Sunjeong manhwa

Jižní Korea, 2008, 113 min

Jang-ha Ryoo

Předloha:

Pool Kang (komiks)

Je to vydarený romantický film z juhokórejskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o o slušnom tridsaťročnom mužovi, ktorý je stále sám a keď sa presťahuje na nové miesto, spriatelí sa so svojou susedkou navštevujúcou strednú školu, ktorá si ho obľúbi a začnú sa mať radi a zároveň mužov spolupracovník, ktorý len nedávno ukončil školu pravidelne stretáva v metre o pár rokov staršiu ženu, do ktorej sa hneď zamiluje, ale ona ešte nie je pripravená na plnohodnotný vzťah. So spracovaním som veľmi spokojný, film síce ničím výraznejším neprekvapí a ani nijak zvlášť negraduje, dej sa o niečo posunie len párkrát a aj to len mierne, ale tu to vôbec neprekáža, film si ma získal hneď, je to presne ten typ filmu, ktorý zaujme od prvej minúty, keď si film nastaví svoju výrazne nadpriemernú úroveň a tú si udrží bez akejkoľvek výnimky až do úplného konca, tu nie je vôbec nič, čo by mohlo čo i len trochu prekážať, celé je to veľmi príjemné podané, nájde sa tu plno scén, ktoré vyvolajú ten pohladzujúci pocit, som veľmi spokojný. A poteší aj niekoľko zaujímavých menších prvkov, ktoré to celé ešte spríjemnia ako napríklad všetko, čo tu súvisí s fotoaparátom. Nič sa nedá vytknúť ani samotnej romantickej stránke, toto nie je klasický romantický film, kde by bolo vytvorenie vzťahu to najdôležitejšie, toto skôr pôsobí tak prirodzene a optimisticky a to mi určite neprekáža. Herecké obsadenie je perfektné, prvoradé sú štyri postavy, Yoo Ji-Tae je ako vždy skvelý, k tomu perfektná Lee Yeon-Hee, získala si ma aj Chae Jung-Ahn, Kang-in v úlohe mladšieho muža tiež nie je zlý, ale za zvyškom, ktorý je takmer na tej najvyššej možnej úrovni predsa len zaostáva. A okrem nich tu už aspoň trochu priestoru má len študentkina matka a tá ma tiež bavila. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, škoda, že režisér nie je aktívnejší. Síce nedávam plné hodnotenie, na to by tu len predsa musela byť aj nejaká tá výnimočnosť, ale inak nemám čo vytknúť, skvelí herci, perfektný vizuál a príbeh bez slabého miesta, jeden z filmov, ktorý vždy zdvihne náladu. 80%(29.7.2012)

Co naplat korejci romantiku prostě umí. Především dokáží skvěle balancovat na hranici kýče a roztomilé naivity a těmi nejjemnějšími tóny stimulovat diváka až zjihne jak zaláskovaná puberťačka. Pak často akceptuji i to, co bych jindy považoval za překročení pomyslné hranice nevkusného citového vydírání. V podstatě se na tuto něžnou romantickou (chvílemi velmi smutnou) vlnu vždy znovu rád naladím i když je to pořád o tom samém(13.11.2009)

Napadá mě spousta adjektiv vystihujících tento snímek a chtělo by se říct, že by všechny byly synonymem pro slovo nuda... Ale to je to poslední co tento film je... Neskutečně citlivě podaný příběh o „zakázané“ lásce a to ve dvou případech, které jsou nenásilně propojené a dotváří perfektní atmosféru a ladění celého snímku, který považuji za jeden z nejlepších romantických, co jsem měl možnost vidět… Krásně zde vyniknou rozdíly mezi asijskou romantikou a tou naší, dovolím si tvrdit americko-západoevropskou… Ta asijská vyhrává na plné čáře… Z našeho pohledu na svět zdánlivě malicherné a nicotné překážky, bránící naplnění té lásky, jsou v jihokorejských filmech alfou a omegou a tvarují příběh do té nejkoukatelnější podoby…(4.1.2013)

Dva zamilované príbehy, jeden trochu jednoduchší a druhý zložitejší, ale oba vcelku pekné, milé a romantické. Yeon-hee Lee vyzerá fakt ako školáčka asi to bude z dôvodu, že v dobe natáčania mala v skutočnosti okolo dvadsať (20) rokov a tak to pôsobí hodnoverne. Pre porovnanie Ji-tae Yoo mal okolo tridsaťdva (32) rokov (píšem okolo z dôvodu, že neviem presne kedy sa film natočil). Čiže vek sedí a prvý príbeh je príbeh týchto dvoch hercov. V podstate ide o to, že dievča/žena Han Soo-Yeong (Yeon-hee Lee) je ešte školáčka a Kwon Yeon-woo (Ji-tae Yoo) je tvrdo pracujúci úradník, ale našli si cestu k sebe pretože sú povahy čo proste k sebe pasujú a dokonca sa vo filme veľmi k sebe hodia. Samozrejme okolie to môže prijať rôzne, ale myslím si, že v tejto dobe je to vcelku normálny vekový rozdiel. Druhý príbeh hrá na inú nôtu a veľmi pekne sa prepletá s týmto prvým príbehom. Najlepší výkon pre mňa podala Yeon-hee Lee lebo zahrala svoju roľu hodnoverne. Ďalej je vo filme veľmi pekná klavírna hudba. Tieto romantické komédie z Južnej Kórei nikdy nesklamú z dôvodu, že herci sa dokážu perfektne zžiť zo svojou roľou a perfektne vyjadrujú každý pocit mimikou tváre. Koniec je pekný a nezabudnite aj na scénky pri titulkoch.(12.12.2015)

• Piggsy

Utrpení! Nudnější film jsem letos ještě neviděl - a to už je červenec! Romantické filmy už tak nemám příliš v lásce, ale toto byl vážně extrém. Plyšáčči, balónky, mašličky, fotečky, sněhové vločečky, přeslazené řečičky... Jen samé kecy a nic víc! Strohý děj bez jakýchkoliv zvratů, bez nápadu. Divné, naprosto nepřirozené chování lidí. Kdyby ti asiati aspoň mluvili normálně, ale ne - ti než vymyslí jednu větu, trvá to půl dne! Místo dvou hodin mohl film trvat 35 minut, kdyby to z nich nelezlo jak z chlupaté deky. Ach jo, na co jsem to zase naletěl? Jsem opravdu šťastný, že už to mám za sebou a už nikdy více! Nikdy!!! Zdejší hodnocení 84% mi fakt hlava nebere. Ale co, pro mě za mě, takové filmy si klidně můžete strčit do špic. Pět procent a nazdar!(16.7.2011)