrpel. Niektoré motívy proste vymizli ( Dočolomanský ), samotný záver je na domyslenie zo strany diváka. Taktiež by filmu viacej svedčila farba. Herecké obsadenie je typologicky presné, voči výkonom niet výčitiek. Piaty komentár. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Oravský Podzámok, Hrušov, Rusovce, Bratislava, Dolany a Borinka. (dyfur) ()

Prubner

Samotný příběh je docela dobrým námětem pro historicko-dobrodružný film, ale bohužel se dostal do rukou nenápaditému scenáristovi a totálně neschopnému režisérovi, takže výsledkem je něco mezi televizní pohádkou a folklórně-naučným dokumentem o lidových zvycích. Ze všeobecné herecké ztuhlosti se vymanil snad jen Dočolomanský v menší roli. ()

ArthasKarfa

Drama ze srdce drsného středověku. Hrad trčící nad krajem, ve kterém bydlí zlý pán a jeho rytíři, kteří vyhnali ze Slovenska Tatary. Poměrně zajímavý příběh a dobré herecké osazení. ()

• Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Oravský Podzámok, Hrušov, Rusovce, Bratislava, Dolany a Borinka. (dyfur)
  • Příběh je situován do doby kolem roku 1241 během Mongolského vpádu na Moravu a na Slovensko. O této události se zmiňuje již Kronika tak řečeného Dalimila. (ArthasKarfa)