Vrabčák (festivalový název)

(festivalový název)

Sparrow

Drama / Poetický / Romantický

Hong Kong, 2008, 87 min

Film natoceny pre radost. Lahkostou spracovania (od humoru az po povznesenu naladu aj v naoko dramatickych chvilach) nie nadarmo upomina na samotny nazov - Vrabciaka a jeho slobodu letu (i ked vo filme je mu postavami prisudzovana hlavne uloha indikatora stasteny). Obohrane dejove schema dvoch "frakcii" vreckovych zlodejickov so sebou prinasa pre rezisera typicke prvky jeho filmov - hra osudu / nahody, zhustovanie informacii na malom priestore, pricom ich citanie je vdaka velmi dobrej kompozici mizansceny velmi lahko dekodovatelne. Vsetko je to podavane v odlahcenom baleni nezavaznej hry s postavami a motivmi bez snahy budovat silny dramaticky obluk. Taketo nezavazne "blbnutie" ma vsak dve strany mince. Jednak nam Johnny To serviruje pre neho charakteristicke sekvencie dokazujuce, ze na malom priestore hlavne prostrednictvom obrazu dokaze vykuzlit usmevne momenty stretu postav (scena vo vytahu), na druhej strane, miestami to prechadza az do maniery. Index zabavnosti tak pocas filmu kolise, ovsem toto hranie ma bavilo sledovat cely cas. 7/10(9.9.2008)

Tady jde jen o stylový kapsářský kradení, jinak je to naprosto o hovně a příběhově to fakt nemá prakticky co říct a jediný, co tady opravdu stojí za řeč je závěrečnej kapsářskej duel, kterej ale zase na druhou stranu je fakt geniálně natočenej a celej dojem z filmu pozvedává, navíc Simon Yam je tady výbornej(20.4.2009)

Neuveriteľne hravé, ľahké, vtipné. Situačného humoru vo fakticky alebo situačne uzamknutého / obmedzeného priestoru, vypichovanie vtipnej / úsmevne roztomilej stránky "zakukaných" chlapov či podpichovanie sa medzi "gangami" vreckárov, resp. ich "starou školou" a "holobriadkami". Občas "Vrabčiak" unikne niekam do priestoru "mimo" , do hračičkárskej maniery, až som sa bála, že sa nebude vedieť vrátiť. Zvládol to. A, úprimne, prechádzanie sa Honkongom za dažďa už nikdy nebude také, ako kedysi. (A nie je to len tým, že Man Jeuk sa odohráva na Honk Kong Side.)(30.11.2008)

Nesmírně hravý a elegantní film zajímavého vizuálního zpracování. Příběh čtyř bratrů, kterým se připlete do cesty jedna žena působí velmi přirozeným dojmem, má to slušnou dávku humoru. Kompozice scén a práce kamery je dokonalá. Eyecandy záběrů a chutných detilů je zde více než dost, zejména se mi líbil ten závěrečný kapsářský souboj, ale i scény se slavíkem, nebo projížďka na kole ulicemi města. Zápletka je jednoduchá a charaktery jsou jen lehce načtrnuty. Občas se nechá tvůrce Johnny To unést vlastní nápaditostí ve scénách, ale film mě celou dobu bavil, má to dynamiku a hlavně na krátkém prostoru a času z toho dostal maximum co šlo.(13.4.2009)

The Sparrow mi krásně připomněl, v čem Johnny To nemá minimálně v rámci Asie konkurenci a s faktem, že na nás hongkongský génius vybalil jen prvoplánovou krimi hříčku bez jakýchkoli vyšších ambicí, jsem neměl absolutně žádnou potíž. Ba naopak, u několika odlehčených scének jsem se tetelil blahem a vzhledem ke střídmé stopáži Johnnymu těch pár pasáží, kdy postavy více mluví a film "zobyčejní", milerád prominu. 7/10(16.10.2008)

• - Man jeuk (název filmu) znamená v kantonštině vrabčák. V hongkongském slangu je to však také označení pro kapsáře. (Jigvell)

• - Film se natáčel tři roky, přesněji od roku 2005 až do roku 2008. Režisér Johnnie To a jeho filmový štáb točili mezi jinými projekty. (Jigvell)