Vrabčák (festivalový název)

(festivalový název)

Sparrow

Drama / Poetický / Romantický

Hong Kong, 2008, 87 min

The Sparrow mi krásně připomněl, v čem Johnny To nemá minimálně v rámci Asie konkurenci a s faktem, že na nás hongkongský génius vybalil jen prvoplánovou krimi hříčku bez jakýchkoli vyšších ambicí, jsem neměl absolutně žádnou potíž. Ba naopak, u několika odlehčených scének jsem se tetelil blahem a vzhledem ke střídmé stopáži Johnnymu těch pár pasáží, kdy postavy více mluví a film "zobyčejní", milerád prominu. 7/10(16.10.2008)

Nevím, u mě tenhle film moc nefungoval. Zklamání je to v tom, že je to Johnnyho film a tudíž moje očekávání nabralo obrovských hodnot, ale jinak je to pořád hodně dobrá a originální krimikomedie. Holt nemůže být všechno zlato, a tak pro mě Sparrow není hitem, jakým být mohl.(21.9.2008)

• Houdini

Zlatý Lev - v ýběr(17.2.2008)

• Renton

Scénář: Kin Chung Chan, Chi Keung Fung .. Košile, moucha, vrabčák, deštník, ... a hlídejte si své kapsy. Prostoduchá, byť na nic si nehrající, první polovina o partě kamarádů z cechu kapsářského celkem zaručeně utahá. Johnny To vyměnil mafoše za kapsáře, vypustil akční složku a do dosti vyprázdněného, k uzoufání pomalého, vyprávění (místy jde spíše o polodokumentární toulání se městem) přidal mimózní hudbu. V druhé polovině nám pak jde skupinka do křížku s dobrosrdečným pantátou, který pod svým křídlem omezuje jednu dívku.. Nudná peripetie. Snímek spíše o náladách, který mi dobrou náladu nezařídil. Lámu hůl, Johnny To není nic pro mě.(11.4.2009)

Výtah, akvárko, obkličující mrzáci, cigaretový polibek... To jsou okamžiky, kde je snímek silný, hravý a nápaditý, jako celek ale vypadá nesourodě. Nabízí se srovnání s Running Out of Time, kde je také jednou z hlavních postav lupič s příjemně starosvětskými metodami. Kde však v ROOT účinkuje atmosféra osudového ubíhání zbývajícího času, vývoj děje (jakákoli "náhoda" posune dění k zlodějem vytyčenému cíli) a vztahů, ve Sparrow se vlastně nic nepromění. "Zásluhu" na trochu bezvýrazném dojmu může mít i skupina v hlavní roli bez výraznějších individualit.(16.9.2008)

• - Film se natáčel tři roky, přesněji od roku 2005 až do roku 2008. Režisér Johnnie To a jeho filmový štáb točili mezi jinými projekty. (Jigvell)

• - Man jeuk (název filmu) znamená v kantonštině vrabčák. V hongkongském slangu je to však také označení pro kapsáře. (Jigvell)