Poněkud naivně mravoličná vyprávěnka, plně odpovídající normalizačním představám o angažovanosti, pojednává o mladém hygienikovi, jenž se pokouší zabránit znečišťování řeky, ale doplatí na to - je přeložen na jiné místo... (oficiální text distributora)

Radek99

Satira? Hm. Moralitka? Hodně laciná. Je až s podivem, jak špatné filmové scénáře psal tak etablovaný tvůrce, jakým je uznávaný dramatik a pozdější přední publicista a politický komentátor Karel Steigerwald. Z tolik dobově oblíbeného tématu znečištění životního prostředí vykrystalizovala téměř oslava konformity a pragmatismu. Plakátovitě neživotná mluva, čítankové rozebírání společenských neduhů. Takový ten chtěně naivní tvůrčí záměr, zcela standardní pro dobový normalizovaný český film. Navíc jen skutečně málokdy se sejde takhle nesympatická ústřední herecká dvojice. Ona bez charismatu (navíc drtí její elitářská povýšenost), on bez talentu (a ten jazykový projev, to by jeden vyl...). Tolik erotiky pro začátek. ()

Djoker

Skalskému se podařilo vykreslit všudypřítomnou marnost a zatuhlost systému. Nudněji to však už nešlo. V minulém režimu to často zachraňovali herci, ovšem tady se sáhlo vedle. Komanči sice znovu úspěšně splnili kvótu filmů za rok, ale jejich úroveň je v některých případech skutečně děsivá. ()

Snorlax

Ono by to bylo i slušně moralizující drama, nebýt hovada Ďurdiaka, který mrvil češtinu, až se z něj kouřilo. Šmarjá, to byli všichni okolo hluší, že toho blba nenechali předabovat? Mohl ho namluvit János Bán, neboť ani ten mi mateřštinu neprznil tolik. Za tohle měl být Ďurdiakův jazyk vyříznut a pověšen pro výstrahu na bratislavské hradby. ()

WANDRWALL

Kam se hrabou dnešní ochránci přírody. Shlédnutí tohoto filmu kdekoho přiměje zavzpomínat na časy, kdy ekologie nebyl jen prázdný pojem. Snaha tvůrců byla vedena dobrou rukou režiséra k podání příběhu o mladém hygienikovi, který poznává sebe, a druhé, a přitom se pokouší správně jednat a konat. Dobré herecké obsazení ale nezachraňuje jisté slabosti scenáře, kdy příběh až tak nechytne, dáli se o nějakém mluvit. Viděl jsem na CSFilmu. ()

Mulosz

Po aktuálním zhlédnutí na letošním Brakfestu přidávám za neopakovatelnou atmosféru do plného hodnocení. Naprosto neuvěřitelný film plný deklamace dialogů, jejichž životnost hraničí s nulou. Výskyt erotiky je s ohledem na normalizační dobu vzniku snímku opravdu abnormální, toto může sloužit jako paradoxně cenný výzkumný vzorek, i když soudruzi tvůrci své dílo takto jistě nezamýšleli. ()

slunicko2

Méně dravá forma propagandy zabalená do civilního projevu a preudokritického pohledu je pro mne dnes jen příjemnou nostalgickou vzpomínkou. 1) Konec jako ze života dává této selance lidské reálně-socialistické rozměry._____ 2) Je tu všechno - dobový disko tanec bok do boku, přirodní vepřový řízek s bramborem a oblohou, kalhoty do zvonu i číšník nalévající slivky._____ 3) Nepřesné údaje v oficiálním textu distributora, podivná Ďurdiakova čeština (která mě na rozdíl od některých rozhořčených komentátorů spíše baví) a Steigerwaldův "bojovný" scénář jsou dalšími raritkami díla._____ 4) Hezký a přitažlivý 26letý Juraj Ďurdiak (hygienik Pavel) mi usnadnil sledování celého filmu a je důvodem i třetí byť poněkud oslabené hvězdičky. ()

rakovnik

Díky za tento film, byť není nic extra. Alespoň ale vidíme, jaká to byla hnusná doba! Nápravu devastace přírody za minulého režimu splácíme dodnes. Jinak se přidávám k ostatním, že "čeština" prince Ďurdiaka je šílená. ()

HonzaBez

Na dobu svého vzniku zaujme asi nejvíc rozsah (cudných) erotických scén s krásnou televizní hlasatelkou Annou Wetlinskou. Na samotném ekologickém tématu filmu je pak docela zajímavé vidět, v jakém stavu asi byla za "reálného socialismu" česká příroda (nejen řeky). Té řeky plné splašků je člověku dost líto. Líto mi však bylo hlavně způsobu zpracování, které v sobě nezapře dobu svého vzniku. Naprosto divný je pak konec filmu, kdy to celé končí nějak do ztracena (nejen v případě snažení mladého hygienika prosadit čističku ale též pokud jde o jeho vztah s mladou adeptkou novinařiny). ()

vitekpe

Myslim, ze kdyby byl v hlavni postave obsazen jiny herec (proc ne treba typu Hermanka?), byl by film mozna trosku lepsi. Hlavni hrdina me celou dobu znervoznoval... Potesila pekna (i kdyz divne se chovajici) Anna W., a (samozrejme hodne sexy) Jana Š. :) ()

PatoP

Film o ekologických problémoch socialistického hospodárstva. Takéto diela sa mocipánom v dobe svojho vzniku zrejme veľmi nepáčili, veľmi ich nepropagovali, a ich uvedenie v kinách sa odohralo v tichosti aby sa nepovedalo, že komunisti na ekológiu kašlú. Čo nakoniec aj bola pravda. A preto takéto ojedinelé diela (Paragraf 224) hodnotím vysoko. A k oficiálnemu textu v záhlaví : ten, kto to písal, nech si pozorne pozrie tento film, a zistí, že mladý hygienik Tomáš nebol preložený, ale odišiel po vlastnom rozhodnutí. ()

klúčik

Nečudujem sa , že tento film je tak trochu zabudnutý. Stále som čakal , kedy hlavný predstaviteľ príde na nejaký výbor KSČ a problém sa okamžite vyrieši. A , tu nič?? Hlavný hrdina zistil, že nič sa nevyrieši a je lepšie ustúpiť, ako močiť proti vetru. Na tú dobu , naozaj zaujímavé. Z hercov ma zaujal iba Václav Voska. Film hodnotím 50%. A na záver - zaujímavá erotika ???? ()

xaver

Proč mravoličná vyprávěnka. Naprosto skutečný nadčasový příběh, jako kdyby autoři navštívili budoucnost. Schopným se u nás neopouštělo, neodpouští a odpouštět nebude! ()

MickeyStuma

Příběh převážně o tom, jak velké nadšení mladého hygienika zhatí, komunističtí funkcionáři boubelatí. Ekologické téma těžko uchopitelné, co že nám to vlastně chce říct. Angažovanost za čistou řeku a snaha o vybudování čističky je zcela na místě, jenomže ekologie je jedna věc a výrobní proces fabriky řeku znečišťující druhá. A tady je ta angažovanost jaksi ve všem v protisměru. Takže v čem se tu vlastně moralizuje? O důležitosti ochrany životního prostředí a nebo o důležitosti výroby? Těžko říct. Je to tu takové půl na půl. Vzhledem k tomu, jak to celé nakonec končí to spíše vypadá na výhru výroby. Čert vem řeku, hlavně že se plní plán. Milostné etudy jsou spíše jen jako doplněk, které vyznívají naprosto zbytečně. Aktivita mladé novinářky, která napsala kritický článek a vliv okolí na všech možných místech vedoucí k nerozhodnosti, jestli to zveřejnit či ne, by se na svou dobu mohlo stát uvěřitelným faktem. Cenzura byla skutečně velmi silná. I brutálně zapěněná řeka mohla sloužit jako odstrašující moment celého filmu, ale vlivem příběhu se zcela míjí svého účinku. Nadšení mladého člověka narážejícího na problémy své doby se používalo často, takže takováto dějová šablona není žádným překvapením. Angažovanost, nebo-li jak se dnes říká lobbing, v zájmu obou stran sice vypadá v takovémto zpracování dosti naivně, ale na druhou stranu, kdo ví, jak to ve své době skutečně probíhalo. O stavu přírody víme své. ()

Vikinec

Další z řady Steigerwaldových normalizačních dramat s lokálně satirickými prvky. Za pozornost snad stojí jen špatná čeština toho šampóna v hlavní roli a především nahá Wetlinská a škoda že oblečená Švandová. ()

jakoby

Okresni socialisticke mesto a reka Kamenice. Ctizadostivy mlady nadsenec doktor ci co Tomas. Textilka znecistuje vodu. Filmy jako Brontosaurus nebi treba Erin Brockovich jsou lepsi v boji proti znecistovani. Moderne vybudovana textilka se prece nezastavi a tak velkohubeho dokturka prelozi a je to. Ha !. ()

honzic

Možná poučný film, ale hodně nudný bez vnesení diváka do děje a nepomůže tomu ani princ z Večernice ani sexy Švandová a ani Němec. Hodnocení: 45 % ()

raininface

Nechápu, proč si tu čističku nenechali zaplatit z fondů RVHP. Dneska se staví za prachy z EU jedna čistička za druhou a jeden z našich bývalých politických megamozků tvrdil, že EU je jako RVHP. ()