• Česko

• Irsko

• Kanada

Komedie / Drama

Velká Británie, 2008, 113 min

Kamarát, rodilý Brit, nenávidí M.Leigho a jeho filmy. Vraj vykresľuje národ ako špinavých a zaostalých dementov..je pravdou, že postavy v jeho filmoch sú vskutku čudné, nešťastné a zakomplexované a je to vec osobného pocitu. Ja sa na jeho filmy vždy teším, ale musím uznať, že charaktery sú skutočne často na hrane uveriteľnosti ( je otázkou, či je to zámer alebo nie ). Happy Go Lucky je od začiatku roka, počínajúc festivalom Berlinale, oceňovaným filmom, najmä vďaka Sally Hawkins.. a tá v mojich očiach celý film drží. On totiž Leigh rezignoval na akýkoľvek psychologický profil hlavnej postavy, film je epizóda za epizódou, nie je tu žiadna vyrozprávateľná dejová línia, všetko stojí a padá na jednotlivých príhodách Poppy, bizarne elektrizujúcej učiteľky, ktorá si užíva život po svojom..ja by som jej osobne trošičku viac šiel pod kožu, ale to je opäť vec názoru...Vďaka Hawkins a úplne psychotickému Marsanovi, ktorého stretnúť na ulici, tak utečiem, stojí film za pozretie, ale čakal som viacej. Nie každý rok sa dá natočiť Naked alebo Secrets and lies.(30.3.2009)

• mat.ilda

Anglická Amélie z Montmartru, nafouknutá do obludných rozměrů bezpointového blábolu s protišovinistickými prvky. Netuším, jaké "štěstíčko" mohlo Mikea Leigha inspirovat ke stvoření tak bujaře otravného typu, co je doživotně odsouzen smát se sám vlastním vtipům a ustavičně uvádět druhé do rozpaků, horší variantou už je jen narazit na takovou happy perverzačku v reálu.(8.7.2013)

Pro mě zklamání. Hlavní hrdinka Poppy si nezískala mé sympatie, tudíž jsem se nedokázala vcítit do jejího chování, pochopit ho nebo jím býti pobavena. Celý film stojí a padá právě na této skutečnosti - tedy zda si vás Poppy získá. Mé sympatie měla spolubydlící hlavní hrdinky, o té ovšem film není. Velký prostor má další mnou nepochopená postava učitele autoškoly – asi má vyjadřovat protipól extrémně optimistické Poppy, je extrémně pesimistický, zatrpklý, ublížený, vzteklý, prkenný, bez smyslu pro humor (i když to co předvádí Poppy mi vtipné nepřišlo). Závěrečný zvrat v jeho vztahu k Poppy na mě působil trochu nevěrohodně. Ale abych jen nekritizovala – hlavní role jsou velmi dobře zahrány, takže pokud vás Poppy osloví, máte šanci si film užít.(27.4.2009)

Škoda, že nemám k dispozici 3 a půl *, to by se mi akorát teď hodilo, 3 jsou málo a 4 moc. Sally Hawkins je skvělá, ale ty 4 asi nedám. No, tohle byl zajímavý film. A divný. Čekala jsem britskou komedii, ale místo toho se mi dostalo tak napůl komedie a na půl sondy do mezilidských vztahů (a někdy dost šáhlých). Hlavní hrdinka Poppy je 99% procent filmu totálně napřesdržku, kdybych s ní měla vydržet dýl jak půl hodiny, asi bych si už sháněla nějaký kulomet, a být jejím učitelem autoškoly, asi ji brzo popadnu a prohodím předním sklem. Každopádně tomu učiteli taky dobře ruply nervy, ale to ho samozřejmě neospravedlňuje. Na druhou stranu její životní optimismus byl neutuchající (samozřejmě, dost často otravný a nevěděla, kdy přestat) a její byt byl stejný chaos jako můj pokoj a ta první hodina autoškoly, to bylo jak já v autě. Ale nic se nemá přehánět. Docela mi to ale pomohlo vidět jinou prespektivu učitelského povolání (což je i mé budoucí povolání, btw). Největší síla tohohle filmu je v dialozích, je na nich postavený (jinak to v podstatě ani děj nemá), a jelikož během nich nehraje žádná hudba, máte pocit, jako byste tam byli. Musím říct, že to byla taky fajn sonda do lodnýnského cockney, nevím, co bych dělala bez titulek :D Každopádně mám pocit, že na Happy-Go-Lucky už se asi znova nepodívám. Ale nikdy neříkej nikdy, že? Btw, scéna s koktajícím bezdomovcem už byla trochu moc a mimo mísu.(19.2.2011)

Štastný film o šťastné, až záviděníhodné povaze, která dokáže buď přitahovat, anebo iritovat, anebo obojí. Film ani ta dívka se nepodbízí. Jen nabízí. Kdo by Poppy nechtěl znát, aspoň jako kamarádku? A napadá mě, že Leigh si zde trošku půjčil od Almódovara... Což je ok. Pedro to s ženskými hrdinkami odjakživa uměl nejlíp. A která scénka byla nejlepší? Ta s učitelkou flamenka. Škoda, že Leigh netočí druhé, třetí, čtvrté díly svých filmů. Tohle by vydalo na seriál, řekněme o věčně veselé, nezdolně optimistické Doně Quiotce-Idiotce. -- Film sám tak za čtyři hvězdy, ale námět a hrdinka... za pět! A ještě douška na závěr: ty, kdos film ještě neviděl a chceš se řídit zdejšími zapšklými komentáři učitelů autoškoly, nedělej to! Zkoukni to a udělej si názor sám. Ha ha! oops...(22.3.2009)