V záporné roli je Barbara Stanwycková nepřekonatelná. V Podivné lásce Marthy Iversové mrazí z hereckého výkonu hvězdy Pojistky smrti stejně jako z drsného Van Heflina a energického Kirka Douglase (pro kterého byl tento snímek filmovým debutem). Tři mladé lidi – Marthu, Waltera a Sama – navždy spojuje hrůzostrašné tajemství. O pár desítek let později je z Marthy a Waltera už manželský pár: ona – úspěšná, bohatá podnikatelka, on - známý a ambiciózní státní zástupce. Atmosféra nečekaně zhoustne, když se ve městě objeví Sam (Heflin) a jejich životy se znovu protnou. Vrátil se na přátelskou návštěvu ... nebo chce dostat zaplaceno za své mlčení, aby jejich ohavné tajemství zůstalo i nadále skryto před světem? Ve filmu se dále objeví Lizbeth Scottová jako životem zkoušená dívka, která vstoupí do Samova života a do tajemného vztahu mezi ním a Marthou Iversovou. Láska neumírá ... to platí i pro Podivnou lásku Marthy Iversové. (oficiální text distributora)

Radko

Zvláštnej láske Marty zodpovedá zvláštny film. Musím však konštatovať, že to strašlivé tajomstvo z detstva, ktoré spojilo temným tajomstvom tri detské duše a jednu dospelú, bolo pre mňa morálne úplne ospravedlniteľné. Pretože ak neľútostná, zlostná, jedovitá a vredovitá ježibaba mláti celou silou bakuľou do psa, tak strčenie do takejto osoby dolu schodmi, v záujme ochrany nevinného psíka, pokladám za úplne ok. Vo filme obzvlášť. Takže Marta od počiatku mala u mňa plusové body. Ale aj neskôr mala ťah na bránu. Okrem toho, že rozvinula priemerný podnik do prosperujúceho kolosu, čím dala prácu desiatkam ľudí, snažila sa zo slabošského manžela urobiť niečo zapamätania hodné a dôstojné. A nezabúdala ani na lásku roky ukrývanú v srdci roky rokúce. Nuž, a keď nie všetko vyšlo podľa jej plánov, stále mala gule na to, aby to všetko so cťou ukončila.  Sľubný námet o návrate minulosti cez pozmenené vzťahy súčasnosti trochu pochovalo mdlé spracovanie a herecké výkony, kde vyčnieval iba Kirk Douglas v úlohe slabošského právnika, vyformovaného ženou, utápajúceho sa v alkohole a schopného podlých ťahov voči potencionálnym súperom. ()

misterz

Film-Noir síce s jednoduchšou obsahovou stránkou no zato som si tu užil príjemnú temnú atmosféru tak typickú pre tento žáner, ktorá sa ešte vystupňovala s každou scénkou, kde vystupovala B. Stanwyck - neskutočne výborná herečka s nádherne plným hlasom. Zaujímavý bol aj pohľad na mladučkého K. Douglasa, hlavne keď si pomyslím, že už má vyše 100 rokov, skrátka čistá nostalgia... ten čas tak neskutočne letí a nedá sa zastaviť. Záver sa mi však už zdal mierne klišé, chcelo to lepšie rozuzlenie. Na nadpriemer to ale bohato stačí, hlavne kvôli Barbare. 75/100 ()

Adrian

Gotická horor rozprávka o zlej "macoche" (presnejšie tete) sa v úvodnej tretine časovým skokom prehupne do známeho pôdorysu vyplavovania hriechov minulosti a snahe prekročiť ich tieň. Teda skoro tak... . Aj napriek premrštenej stopáži a permanentnej teatrálnosti hereckého prejavu vlastnej filmom staršieho dáta, ústredné kvarteto podáva presvedčivý výkon v jednoduchom príbehu, ktorý sa však občas prekvapivo ohne, ukáže vedľajšie odbočky a záver ukotví na rázcestí pojmov happyend - tragédia. 70% ()

majo25

Typické znaky noiru v klasickom snímku, ktorý hereckými hviezdami len tak hýri. Všetci viacmenej hrajú to, čo obvykle, výnimkou je iba mladučký Douglas v netypickej roli bojazlivého prokurátora. Príbeh o strachu a ťažobe z minulosti je síce obohraná platňa, je aj dosť ukecaný a k tomu podstatnému sa prediera množstvom vaty, ale smerom k záveru našťastie graduje a samovražedný záver bol pre mňa milým prekvapením. ()

Martin741

Reziser Lewis Milestone /Na Zapadni fronte Klid 1930/ natocil nadpriemerny noir, v ktorom opat exceluje vyborna Barbara Stanwyck zas a opat v zapornej roli. Film o tom, ako trojku mladych ludi spaja iste tajomstvo a po X rokoch moze byt toto tajomstvo vyzradene. Tak na tomto postavi film noir je pre mna dost fascinujuce, rovnako ako noirove detektivky /ale nie vsetky/. Kulisy su vyborne, tempo film ma na urovni, uz samotny zaciatok divaka navnadi a nepusti az do konca. Dialogy su vyborne, atmosfera napata a herci na urovni. Barbaru Stanwyck /Pojistka Smrti 1944, Sorry, Wrong Number 1948/ proste milujem, bola to doslova genialna herecka, okrem nej vsak zaziarila aj Judith Anderson /Kocka na rozpalene Plechove strese, Desatero prikazani/ a vsimol som si aj Van Heflina /Dostavnik 1966, Letiste 1970/. Kirk Douglas mi nic nehovoril, ale uplne spatne zase nehral, to ne. Celkovo vsak vyborny noir, ktoremu ale 5 hviezdiciek nesvedci : 76 % ()

• Typ auta, na ktorom Sam Masterson (Van Heflin) vo filme jazdí, je kabriolet DeSoto Custom z roku 1942. (westerns)