• Česko

Buď šťastná!

(festivalový název)

Komedie / Drama

Velká Británie, 2008, 113 min

Žiadne veľké odkrývanie tráum, ani sociálna dráma, ako som bol doteraz u Leigha zvyknutý. Zobrazeniu nižšej strednej vrstvy sa síce nevyhýba, len tentoraz - až na epizódu so staničným bezdomovcom - neklesá pod dno, príbeh sa jemne pohupuje na rozvlnennej hladine spokojného mladosťou dýchajúceho stredostavovského jazierka. Hrdinkou je mladá tridsiatnička - učiteľka, ukazujúca, že pocit životnej pohody a optimizmu nezávisí výlučne od množstva zarobených peňazí. Na rozosmiatej vychádzke mestom stretáva čudákov, šarvancov i paranoidných zaľúbencov. Vyškerené zubadlá zarazí máločo. A nakoniec prečo nie? Je to otrepané, ale pripomenúť si v dnešnej dobe ultravážnych slovných pingpongov, že s úsmevom ide všetko lepšie, nie je vôbec na zahodenie.(4.12.2008)

• uiu

Uznávám, že asi moje hodnocení hodně podkopává dabing, s kterým jsem film viděla. Hlas Jitky Ježkové, který slyším denně z televize mě už vážně irituje a konkrétně v tomto filmu je dabing asi nejslabším článkem. (Znáte to šumění v pozadí, jako při argentinských telenovelách). Na druhém místě jsou vtipné situace, které ani vtipné nejsou. Možná jsou, ale český dabing neumí situační humor správně podat, takže by se dalo říci, že opět film padá na dabingu a neschopnosti pojmout anglický humor pro české publikum. (To je pak už jen chyba překladatele, který se neumí vypořádat se slovními hříčkami a idiomy). Takže pokud se chcete nakazit optimismem, tak spíše doporučuji americkou nápodobu Yes Man s Jimem Carreym.(5.10.2010)

Tak k tomuhle filmu si ten komentář odpustit nemohu. Vtipný, veselý, bujarý - všechna tahle slova už padla a dopadla na bedra Happy-Go-Lucky. Kromě toho trošku peprnějšího konce byl ten film opravdu výjimečný. Na pět hvězdiček to není, ale rozhodně jsem se párkrát zasmál a nesčetněkrát pousmál :-)) Poppy(5.5.2009)

Obyčejný film s neobyčejně dobrým hereckým výkonem Sally Hawkinsové, která dokázala svou postavu vybavit přesvědčivým výrazem a to i v situacích, ve kterých by bylo pro jiné herce nemalým problémem vybalancovat s dokonalou přesností upřímný optimismus a otravnou rozhyhňanost. Příběh jako takový postrádá ale pevnější sepětí, a ikdyž mnoho motivů putuje přes jednotlivé scény, pořád jde jen o samovolný sled. Hudba: Gary Yershon. 70%(7.7.2009)

• Streeper

Čekala jsem skvělou anglickou komedii, u které se vážně zasměji. No...párkrát jsem se zasmála, ale jinak bych ten film vypnula, hlavně kvůli Sally Hawkins, jejíž postava mi lezla opravdu hodně na nervy. Byla jsem pak docela překvapená, když dokázala být někdy i vážná, ale znát takového člověka asi bych se odstěhovala, co nejdál by to šlo.(2.5.2015)