• Radek99

Satira? Hm. Moralitka? Hodně laciná. Je až s podivem, jak špatné filmové scénáře psal tak etablovaný tvůrce, jakým je uznávaný dramatik a pozdější přední publicista a politický komentátor Karel Steigerwald. Z tolik dobově oblíbeného tématu znečištění životního prostředí vykrystalizovala téměř oslava konformity a pragmatismu. Plakátovitě neživotná mluva, čítankové rozebírání společenských neduhů. Takový ten chtěně naivní tvůrčí záměr, zcela standardní pro dobový normalizovaný český film. Navíc jen skutečně málokdy se sejde takhle nesympatická ústřední herecká dvojice. Ona bez charismatu (navíc drtí její elitářská povýšenost), on bez talentu (a ten jazykový projev, to by jeden vyl...). Tolik erotiky pro začátek.(7.3.2014)

Film o ekologických problémoch socialistického hospodárstva. Takéto diela sa mocipánom v dobe svojho vzniku zrejme veľmi nepáčili, veľmi ich nepropagovali, a ich uvedenie v kinách sa odohralo v tichosti aby sa nepovedalo, že komunisti na ekológiu kašlú. Čo nakoniec aj bola pravda. A preto takéto ojedinelé diela (Paragraf 224) hodnotím vysoko. A k oficiálnemu textu v záhlaví : ten, kto to písal, nech si pozorne pozrie tento film, a zistí, že mladý hygienik Tomáš nebol preložený, ale odišiel po vlastnom rozhodnutí.(21.12.2008)

Po aktuálním zhlédnáutí na letošním Brakfestu přidávám za neopakovatelnou atmosféru do plného hodnocení. Naprosto neuvěřitelný film plný deklamace dialogů, jejichž životnost hraničí s nulou. Výskyt erotiky je s ohledem na normalizační dobu vzniku snímku opravdu abnormální, toto může sloužit jako poradoxně cenný výzkumný vzorek, i když soudruzi tvůrci své dílo takto jistě nezamýšleli.(28.11.2016)

Ono by to bylo i slušně moralizující drama, nebýt hovada Ďurdiaka, který mrvil češtinu, až se z něj kouřilo. Šmarjá, to byli všichni okolo hluší, že toho blba nenechali předabovat? Mohl ho namluvit János Bán, neboť ani ten mi mateřštinu neprznil tolik. Za tohle měl být Ďurdiakův jazyk vyříznut a pověšen pro výstrahu na bratislavské hradby.(26.9.2013)

• Peabody

Slabé, spíše taková normalizační televizní agitka (nevím, jaký byl zde zmíněný původní záměr, ale těžko mojhl být zásadně odlišný), tehdy ještě holt nebyl pan Steigerwald takový hrdinný bojovník jako po sametu. Debut Miroslava Donutila, hrozný casting hlavní postavy, podobné role zvládli čeští herci o třídu lépe, JD je opravdu nedůvěryhodný a to nejen kvůli své čechoslovenštině, paní Wetlinská studená jako vždy i když hrála v řadě českých filmů, nikdy jsem nechápal proč. . Líto mi bylo pana Vosky, že v tom musel hrát, stejně jako Františka Němce. Smysl snad jen pro nějaké historika české filmu sedmdesátých let.(21.9.2016)

• - Filmový debut herečky Anny Wetlinské a Miroslava Donutila. (M.B)

• - Ve filmu je znečišťovaná řeka Kamenice. Stejnojmenná řeka se nachází v Ústeckém kraji.  Filmovalo se hlavně v Uherském Hradišti a blízkém okolí. Uherským Hradištěm ale protéká řeka Morava a vedlejším přilehlém městě Kunovice zase řeka Olšava. Znečištěnou filmovou řekou Kamenicí jsou tedy ve skutečnosti řeky Morava a její levostranný přítok Olšava. Ve filmu je dokonce vidět soutok Moravy a Olšavy. Ve filmu lze spatřit taky několik mostů přes obě řeky. (Rollo_Tomasi)