Cesta do země snů

Paraiso Travel

Drama / Dobrodružný / Romantický

USA / Kolumbie, 2008, 112 min

Drsný pohled na těžký život uprchlíků, kteří doufali v nový začátek ve vysněné Americe. Slušné, depresivní ale filmu chybí emoce i nějaké překvapení nebo nápad (např. úvodní titulky byly výborné ale nic podobného už si tvůrci po zbytek filmu nepřipravili). Prostě film jen plyne od nějakého začátku do nějakého konce.(14.12.2011)

Paradise Awaits (Sunshine Rum :) Viac ako len drsný road trip z Kolumbie do Veľkého jablka, s vidinou amerického sna. Po vytúženom dosiahnutí New Yorku, dej pretkaný retrospektívami z putovania našich hrdinov, ktoré spolu s temnou stránkou amerického sna dotvárajú obraz pojmu ILEGALNY PRISŤAHOVALEC. Tak či onak, obaja naši hrdinovia nájdu to, čo nájsť majú. Ona (Reina) matku (čo bol vlastne dôvod jej snahy dostať sa do USA, o ktorom náš mladý nevedel) a on (Marlon)? Ťažko povedať, v prvom rade dospelosť,..... svoju skutočnú lásku (v podobe speváčky Milagros) síce spozná, ale koniec pre mňa osobne, ostal otvorený...takže to, či naša speváčka prijme nášho mladého (už muža) späť, záleží myslím, na každom divákovi.(30.5.2010)

Dlouho se mi nechtělo film pustit, protože jsem se bál, že to bude obžaloba ameriky, jak zachází s imigranty a potom něco ve stylu jak chudák k bohatství přišel. Naštěstí amerika tady vystupuje spíše jako kulisa (sice hnusná), ale nijak zvlášť komplikující našim hrdinům život. Hrdina si ho spíš komplikuje sám a nejvíc jeho krajani, kteří provozují cestovku Paraiso Travel. Občasné flashbacky popisující cestu z Kolumbie do USA jsou velmi krátké, ale o to působivější. V samotné americe náš hrdina naráží vesměs na samé milé krajany, kteří se mu snaží nezištně pomoc, aby našel to, co hledá. Film nepostrádá napětí, je dobře natočený a téma "milostného trojúhelníku" bylo rozvedené tak akorát, aby člověk věděl komu fandit, i když já bych měl jasno už po prvním setkání s Milagros.(2.12.2011)

Do USA lze cestovat i jinak, než s Čedokem. 1) Mladý režisér získal řadu světových filmových ocenění právě za svůj druhý celovečerní film Paraiso Travel. Nelze popřít neobyčejnou zručnost, prozrazující režisérových více než 100 natočených hudebních videoklipů a dalších 150 televizních reklam pro přední světové firmy. Snímek nemá hluchá místa, stále se něco děje, je napínavý, atraktivní, řemeslně výborně zvládnutý. 2) Edukativnost snímku je zejména pro mladé občany Evropské unie velmi zřejmá. Asi jen málokdo si uvědomí, jak taková cesta do vysněné země může vypadat (o autenticitě zobrazovaných zážitků nepochybuji). 3) Spoiler. Telenovelově naivní zaláskování mladého hrdiny výpovědní hodnotu filmu poněkud sráží. Co je Reina zač bylo zřejmé od prvních minut a opravdu jenom mladičký životními zkušenostmi dosud nepolíbený macho mohl reagovat tak jako on. Ale budiž. 3) Skutečný problém vidím v tom, že se mě film nijak nedotkl. Sledoval jsem ho se zájmem, Marlonovi jsem fandil, ale dojetí žádné, oči suché, emoce nulové. 4) Medellinský herec Aldemar Correa má před sebou světlou budoucnost. Překvapuje mě, že jako představitel hlavní role není uveden v seznamu účinkujících.(13.6.2011)

Imigrácia. Požehnanie alebo prekliatie? Miodrag Bulatovič, popredný srbský prozaik, by povedal, že to druhé. To sem ale nepatrí. Tak k späť veci. Marlonove prvé momenty v USA v spojení s flashbackmi mapujúcimi dramatické okolnosti tranzitu sú dosť silné a pôsobivé, no film ako celok rámcujúci jednak sociálne problémy, sex a asociálnu tématiku funguje tak na 70 - 80 % a zostáva na povrchu, kedže ide skôr o cestu k nájdeniu seba samého než nelegálnu imigráciu ako takú.(11.4.2010)