poster

Cesta do země snů

 • USA

  Paraiso Travel

Drama / Dobrodružný / Romantický

USA / Kolumbie, 2008, 112 min

 • danoo
  ****

  Imigrácia. Požehnanie alebo prekliatie? Miodrag Bulatovič, popredný srbský prozaik, by povedal, že to druhé. To sem ale nepatrí. Tak k späť veci. Marlonove prvé momenty v USA v spojení s flashbackmi mapujúcimi dramatické okolnosti tranzitu sú dosť silné a pôsobivé, no film ako celok rámcujúci jednak sociálne problémy, sex a asociálnu tématiku funguje tak na 70 - 80 % a zostáva na povrchu, kedže ide skôr o cestu k nájdeniu seba samého než nelegálnu imigráciu ako takú.(11.4.2010)

 • slunicko2
  ***

  Do USA lze cestovat i jinak, než s Čedokem. 1) Mladý režisér získal řadu světových filmových ocenění právě za svůj druhý celovečerní film Paraiso Travel. Nelze popřít neobyčejnou zručnost, prozrazující režisérových více než 100 natočených hudebních videoklipů a dalších 150 televizních reklam pro přední světové firmy. Snímek nemá hluchá místa, stále se něco děje, je napínavý, atraktivní, řemeslně výborně zvládnutý. 2) Edukativnost snímku je zejména pro mladé občany Evropské unie velmi zřejmá. Asi jen málokdo si uvědomí, jak taková cesta do vysněné země může vypadat (o autenticitě zobrazovaných zážitků nepochybuji). 3) Spoiler. Telenovelově naivní zaláskování mladého hrdiny výpovědní hodnotu filmu poněkud sráží. Co je Reina zač bylo zřejmé od prvních minut a opravdu jenom mladičký životními zkušenostmi dosud nepolíbený macho mohl reagovat tak jako on. Ale budiž. 3) Skutečný problém vidím v tom, že se mě film nijak nedotkl. Sledoval jsem ho se zájmem, Marlonovi jsem fandil, ale dojetí žádné, oči suché, emoce nulové. 4) Medellinský herec Aldemar Correa má před sebou světlou budoucnost. Překvapuje mě, že jako představitel hlavní role není uveden v seznamu účinkujících.(13.6.2011)

 • markotter
  ****

  Dlouho se mi nechtělo film pustit, protože jsem se bál, že to bude obžaloba ameriky, jak zachází s imigranty a potom něco ve stylu jak chudák k bohatství přišel. Naštěstí amerika tady vystupuje spíše jako kulisa (sice hnusná), ale nijak zvlášť komplikující našim hrdinům život. Hrdina si ho spíš komplikuje sám a nejvíc jeho krajani, kteří provozují cestovku Paraiso Travel. Občasné flashbacky popisující cestu z Kolumbie do USA jsou velmi krátké, ale o to působivější. V samotné americe náš hrdina naráží vesměs na samé milé krajany, kteří se mu snaží nezištně pomoc, aby našel to, co hledá. Film nepostrádá napětí, je dobře natočený a téma "milostného trojúhelníku" bylo rozvedené tak akorát, aby člověk věděl komu fandit, i když já bych měl jasno už po prvním setkání s Milagros.(2.12.2011)

 • freddy
  *****

  Nač skrývat své nadšení, když tento film je v celé své podstatě naprosto dokonalý a nedává mi jediný důvod pochybovat, že takhle to může být i v reálném životě. Tomuto filmu rozhodně nemám co vytknout, od začátku do konce jsem nestačil žasnout, na jak kvalitní příběh se vlastně koukám. Nic mi zde nechybělo, nic jsem nepostrádal, jen jsem byl nadšený z kvalit tohoto příběhu. Už jsem někdy před týdnem při hodnocení filmu "Otče náš" psal do svého komentáře, že spojení hispánské menšiny a reálií Spojených států, to vše na téma americký sen, mi dost vyhovuje, každý takový příběh na toto téma velice rád vítám a pokud je tak dokonalý, jako tento film, tak se nebojím ho vychválit. Tento příběh mě na celé dvě hodiny dokázal opravdu zaujmout a chytit u srdce a netrvalo mi dlouho a Marlona jsem si velice oblíbil, i když jsem tušil, že pokud se mu povede najít Reinu, tak to bude až za hodně dlouhou dobu a nebude taková, jakou jí opustil. Ale tohle není jen o Marlonovi a Reině, je tu i několik ostatních zajímavých postav z hispánské komunity, z nichž mě asi nejvíce zaujal Roger, který na mě působil pohodově a sympaticky. Tenhle film je prostě naprosto dokonalý a nemám žádný problém s tím napálit mu plné hodnocení. Takže uděluji zasloužených a poctivě vydřených pět hvězd pro tento americko-kolumbijský film.(24.5.2010)

 • nascendi
  ***

  Film spletený z príbehu mladého kolumbijského imigranta v New Yorku a cesty plnej útrap a podrazov, ktorá tomu predchádzala. Pretože jeho jediným motívom bolo nasledovať svoju motivovanú priateľku, po nešťastnom odlúčení sa ostáva vo veľkom meste sám, ako málokto. O imigrantoch bolo nakrútených viacero filmov (naposledy som videl Welcome) a spoločné majú to, že ma na nich zaujíma iba filmárska stránka. Moje ponímanie solidarity je dosť presne vykolíkované a pre osudy a problémy imigrantov tam nie je priestor. A v rámci hodnotenia zasa nie je priestor na viac, než na tri hviezdičky.(29.6.2010)