Podivná láska Marty Iversové

The Strange Love of Martha Ivers

Drama / Film-Noir

USA, 1946, 116 min

Potenciál silného námětu, výrazně přesahujícího horizont daného žánru, tento skvěle obsazený i snímaný snímek více než velkorysé délky naneštěstí promarnil. Jakkoliv se celá drama poutá k titulní hrdince, ztrácí se ona sama z perspektivy jeho vyprávění, v němž pozůstává jen jako jakási nebezpečná okolnost, činná jen v navyklých interakcích, místo aby byla podrobněji představena a její duše hlouběji proniknuta. Herecké schopnosti Barbary Stanwyck tedy zůstaly využity jen zpola a stejně tak ze zřídla napětí a hrůzy toho mnoho nevytrysklo: všechno tajemství, které mohlo zároveň vzrušit i sklíčit, zůstalo až po závěrečné titulky skryto a mnoho se toho z klamavého povrchu odečíst nedalo. Zato se pozornost přesunula především k Marthinu kamarádovi z dětství, který poznovu vstupuje do jejího života a nevědomky se stává roznětkou jeho exploze: tato linie je ale v podstatě jedním zdlouhavým banálním noirovým klišé, jakkoliv jde stále o život.(27.12.2017)

Reziser Lewis Milestone /Na Zapadni fronte Klid 1930/ natocil nadpriemerny noir, v ktorom opat exceluje vyborna Barbara Stanwyck zas a opat v zapornej roli. Film o tom, ako trojku mladych ludi spaja iste tajomstvo a po X rokoch moze byt toto tajomstvo vyzradene. Tak na tomto postavi film noir je pre mna dost fascinujuce, rovnako ako noirove detektivky /ale nie vsetky/. Kulisy su vyborne, tempo film ma na urovni, uz samotny zaciatok divaka navnadi a nepusti az do konca. Dialogy su vyborne, atmosfera napata a herci na urovni. Barbaru Stanwyck /Pojistka Smrti 1944, Sorry, Wrong Number 1948/ proste milujem, bola to doslova genialna herecka, okrem nej vsak zaziarila aj Judith Anderson /Kocka na rozpalene Plechove strese, Desatero prikazani/ a vsimol som si aj Van Heflina /Dostavnik 1966, Letiste 1970/. Kirk Douglas mi nic nehovoril, ale uplne spatne zase nehral, to ne. Celkovo vsak vyborny noir, ktoremu ale 5 hviezdiciek nesvedci : 76 %(16.8.2016)

Další výborný noir. Cynický příběh o tom, že jeden zločin lze nejlépe zakrýt dalším zločinem. O tom, že když už odněkud utíkáte, není radno se vracet a o tom, že nevinné děti mohou také vyrůst v prolhané bestie nebo alkoholiky. Úvodních několik minut mne nijak moc neoslovilo, jakmile se ale příběh posunul více do budoucnosti, konečně začal šlapat na plný plyn. A vlastně zde nehledejme nic tajemného, karty jsou u každého z hráčů naprosto čitelné, jen každého žene jiná hnací síla. Postavy jsou výborně napsané, zejména pak role Barbary Stanwyck je učebnicovou ukázkou femme fatale. Zvláštností je, že stejné označení lze použít i pro Lizabeth Scott, jenže v opačném významu slova i morálního spektra. Mezi těmito ženami osciluje postava Van Helfina, jenž je náhodou a paranoidním strachem alkoholického prokurátora Kirka Douglase vehnán do událostí, které musí zákonitě mít pro někoho fatální důsledky. Výborný film, stojící hlavně na postavách a řešení zajímavých morálních dilemat klasického zosobnění dobra a zla…(2.10.2013)

„Same, ze staré známosti?“ - „Jasně. Ze staré známosti.“ Podivná láska v názvu je velmi výstižná. Ostatně, ta má hodně podob…čistá romantika se však v tomto případě (také) koná, snímek jí v sobě má dokonce mnohem víc než film-noiru (toho dostanete vcelku pomálu). Ale to nic nemění na tom, že film rozhodně má svoji poutavou atmosféru, kdy divák s napětím očekává, jak se postavy zachovají. A tím se dostávám k tomu, na čem film stojí. Jediná opravdu nezvládnutá postava je Toni, která se pořád tváří, jak kdyby ji někdo praštil holí a ještě se k tomu skutálela ze schodů…maximálně otravná (což se dá částečně říct i o mladší „verzi“ Marthy, ale u ní to má svůj účel). Naštěstí v případě ostatních je to naprostá paráda. A zdaleka nejen v případě Barbary Stanwyck, kvůli které se mi film dostal do hledáčku, ale hlavně Kirka Douglase (debut? Suverénní nástup na stříbrné plátno!). Zklamalo mě naopak ukončení (svědomí? Ale no tak…). Celkově dávám slušné 4*. „A od nynějška to mezi námi bude jiné. Jako by...se nikdy nic nestalo.“(13.7.2016)

Gotická horor rozprávka o zlej "macoche" (presnejšie tete) sa v úvodnej tretine časovým skokom prehupne do známeho pôdorysu vyplavovania hriechov minulosti a snahe prekročiť ich tieň. Teda skoro tak... . Aj napriek premrštenej stopáži a permanentnej teatrálnosti hereckého prejavu vlastnej filmom staršieho dáta, ústredné kvarteto podáva presvedčivý výkon v jednoduchom príbehu, ktorý sa však občas prekvapivo ohne, ukáže vedľajšie odbočky a záver ukotví na rázcestí pojmov happyend - tragédia. 70%(20.3.2006)

• - Kirk Douglas v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)