Zatmění

Scénografie:

Bernardo Trujillo

Kostýmy:

Elsa Fischer

Tři lidé uvíznou na dlouhé hodiny ve výtahu a z jednoho z nich se posléze vyklube zvrhlý úchyl, který bude mít pádný důvod se do určité hodiny odtud vysekat i za cenu likvidace dvou nedobrovolných cestujících. Režisér Rigoberto Castaneda si prakticky vystačí jen s ústřední trojici herců (Tamblyn, Gillen, Hammer) a s několika flashbacky, kterými osvětlí, co se událo u nich podstatného před osudným nastoupením do výtahu a rozhodně nesází na nějakou precizně vycizelovanou psychologickou hru, ale nenápadně film posunuje do hororové roviny, která vyústí do napínavého finále. Klaustrofobní pocit je navozen dokonale a každé zaskřípání starého výtahu nahání až depresivní pocit. Poté, co je odhalena pravá identita na první pohled decentně tvářícího se Aidana Gillena, se výtah stává bojištěm o přežití. Byl jsem rád, že tvůrci nešli nijak do extrému. Skvělému hororovému výsledku to jenom prospělo. Byl jsem příjemně překvapen talentem do té doby pro mě neznámého režiséra. Super.(23.7.2010)

• choze

Koukatelné, ale slabé. Scenárista se s tím moc nemazal a zavřel do výtahu klasickou sestavu postav - vraha, astmatičku a zraněného chlápka mezi nimi, který ji před ním nemůže ochránit. Sice si s námi scenárista zahraje kdo je kdo, ale tím ze sebe vydá maximum a dál jede na volnoběh a vypomáhá si utíkáním z výtahu do četných retrospektiv a samozřejmě nechybí závěrečný fyzický souboj, ve kerém je zužitkován výtah. Rejža to pak hraje na digitální průlety výtahovou šachtou a když nic jiného, tak se mu daří, aby to nevypadalo jako německý televizní thriller.(5.4.2010)

• lennyd

Obyčejný den. Obyčejný dům. Obyčejný výtah. Tři obyčejní cestující. Na tom všem by nebylo nic neobvyklého, kdyby nevypadla elektřina, a výtah se na dlouhé hodiny nezasekl v mezipatře. Každý z cestujících má své problémy i své plány, a žádný z nich netouží po tom, strávit zbytek života s těma druhýma zavřený ve výtahu. Nicméně jeden z nich, má o mnoho důvodů více se dostat brzy z výtahu ven než ti druzí, a udělá pro to cokoliv... I pomalejší rozjezd filmu pomaličku napovídá, o co se bude jednat - ale musím přiznat, že v tom, kdo z cestujících bude nejlabilnější jsem se parádně sekl (ale to bylo určitě záměrem tvůrců filmu). Jinak nejde o žádný extra film, většinu nápadů, které uvěznění cestující měli během prvních pár hodin, by mě napadlo během prvních minut (např. až se pomalu začnou dusit je napadne pootevřít dveře aby měli čerstvý vzduch). Ani konec není nijak nečekanej, prostě celkově je to takovej až příliš obyčejnej film. Jen jsem si tak ještě všiml, jak to mají v US špatný s mobilníma operátorama - skoro nikde není signál - za posledních pár let si nepamatuju v ČR místo, kde by nebyl signál - a v Americe je to téměř všude (alespoň podle filmu). A tento tomu nasadil korunu, činžák uprostřed velkoměsta, bez signálu .... hmm.(5.4.2009)

• K.I.N.G.

Tentokrát si nejsem při svém hodnocení tak úplně jistý. Film jsem sledoval už ve značné únavě, bral jsem ho jenom jako takovou odpočinkovou záležitost a vůbec jsem o něm nic nevěděl, ale i přesto mě hodně bavil a bavilo mě čekat na nějaké velkolepé finále, které ale nakonec vůbec nepřišlo. Protože jsem byl plný očekávání, dal bych za celkový dojem 3*, ale jelikož si už nedokážu představit, že bych se na to ještě někdy podíval, tak jen 2*.(19.9.2011)

Jo dobrý námět trojice náhodných lidí se ocitá ve výtahu co se porouchá ,pokerovaný tvrdák ,mladá žena a doktor ve tředních letech. ,kterému se nedavno zabila žena a má malou dceru.. Jak čas utíká a nikdo nepřichází na pomoc,jako napotvoru nikdo nemá signál a ještě ke všemu v tak velkém domě prakticky nikdo nebydlí (poněkud divné že) tak trojici dochází nervi a začínají vyplouvat na povrch charaktery né zrovna kladné. Každý z nich má nákou velice živou minulost. Nakonec se z jednoho z nich vyklube sadistický vrah -hádejte z koho a začíná boj o život do toh se promítají ukázky z jejich životů těsně před tím než se ocitli tam kde jsou. Musí se nechat ,že je to docela solidní horor. Sice se to dá docela předvídat ,ale to vůbec nevadí. Jen jsem nechápal ten název Zatmění?(9.9.2008)

• - Na hudebním doprovodu se podílel i Lauri Ylonen, zpěvák finské kapely The Rasmus. (Eruzione)