Život extrovertní alkoholičky Julie (Tilda Swinton) se hroutí. Ztratila práci, a aby získala peníze, rozhodne se unést 8-letého syna bohatých sousedů Juliiných prarodičů... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kleopatra

Tildin výkon nutí zapátrat, jestli a co za něj dostala, a utržit zklamání, že všeho všudy nic, zatímco se spousta Oscarů minula s příčetným úsudkem. Vedle Thelmy, Louisy, Glorie ... se může směle postavit další osvícená desperátka na cestě - Julie. ()

emma53

Nebýt úchvatnéTildy Swinton, tak tenhle film nemá moc šancí. První polovina byla velmi slibná, ale druhá už nebyla tak přesvědčivá a navíc stopáž byla opravdu zbytečně přepálená. Těžko se dá uvěřit faktu, že z hubaté alkoholičky, která se potlouká po lokálech a žije ze dne na den jen díky alkoholu, se najednou stane téměř vzorně opatrující matka malého chlapce. Tak to v reálu nefunguje. Nemohu jinak, ale nad průměr nejdu. ()

*CARNIFEX*

Tri "jagavé" sú pre tento filmy od mojej maličkosti, ako vyhrať olympiádu. Dej jednoduchý, pomerne priamočiary, pričom namáhanie hlavy nijak nehrozí. Poteší pár zajebov a zmysluplný záver podstaty myšlienky v kombinácii s poslednou vetou hlavnej postavy, ktorej konečne došla jedna vec. Skutočne som sa zasmial :) Lenže! Lenže 140 minút, je ako pomalé umieranie v zavalenej jaskyni. Príbeh sa síce snaží byť nápaditý, vďaka rôznorodým zápletkám, ktoré mali za úlohu (zrejme) upútať, (a teraz zas to: LENŽE), lenže niektoré pôsobia ako vytiahnutý zajac z klobúka, ktorého všetci očakávajú, no nikto tomu neverí, že v ňom naozaj bol. Je to proste čistý priemer, bez mimoriadneho filmárskeho kumštu. Nájdi si iný film, toto je len pre požieračov voľného času .. ()

JANARYBA

Ve filmu jsou slepené 2 části - americká (té dávám *****), ta nemá chybu - je to herecký koncert hlavní představitelky, dobrá psychologická sonda do života odepsané alkoholičky, ale "proražením zdi" do Mexika to jde naprosto do háje a zvrhá se to na něco úplně odlišného ( mexické akční B), kterému bych dala tak *. ()

Madsbender

Nezávislá, tak trochu cynická francúzska dráma/thriller s dejiskom v USA (a Mexiku), v ktorej stvárňuje Tilda Swinton nenapraviteľnú notorickú alkoholičku, odhodlanú uskutočniť pre poriadny balík peňazí dvojitý únos malého vnuka starnúceho multimilionára. Celých 138 minút sledujeme kapitolu zo života výbušnej a občas hysterickej ženy, ktorá už nevie ako ďalej, a odhodlá sa k zúfalému činu. Julia nie je nič viac - nenesie nadčasové posolstvo, nie je nijak zásadným dielom svetového filmu a čisto naratívnym prístupom sa sústredí len na príbeh hlavnej hrdinky, ktorý navyše ani nie je uspokojivo ukončený. Tak prečo má význam ho vidieť? Pretože ani jedna minúta nie je zbytočná a ani po dobehnutí titulkov film nevyvoláva pocit strateného času. Pretože pedantná réžia, výborný (i keď nie úplne uveriteľný) scenár a skvelý výkon (pravdepodobne najlepší, aký som videl) Tildy Swinton mi nedovolili po celý čas sa od obrazovky odtrhnúť. Kameru a celkovo audiovizuálnu zložku spolu s kontrastom medzi USA a Mexikom snáď ani netreba komentovať, ale patrí to k tomu najlepšiemu, čo som z roku 2008 videl. S prichádzajúcim záverom je zaujímavé sledovať vývoj vzťahu medzi Juliou a chlapcom, ktorý sa mení z obyčajného únosca a obeť v niečo, čo sa dá opísať ako rodiace sa citové puto.Metaforicky vzaté: svet je džungľa plná dravcov, ktorým sa pretĺka osamelá samica bez zmyslu života až do chvíle, keď ukradne cudzie mláďa. Paradoxne práve toto mláďa jej nakoniec zmysel života dá... SPOILER Film plný paradoxov končí otvorene (úprimne si myslím, že si chlapca nakoniec nechala) a tak tam, kde si na začiatku pokladala pomyselnú otázku Čo bude ďalej? hlavná hrdinka, na samotnom konci si ju pokladá divák. Odpoveď si však už musí nájsť sám. KONIEC SPOILERA Úprimne, nevadilo by mi, keby to malo ešte aj o takú hodinku viac, v Juliinom svete som sa už celkom zabýval a jeho opustenie som nevítal s otvorenou náručou. Koniec však prísť musel, a tak ho má aj tento komentár. Verdikt: 80% ()

Snorlax

Je hrstka herců, kteří umí zahrát asi všechno. Mezi nimi je nepočetná skupinka, která to umí zahrát tak, že vytáhnou z mátožného podprůměru i bezduchý film. A jen občas dojde k té báječné konstelaci, že se potká mimořádný herec s výborným filmem. Tilda má to neuvěřitelné kouzlo, díky němuž by určitě dokázala zahrát krabičku sardinek tak, že bych si při pohledu na ni šla namazat chleba máslem, aby bylo na co ty sardinky umístit. Zatím si tedy maže na ten chleba ona mě svým výkonem. Jelikož je film navíc i dobře napsaný a zrežírovaný, vrním blahem, ale kverulant ve mně křičí otázky o tom, proč takto uvěřitelně a logicky nepůsobí i jiné filmy o únosu. Pragmatik mu odpovídá, že ty ostatní se zaměřují jen na množství speciálních efektů na centimetr čtvereční, Julie předkládá kvalitní filmařskou práci a hlavně se nebojí tupou akci nahradit psychologickými sondami. Julie sice není nezničitelná, neovládá od prenatàlního věku všechny zbraně, neumí si mezi štupováním ponožek spíchnout atomovou bombu, neumí létat, dokonce není ani obdařena vůbec žádnou nadpřirozenou schopností, přesto, zlí jazykové budou tvrdit, že právě proto, jsem jí od provopočátku fandila a věřila jí každý nádech. ()

Anderton

Takže znova musím zopakovať, že nezávislí režiséri majú najradšej lúzu. Je to samozrejme paradox, ktorý by stál za dlhšiu úvahu. Každopádne Tilda Swinton v svojej asi najlepšie napísanej úlohe, kde je stredobodom každej jednej scény prehnane dlhého filmu. Jeho mierne skrátenie by určite prišlo vhod mnohým divákom, pretože scenár nie je natoľko košatý, aby ho bolo treba prezentovať takmer dve a pol hodiny. Ale za ten výkon a niekoľko drsných sekvencií si nadpriemerné hodnotenie zaslúži. ()

iamek

Zbytečně dlouhé road movie o životě alkoholičky která neví co dělat dál a nakonec unese malého kluka kterého si pak začne vážit více a je ochotna obětovat pro jeho dobro čím dál více. ()

Chrustyn

Tilda Swinton jako vždy skvělá, ale tempo je vražedně pomalé, přestože asi mělo být cíleně melancholické. Bohužel se to častokrát táhne jak smrad a bez Tildy by to bylo nekoukatelný. ()

marhoul

Tilda předvádí strhující výkon, nicméně film má řadu slabých míst ve scénáři. Nic, na co bych se ráda podívala opakovaně. ()

Arsenal83

Nebolo to zlé, len na môj vkus nejaké pridlhé a zbytočne zamotané, čím sa stráca tá emočnosť, ktorú chce film z človeka dostať. Film má pre mňa dve silné stránky. Prvou je Tilda Swinton, a to nielen jej ospevovaným hereckým výkonom, ale napodiv určitou atraktivitou. Práve v tomto filme dokázala, že keď si celý život škaredé káčatko, no udržíš si formu až do skoro päťdesiatky, môže byť z teba celkom atraktívna žena. No a druhou silnou stránkou filmu je opätovné ponaučenie, že do toho Mexika sa asi nevyplatí veľmi chodiť. Nielen že je to krajina z jednou z top kriminalít na svete, ale ľudia tam už asi všetko ignorujú. Za všetko hovorí scénka, kde Tilda šermuje pištoľou priamo na diaľnici, mieri na človeka a okolo nej prechádzajú pomaličky autíčka, nikto nezastaví ani nezrýchli, nikoho to nezaujíma. ()

jhrasko

Takto to nejak vyzerá, keď si čerstvo OSCARová herečka trúfne, vykašle sa na konvencie a odhalí sa až na kosť (v tomto prípade i na chlp). Fenomenálna Tilda Swinton celý film ťahá a je škoda, že sa v druhej časti scenárista totálne zamotáva a film vo chvíľach, ktoré majú byť najdramatickejšie, stráca (pre mňa) na účinnosti a akejkoľvek uveriteľnosti. ()

Padme_Anakin

Tilda Swintonová v tomto snímku naplno předvádí, co všechno zvládne a vypadá u toho tak uvěřitelně, že jsem měla v jednu chvíli strach, jestli vážně nejede na líh.. Příběh o únosu malého chlapce mě sice vtáhnul, ale nepřiměl jít do plných.. ()

kaylin

Herecký koncert Tildy Swinton, která dovede neskutečně překvapit. Režisér si byl vědom, kde je jeho silná zbraň, a tak ji také používá co nejvíce, protože ví, že v příběhu to místy skřípe. Neví, jestli to chce být tarantinovské, nebo zase naprosto vážné, a tak se ani divák nemůže pořádně rozhodnout, což mu kazí zážitek. ()

Hadža

Prvni pulka je velmi slusna,zoufalaJulie ma plan,bohuzel dosti naivni na to aby hladce vysel,jak se ukaze.Unos ma vyresit jeji problemy ,ale pohopitelne ji jich mnohem vice pridela.Po uteku do Mexika se vsak kazdym okamzikem vytraci s deje uveritelnost a pripomina to spise mirne akcni podivanou s nelogickym chovanim vsech zucastnenych. ()

wipeout

Zaradenie tohto filmu na Artfilm mi prišlo úplne scestné, pretože toto je páni a dámy komerčný projekt na nerozoznanie od svojich bratov a sestričiek z Hollywoodu. Jediné čo ich odlišuje je pár detailov ako: 1. Krajina pôvodu(aj keď sa spolupodieľalo USA ako koproducent), príbeh sa skoro celý taktiež odohráva v USA až na poslednú štvrtinu. 2. Zobrazenie odhaleného ženského prsníka v jednom zábere s dieťaťom na scéne(čo je zase nepísané pravidlo sa takejto kombinácie vyvarovať). 3. Miesto jedného milióna dolárov na výkupnom sa tu objaví suma 2 miliónov dolárov :). Príbeh má skoro identický spád ako ostatné road-movie thrilery na aké sme zvyknutý. Schéma zúfalá situácia - spáchanie zločinu - zúfalý stále sa komplikujúci únik z výkonu trestu spravodlivosti, respektíve k odmene zo zločinu plynúcej - nevyhnutný kvázi tragický koniec a záverečné titulky s pekným songom na odchod z kina. Zase ale nie všetko je až také zlé. Tak napríklad zo začiatku veľmi snubne sa rozvíjajúca snaha o ponorenie sa do psychiky navonok so svojím pozlátkom zovňajšku atraktívne pôsobiacej alkoholičky- trosky s obsahovo prázdnym životom(v podaní vynikajúcej Tildy Swinton). Naneštastie táto vetva bola rozprávaná len okrajovo a ustúpila akcii, naháňačke a živote o prežitie na strane zločinu. ()