Přicházím s deštěm

I Come with the Rain

Prichádzam s dažďom

Thriller

Francie / Hongkong / Irsko / Španělsko / Velká Británie, 2009, 109 min

Zaujímavý koncept bez dostavenia sa účinku. Skrátiť to o polovicu by bol režisérov najlepší čin v tomto filme. Škoda, že sa tak nestalo a tak ostalo len pri rutinnej réžii, ktorú zachraňovala veľmi citlivá práca kamery a zvláštny, ale veľmi precízne doladený výber hudby. Prelínanie spomienkových zážitkov nemalo žiadny efekt, ktorý by vylepšil pointu filmu a vlastne bol len akousi záplatou tohto zdĺhavého počinu. Nemôžem však povedať, že by som sa nejak zvlášť nudil. Niektoré pasáže mali veľmi svižné tempo a herci neboli vôbec najslabším článkom. 60%.(28.4.2010)

Čekal jsem, že to bude přesně takový jaký to bylo, ale netušil jsem, že by to mohlo být ještě lepší, než to je. Tenhle film je největší psychedelická záležitost od dob kdy byl natočenej a rozhodně ne každej tomu přijde na chuť. Člověku chvíli trvá než to všechno vstřebá a zjistí, co že to vlastně viděl. Možná nejsem normální, ale hltal jsem každou vteřinu tohohle zvláštního, depresivního a brutálního filmu až do konce. Může za to asi hlavně zajímavej a skvěle odvyprávěnej příběh doprovázenej dobrou kamerou, divnym střihem a parádní hudbou (nejlepší hudební výběr všech dob, kterej do filmu sedne absolutně dokonale). Herecký výkony taky výborný. Na film jsem čekal dva roky a dostal jsem něco nepopsatelně divnýho, ale stálo to rozhodně za to.(14.3.2010)

I v BOLESTI a UTRPENÍ může být skryto velké UMĚNÍ a KRÁSA. Těžko popisovat slovy tento snímek. O samotném příběhu se nechci a nebudu rozepisovat ( o mnohé bych vás tím připravil ). Film se rozjíždí pomaleji a člověk si notnou chvilku musí zvykat na styl " vyprávění " , ale jakmile začne do příběhu více pronikat, tak s každou další ubíhající minutou ho snímek ( příběh ) pohlcuje čím dál tím více až do závěrečného finále, kde si vše " sedne " . Komentáře, že snímek nemá nosný příběh, nedrží pohromadě a fungoval by sám o sobě jako " videoklip " rozhodně nejsou na místě. To, že je to podáno formou ( na kterou divák z 90% není navyklý ), ještě neznamená, že to nemá příběh. Já říkám MÁ a to velice silný. V určitých fázích filmu ( zejména v první třetině ), může snímek působit mírně roztříštěně a nesourodě, ale s blížícím se koncem už jsou mírné rozpaky rozmetány a v závěru se divák dočká " více než uspokojivého vysvětlení " a může být spokojen. Já tedy rozhodně BYL! A To jak se samotným příběhem, navozenou " halucinogení " snovou atmosférou, hereckými výkony, syrovou kamerou, tak zejména působivou hudební složkou, která se snímkem téměř splývá. p.s. ten soundtrack musím mít! zajímavý ( výstižný ) komentář: kitano(6.4.2010)

Tak toto je opravdu něco nepopsatelného!!! Absolutně nemám slov ... těžko popisovat ... Film jsem měl za nějakou asijskofrancouzskou gangsterku, ale to co jsem viděl bylo absolutně něco unikátního, jedinečného, a snad ničemu co jsem kdy viděl, podobné ... Popis je skutečně obtížný, slovy se těžko vyjadřuje podstata filmu, který PŘEKRAČUJE HRANICE filmového umění, a nechává za sebou podle mne v budoucnu dobrou 80ku% diváků, kteří film vůbec nepoberou a asi tak 20% diváků, které film ABSOLUTNĚ odrovná ... Samotný námět stvořit filmový mix gangsterky/"thrilleru" s filmem narážející na tzv. "zaklínačské horrory", které měly svůj malý boom v Asii někdy v 80. letech, překročit hranice běžné lidské podstaty, překročit hranice hranic, které nám zde již řada filmů nabídla a absolutně diváka rozválcovat neuvěřitelnou atmosférou a cestou do těch nejzáhadnějších a nejčernějších komnat vlastní duše ... Tento film vám neotevře rozhodně srdce, ale otevře vám cestu do vašeho nejtemnějšího nitra ... Chvílemi jsem měl pocit, že se ani nedívám na film ... připadalo mi to jako zážitek na nějaké halucinogenní droze ... První hodina je utahaná a není natolik povedená, jako to, co se začně odehrávat od hodiny druhé kdy začně ABSOLUTNÍ PSYCHO ŠÍLENSTVÍ!!!! To vše podpořenou unikátní hudbou, atmosférou, pocitovými záběry atd. Tento film nelze zařadit do žádného žánru ani subžánru ... snad bych ho pojal jako mysteriozní, mystický, psychologický, "psychoterapeutický" ... Každopádně je zde jeden film, který zpracovával podobné téma již dříve, jednalo se o exploitační horror, ale tam, kde tento film končil a kam dosáhl, tento film se teprve "zahřívá" ... Tím oním filmem myslím francouzský film Martyrs (2008) ... Ještě dodám že film je neuvěřitelně brutální a krutý, ale účelně a brutalita, násilí a absolutně možné utrpení je hlavním bodem filmu, kolem kterého se vše točí ... V podstatě je to jako procházka peklem ... uuff ..(2.12.2009)

Spolu s Trierovým Antikristem je I Come With The Rain jedním z nejpůsobivějších biblických podobenství, jaké jsem viděl. Tento film je ale o poznání poetičtější a ne až tak krutý, což ale neznamená, že by se zde krutostí šetřilo, naopak šokujících a násilných výjevů je tu požehnaně, jde spíš o to že Antikrist je přímo „ultra-krutý“. I Come With The Rain je k tématu náboženství navíc shovívavější, až nekritický a tam, kde Trier mísil skepticismus s cynismem, Anh Hung Tran užívá mysticismu a samotnou víru nijak nezpochybňuje. A ačkoliv jsem zapřísáhlý ateista, příběh tohoto filmu mě opravdu chytnul a ve svém symbolickém konci emocionálně úplně odrovnal. ___ Tím nejúžasnějším na celém filmu je jeho audiovizuální stránka. Formě dominuje digitální kamera, díky níž jsou noční scény stejně jako u filmů Michaela Mann neuvěřitelně atmosférické a v kombinaci s „emocionálním“ soundtrackem jsou převážně dialogů prosté scény z nočního města úchvatným filmovým zážitkem. Navíc je zde užito poněkud neortodoxního střihu, flashbacky umně doplňují diegetickou přítomnost, paralelní události se prolínají a v některých scénách pomocí střihu, jindy se vpíjejí přímo do jednoho obrazu díky užité dvojexpozici. Každá z jednotlivých postav je se svým osobním příběhem velmi zajímavá, přičemž některé z nich by si zasloužily své vlastní vyprávění…především tedy vrah-umělec v podání skvělého Eliase Kotease. Josh Hartnett svou nejednoznačnou postavu zvládl taktéž bravurně a Byeong-heon Lee je skvělý snad v každém filmu (ani jednorozměrná role v pitomém G.I. Joe ho nedokázala shodit). Tento film mě neskutečně potěšil, je bravurní kombinací uhrančivého audiovizuálna jak od Michaela Manna (snad jen více poetického) a zajímavého příběhu, ve kterém rozhodně není nouze o zajímavé postavy. 100%(30.1.2010)

• - Film měl premiéru 27. května 2009 v Tokiu v Toho Cinemas Roppongi Hills. (Terva)

• - Skulptury ve filmu jsou přímo inspirovány obrazy Francise Bacona. (ledzepfan)

• - Natáčení probíhalo na Filipínách, v Číně a v USA. (Terva)