Zatmění

Scénografie:

Bernardo Trujillo

Kostýmy:

Elsa Fischer

Pro mě docela zdařilý thriller, který sice neoplývá geniálními dialogy či originální zápletkou, ale přesto si mě podmanil svou klaustrofobickou atmosférou a postupně se rozrůstající panikou, která začne na postavy doléhat. Nejvíce na mě zapůsobila efektní kamera, která mi při "průjezdech" výtahem, připomněla kamerový mix Klubu rváčů a Úkrytu. Kromě postavy Aidana Gillena, který se ke konci filmu pěkně vybarvil, nenastane u ostatních hlavních postav žádná větší změna ve smýšlení či chování. I přes většinu negativních ohlasů zde, hodnotím Blackout kladně.(6.6.2009)

• lennyd

Obyčejný den. Obyčejný dům. Obyčejný výtah. Tři obyčejní cestující. Na tom všem by nebylo nic neobvyklého, kdyby nevypadla elektřina, a výtah se na dlouhé hodiny nezasekl v mezipatře. Každý z cestujících má své problémy i své plány, a žádný z nich netouží po tom, strávit zbytek života s těma druhýma zavřený ve výtahu. Nicméně jeden z nich, má o mnoho důvodů více se dostat brzy z výtahu ven než ti druzí, a udělá pro to cokoliv... I pomalejší rozjezd filmu pomaličku napovídá, o co se bude jednat - ale musím přiznat, že v tom, kdo z cestujících bude nejlabilnější jsem se parádně sekl (ale to bylo určitě záměrem tvůrců filmu). Jinak nejde o žádný extra film, většinu nápadů, které uvěznění cestující měli během prvních pár hodin, by mě napadlo během prvních minut (např. až se pomalu začnou dusit je napadne pootevřít dveře aby měli čerstvý vzduch). Ani konec není nijak nečekanej, prostě celkově je to takovej až příliš obyčejnej film. Jen jsem si tak ještě všiml, jak to mají v US špatný s mobilníma operátorama - skoro nikde není signál - za posledních pár let si nepamatuju v ČR místo, kde by nebyl signál - a v Americe je to téměř všude (alespoň podle filmu). A tento tomu nasadil korunu, činžák uprostřed velkoměsta, bez signálu .... hmm.(5.4.2009)

• Morien

Je velmi příznačné pro tento film, že nenuceně míchá dohromady věci, jež nesmírně miluji, ale dělá to takovým způsobem, který je mi ze srdce odporný. Máme tu vzteklého giganta, který tak neopatrně směřuje svoji energii, že nakonec zničí sám sebe, ačkoliv se upřímně rozhodl páchat dobro. To miluji. Máme tu dívku světici, chodící světem, vidící zlo a brečící, která je tak čistá, že se jí žádná rána osudu nemůže dotknout, a tak, ačkoliv zjizvena, jako jediná třímá právo pokračovat dál. To také miluji. A teď přijde to Ale. Poslední ze tří byl plně znetvořená bestie ještě předtím, než vstoupil do onoho výtahu, což je velká a zásadní zrada na divákovi, na filmu a na postavě samotné. A Aidan Gillen je tak prvoplánovitě ohavný, až bych to trestala zákonem, že zrovna jemu připadla tato role. Interiér výtahu s těmi šílenými obrázky na zdech a zrcadlem vracejícím vše několikrát zpět je krásný. Jako cvičení ve fantazii mě teď nesmírně láká zkusit vymyslet, jak bych příběh s tímto geografickým rozvržením vedla já sama, a ještě lépe, jak ho vystavět bez těch flashbacků a opravdu vycházet jen z teď a tady. Bylo by to spíš divadlo než film, ale bylo by to velmi svůdné! Zatmění promarnilo svou příležitost.(26.4.2016)

• K.I.N.G.

Tentokrát si nejsem při svém hodnocení tak úplně jistý. Film jsem sledoval už ve značné únavě, bral jsem ho jenom jako takovou odpočinkovou záležitost a vůbec jsem o něm nic nevěděl, ale i přesto mě hodně bavil a bavilo mě čekat na nějaké velkolepé finále, které ale nakonec vůbec nepřišlo. Protože jsem byl plný očekávání, dal bych za celkový dojem 3*, ale jelikož si už nedokážu představit, že bych se na to ještě někdy podíval, tak jen 2*.(19.9.2011)

• choze

Koukatelné, ale slabé. Scenárista se s tím moc nemazal a zavřel do výtahu klasickou sestavu postav - vraha, astmatičku a zraněného chlápka mezi nimi, který ji před ním nemůže ochránit. Sice si s námi scenárista zahraje kdo je kdo, ale tím ze sebe vydá maximum a dál jede na volnoběh a vypomáhá si utíkáním z výtahu do četných retrospektiv a samozřejmě nechybí závěrečný fyzický souboj, ve kerém je zužitkován výtah. Rejža to pak hraje na digitální průlety výtahovou šachtou a když nic jiného, tak se mu daří, aby to nevypadalo jako německý televizní thriller.(5.4.2010)

• - Na hudebním doprovodu se podílel i Lauri Ylonen, zpěvák finské kapely The Rasmus. (Eruzione)