Přicházím s deštěm

Scénografie:

Benoît Barouh

Kostýmy:

Judy Shrewsbury

Rozhodně zajímavý a netradiční mix detektivky a thrilleru. Některé scény opravdu překvapí, ať už na nás zanechají příjemný, mrazivý nebo nechápající výraz v obličeji. Jako celek bohužel film nepůsobí příliš uceleným dojmem a to i přesto, že se všechno vlastně motá kolem hlavní postavy a snaží se to držet hlavní linie příběhu. Vznikla tak mozaika plná prapodivných scén a vyšinutých postav. Do toho se navíc plete náboženství (Bože, proč?) a jak se děj blíží zdárně ke svému konci, dialogy se stávají čím dál více chatrnější a i přes fajnovou první půlku filmu na mě celkový výsledek působí spíše kontraproduktivním dojmem. Neuspokojivý konec a průměrné digitální podání tak nakonec vyvažuje jen ta hudba. Vůbec mě dost překvapilo, že se tu objevilo tolik post-rockových kapel, které poslouchám, což si zase můžu brát osobně, protože použití již známé hudby můžu vždycky brát jen jako pouhopouhou vykrádačku. Kupodivu jsem se ale nenudil a to se počítá. (7/10)(11.1.2010)

Hartnettova backstory parádní a sama o sobě by byla za 5, ten zbytek už ne. Náboženská linka mi nebyla úplně po chuti, i když takhle to vytváří poměrně zajímavý mix, spolu s thrillerem z hongkongského podsvětí a netradičně se vyvíjející detektivkou. Nicméně po vizuální stránce (i obyčejná scéna s příchodem do jednoho proskleného kanclu vypadá naprosto dokonale) jde o špičkové dílo a hudební podkres je taktéž na vysoké úrovni. Pracuješ pro manžela. Najednou ale zjistíš, že jsi na straně manželky, protože jí pořád sleduješ. Připadá ti, že ji znáš lépe než kdokoliv jiný. A když zjistíš, že je nevěrná... nahrne se ti krev do hlavy, uši ti hoří. Myslíš, že ti bouchne srdce. Cítíš se, jako by podváděla tebe. A v té chvíli se z ní stane ta nejvíc sexy žena na planetě. Chápeš?(3.7.2010)

Gangsterka jako spirituální film. Ano, evangelium, kde všechny postavy mluví jedním jazykem. To, že zásadní scény a děj filmu situoval Tran do Hongkongu, je dvojnásob zajímavé. Tak multikulturní metropoli se silnou energií, vysokou kriminalitou a hektickým životním tempem proměnil v součást děje a vlastně v jednu z postav, navrch jde o kulturní a historický průsečík východu a západu, tradic a modernity, místo symbolicky chápané jako prostor bez minulosti a budoucnosti, doslova uzamčené v čase. Tak můžeme osudy všech rozdílných postav nahlížet nejen náboženskými citacemi nebo odkazy, ale také skrze orientální, konfuciánské učení o spojitosti přírodních a světových sil. Temnou detektivku tak režisér proměnil ve filozofickou metaforu o vesmírné provázanosti lidských osudů ve světě, kde všechno souvisí se vším. Navrch doklad toho, jak se v lidském životě vzájemně pojí prvky světla a tmy, mužských a ženských principů a nebes a země v těžko definovatelné jednotě protikladů. Po každém dalším zhlédnutí lepší.(25.5.2010)

Tenhle film je přece jen něčím víc než jen videoklipem o lidském utrpení. Jednoduchý alegorický příběh plyne velmi pozvolna a temporytmus vyprávění ještě více zpomalují často až meditativní sekvence, podpořené fantastickým audiovizuálem. Spíše než závěrečné setkání dvou ústředních postav, ke kterému snímek nevyhnutelně směřuje, se ale tím nejpůsobivějším zdá být konfrontace Hartnetta s masovým vrahem/umělcem, kterou v mrazivém finále podbarvují andělští A Silver Mt. Zion. Jediným výraznějším nedostatkem filmu tak je, že se všechny klíčové prvky nikdy plně nepropojí v jednom opojném, definujícím momentu. Film ve druhé půli nepostrádá crescendo, ale nikdy nedosáhne uspokojivého klimaxu. _____ Mesiáš přichází z Číny a tohle je v kontextu současné geopolitické situace velmi aktuální zvěstování nového světového pořádku.(29.3.2010)

No nejaky kecy o vizualni bombe jsou docela mimo, niceho takovy jsem si nevsim, ale rozhodne se tomu neda uprit temna atmosfera a paradni drsna hudba. Jinak samotnej pribeh se ze zacatku rozbiha docela slusne, solidni thrillerova detektivka, ale tak nak se to postupem casu zacne rozpatlavat do jednotlivejch pribehovejch linii, az to je nakonec jen takova slatanina, kde se nic moc nedeje a postrada to trochu hlavu a patu. Ale to jen do okamziku, nez si clovek uvedomi, o cem ze to vlastne je. Pak do sebe vse zapadne, zacne to davat smysl a do konce uz to zase jede na vysokym standartu. Takze jsem byl nakonec spokojenej.(22.3.2010)

• - Natáčení probíhalo na Filipínách, v Číně a v USA. (Terva)

• - Film měl premiéru 27. května 2009 v Tokiu v Toho Cinemas Roppongi Hills. (Terva)

• - Skulptury ve filmu jsou přímo inspirovány obrazy Francise Bacona. (ledzepfan)