Komentáře uživatelů k filmu (17)

 • Radek99
  **

  Satira? Hm. Moralitka? Hodně laciná. Je až s podivem, jak špatné filmové scénáře psal tak etablovaný tvůrce, jakým je uznávaný dramatik a pozdější přední publicista a politický komentátor Karel Steigerwald. Z tolik dobově oblíbeného tématu znečištění životního prostředí vykrystalizovala téměř oslava konformity a pragmatismu. Plakátovitě neživotná mluva, čítankové rozebírání společenských neduhů. Takový ten chtěně naivní tvůrčí záměr, zcela standardní pro dobový normalizovaný český film. Navíc jen skutečně málokdy se sejde takhle nesympatická ústřední herecká dvojice. Ona bez charismatu (navíc drtí její elitářská povýšenost), on bez talentu (a ten jazykový projev, to by jeden vyl...). Tolik erotiky pro začátek.(7.3.2014)

 • LiVentura
  ***

  Svou hodnotu to tedy mělo, leč režimem příliš okleštěno od původního záměru režiséra a scénáristy.!!!(9.1.2010)

 • WANDRWALL
  *

  Kam se hrabou dnešní ochránci přírody. Shlédnutí tohoto filmu kdekoho přiměje zavzpomínat na časy, kdy ekologie nebyl jen prázdný pojem. Snaha tvůrců byla vedena dobrou rukou režiséra k podání příběhu o mladém hygienikovi, který poznává sebe, a druhé, a přitom se pokouší správně jednat a konat. Dobré herecké obsazení ale nezachraňuje jisté slabosti scenáře, kdy příběh až tak nechytne, dáli se o nějakém mluvit. Viděl jsem na CSFilmu.(2.7.2019)

 • Snorlax
  ***

  Ono by to bylo i slušně moralizující drama, nebýt hovada Ďurdiaka, který mrvil češtinu, až se z něj kouřilo. Šmarjá, to byli všichni okolo hluší, že toho blba nenechali předabovat? Mohl ho namluvit János Bán, neboť ani ten mi mateřštinu neprznil tolik. Za tohle měl být Ďurdiakův jazyk vyříznut a pověšen pro výstrahu na bratislavské hradby.(26.9.2013)

 • Mulosz
  *****

  Po aktuálním zhlédnutí na letošním Brakfestu přidávám za neopakovatelnou atmosféru do plného hodnocení. Naprosto neuvěřitelný film plný deklamace dialogů, jejichž životnost hraničí s nulou. Výskyt erotiky je s ohledem na normalizační dobu vzniku snímku opravdu abnormální, toto může sloužit jako paradoxně cenný výzkumný vzorek, i když soudruzi tvůrci své dílo takto jistě nezamýšleli.(28.11.2016)

 • rakovnik
  ***

  Díky za tento film, byť není nic extra. Alespoň ale vidíme, jaká to byla hnusná doba! Nápravu devastace přírody za minulého režimu splácíme dodnes. Jinak se přidávám k ostatním, že "čeština" prince Ďurdiaka je šílená.(11.3.2019)

 • sator
  **

  Slabota jen Anička Wetlinská v rouše Evině snad potěšila...(2.12.2013)

 • PatoP
  ****

  Film o ekologických problémoch socialistického hospodárstva. Takéto diela sa mocipánom v dobe svojho vzniku zrejme veľmi nepáčili, veľmi ich nepropagovali, a ich uvedenie v kinách sa odohralo v tichosti aby sa nepovedalo, že komunisti na ekológiu kašlú. Čo nakoniec aj bola pravda. A preto takéto ojedinelé diela (Paragraf 224) hodnotím vysoko. A k oficiálnemu textu v záhlaví : ten, kto to písal, nech si pozorne pozrie tento film, a zistí, že mladý hygienik Tomáš nebol preložený, ale odišiel po vlastnom rozhodnutí.(21.12.2008)

 • vitekpe
  **

  Myslim, ze kdyby byl v hlavni postave obsazen jiny herec (proc ne treba typu Hermanka?), byl by film mozna trosku lepsi. Hlavni hrdina me celou dobu znervoznoval... Potesila pekna (i kdyz divne se chovajici) Anna W., a (samozrejme hodne sexy) Jana Š. :)(24.11.2015)

 • klúčik
  **

  Nečudujem sa , že tento film je tak trochu zabudnutý. Stále som čakal , kedy hlavný predstaviteľ príde na nejaký výbor KSČ a problém sa okamžite vyrieši. A , tu nič?? Hlavný hrdina zistil, že nič sa nevyrieši a je lepšie ustúpiť, ako močiť proti vetru. Na tú dobu , naozaj zaujímavé. Z hercov ma zaujal iba Václav Voska. Film hodnotím 50%. A na záver - zaujímavá erotika ????(16.12.2015)

 • xaver
  ***

  Proč mravoličná vyprávěnka. Naprosto skutečný nadčasový příběh, jako kdyby autoři navštívili budoucnost. Schopným se u nás neopouštělo, neodpouští a odpouštět nebude!(11.3.2012)

 • Vikinec
  **

  Další z řady Steigerwaldových normalizačních dramat s lokálně satirickými prvky. Za pozornost snad stojí jen špatná čeština toho šampóna v hlavní roli a především nahá Wetlinská a škoda že oblečená Švandová.(25.1.2010)

 • jakoby
  *

  Okresni socialisticke mesto a reka Kamenice. Ctizadostivy mlady nadsenec doktor ci co Tomas. Textilka znecistuje vodu. Filmy jako Brontosaurus nebi treba Erin Brockovich jsou lepsi v boji proti znecistovani. Moderne vybudovana textilka se prece nezastavi a tak velkohubeho dokturka prelozi a je to. Ha !.(5.9.2012)

 • baxz
  ***

  V podstatě slušný film až na toho maďara v hlavní roli, to byla šišlající katastrofa.(7.1.2016)

 • raininface
  **

  Nechápu, proč si tu čističku nenechali zaplatit z fondů RVHP. Dneska se staví za prachy z EU jedna čistička za druhou a jeden z našich bývalých politických megamozků tvrdil, že EU je jako RVHP.(7.8.2014)

 • Peabody
  *

  Slabé, spíše taková normalizační televizní agitka (nevím, jaký byl zde zmíněný původní záměr, ale těžko mojhl být zásadně odlišný), tehdy ještě holt nebyl pan Steigerwald takový hrdinný bojovník jako po sametu. Debut Miroslava Donutila, hrozný casting hlavní postavy, podobné role zvládli čeští herci o třídu lépe, JD je opravdu nedůvěryhodný a to nejen kvůli své čechoslovenštině, paní Wetlinská studená jako vždy i když hrála v řadě českých filmů, nikdy jsem nechápal proč. . Líto mi bylo pana Vosky, že v tom musel hrát, stejně jako Františka Němce. Smysl snad jen pro nějaké historika české filmu sedmdesátých let.(21.9.2016)

 • farinelli77
  ***

  Slabší film, i když svou hodnotu nepochybně má. Rozhodně je snesitelnější sledovat 90 minut horlivého hygienika, který chce zachránit řeku, než dělníky v továrně. Fanoušky Karla Svobody určitě potěší jeho skvělá hudba v zapomenutém snímku. Skutečným unikátem českého filmu je ovšem setkání dvou budoucích televizních hlasatelek na stříbrném plátně, které tu bohužel nikdo nezmínil ani neocenil. P.S. Ani mi tak nevadila Jurajova čeština, ale to, že oproti ostatním hercům mu často téměř nebylo rozumět, protože příšerně kuňkal.(8.7.2019)