V záporné roli je Barbara Stanwycková nepřekonatelná. V Podivné lásce Marthy Iversové mrazí z hereckého výkonu hvězdy Pojistky smrti stejně jako z drsného Van Heflina a energického Kirka Douglase (pro kterého byl tento snímek filmovým debutem). Tři mladé lidi – Marthu, Waltera a Sama – navždy spojuje hrůzostrašné tajemství. O pár desítek let později je z Marthy a Waltera už manželský pár: ona – úspěšná, bohatá podnikatelka, on - známý a ambiciózní státní zástupce. Atmosféra nečekaně zhoustne, když se ve městě objeví Sam (Heflin) a jejich životy se znovu protnou. Vrátil se na přátelskou návštěvu ... nebo chce dostat zaplaceno za své mlčení, aby jejich ohavné tajemství zůstalo i nadále skryto před světem? Ve filmu se dále objeví Lizbeth Scottová jako životem zkoušená dívka, která vstoupí do Samova života a do tajemného vztahu mezi ním a Marthou Iversovou. Láska neumírá ... to platí i pro Podivnou lásku Marthy Iversové. (oficiální text distributora)

Radko

Zvláštnej láske Marty zodpovedá zvláštny film. Musím však konštatovať, že to strašlivé tajomstvo z detstva, ktoré spojilo temným tajomstvom tri detské duše a jednu dospelú, bolo pre mňa morálne úplne ospravedlniteľné. Pretože ak neľútostná, zlostná, jedovitá a vredovitá ježibaba mláti celou silou bakuľou do psa, tak strčenie do takejto osoby dolu schodmi, v záujme ochrany nevinného psíka, pokladám za úplne ok. Vo filme obzvlášť. Takže Marta od počiatku mala u mňa plusové body. Ale aj neskôr mala ťah na bránu. Okrem toho, že rozvinula priemerný podnik do prosperujúceho kolosu, čím dala prácu desiatkam ľudí, snažila sa zo slabošského manžela urobiť niečo zapamätania hodné a dôstojné. A nezabúdala ani na lásku roky ukrývanú v srdci roky rokúce. Nuž, a keď nie všetko vyšlo podľa jej plánov, stále mala gule na to, aby to všetko so cťou ukončila.  Sľubný námet o návrate minulosti cez pozmenené vzťahy súčasnosti trochu pochovalo mdlé spracovanie a herecké výkony, kde vyčnieval iba Kirk Douglas v úlohe slabošského právnika, vyformovaného ženou, utápajúceho sa v alkohole a schopného podlých ťahov voči potencionálnym súperom. ()

Adrian

Gotická horor rozprávka o zlej "macoche" (presnejšie tete) sa v úvodnej tretine časovým skokom prehupne do známeho pôdorysu vyplavovania hriechov minulosti a snahe prekročiť ich tieň. Teda skoro tak... . Aj napriek premrštenej stopáži a permanentnej teatrálnosti hereckého prejavu vlastnej filmom staršieho dáta, ústredné kvarteto podáva presvedčivý výkon v jednoduchom príbehu, ktorý sa však občas prekvapivo ohne, ukáže vedľajšie odbočky a záver ukotví na rázcestí pojmov happyend - tragédia. 70% ()

Sarkastic

„Same, ze staré známosti?“ - „Jasně. Ze staré známosti.“ Podivná láska v názvu je velmi výstižná. Ostatně, ta má hodně podob…čistá romantika se však v tomto případě (také) koná, snímek jí v sobě má dokonce mnohem víc než film-noiru (toho dostanete vcelku pomálu). Ale to nic nemění na tom, že film rozhodně má svoji poutavou atmosféru, kdy divák s napětím očekává, jak se postavy zachovají. A tím se dostávám k tomu, na čem film stojí. Jediná opravdu nezvládnutá postava je Toni, která se pořád tváří, jak kdyby ji někdo praštil holí a ještě se k tomu skutálela ze schodů…maximálně otravná (což se dá částečně říct i o mladší „verzi“ Marthy, ale u ní to má svůj účel). Naštěstí v případě ostatních je to naprostá paráda. A zdaleka nejen v případě Barbary Stanwyck, kvůli které se mi film dostal do hledáčku, ale hlavně Kirka Douglase (debut? Suverénní nástup na stříbrné plátno!). Zklamalo mě naopak ukončení (svědomí? Ale no tak…). Celkově dávám slušné 4*. „A od nynějška to mezi námi bude jiné. Jako by...se nikdy nic nestalo.“ ()

cheyene

Podivná láska Marty Iversové je charakteristická skvělými hereckými výkony a typickou noir atmosférou, ale také povedeným námětem, jenž staví na hříchu, resp. děsivému tajemství ústředních postav z minulosti. ()

JohnnyD

7/10 Solídna žánrovka s parádnym castingom na čele s Barbarou Stanwyck vo svojej najklasickejšej role ako manipulatívna double crossing dame. Scenár, hoc poskytuje všetky žánrové atribúty, ale pôsobí dosť účelovo (najmá línia s Lizabeth Scott je tam nadbytočná) a film ma až tak nestrhol (prestrihanie by tomu určite prospelo). ()

misterz

Film-Noir síce s jednoduchšou obsahovou stránkou no zato som si tu užil príjemnú temnú atmosféru tak typickú pre tento žáner, ktorá sa ešte vystupňovala s každou scénkou, kde vystupovala B. Stanwyck - neskutočne výborná herečka s nádherne plným hlasom. Zaujímavý bol aj pohľad na mladučkého K. Douglasa, hlavne keď si pomyslím, že už má vyše 100 rokov, skrátka čistá nostalgia... ten čas tak neskutočne letí a nedá sa zastaviť. Záver sa mi však už zdal mierne klišé, chcelo to lepšie rozuzlenie. Na nadpriemer to ale bohato stačí, hlavne kvôli Barbare. 75/100 ()

eLeR

Musím sa prezliecť. Nechcem, aby ma videl v rovnakých šatách. Panička mala skrátka štýl. A vôbec, celý ten film bol štýlový, nádherný na oko a ani príbeh nebol na zahodenie. Vskutku príjemne strávený čas. ()

classic

Stalo sa to strašne dávno...za siedmymi horami,za siedmymi dolinami,v mestečku Iverstone,som svedkom ako sa Sam a Martha,mladí a násťroční,stretávajú a schovávajú,kdesi na železnici vo vagóne,aby krátke chvíľky radosti,zakrátko na to vystriedali nepredvídateľné udalosti,ktoré sa zvrtnú strmým smerom dolu...Marthu privedú domov detektívi ku svojej tete,s ktorou býva,ktorú z celej duše nenávidí,a ktorú zabije... Ale ešte pred týmto činom príde k Marthe na návštevu Walter spolu s fotrom,kde Walter na vlastné oči uvidí,čoho je Martha schopná.Sam sa vytratí už vtedy,keď začuje tetu prichádzať,a tak to„ochotný” otec Waltera zaretušuje tak,že tetu zabil chlapík,ktorý voľakedy pracoval v tomto dome.Strih.O 18 rokov neskôr„čírou náhodou” prichádza Sam do mestečka Iverstone,v ktorom býva chladná Martha Ivers,ktorá si vzala Waltera,a keď sa opäť starí-známi stretnú,pretne sa trojuholník,Sam natrafí v meste na sexy Antoniu,ktorá sa zaplieta do komplikovaných intríg.Sam jedného pekného dňa navštívi úspešného mladého Waltera v jeho kancelárii... Začnem s 30 ročným debutantom Kirkom Douglasom,ktorý s absolútnym kľudom sebe samým zvláda náročnú úlohu,ale postava Waltera kľudná nikdy nie je,ktorý rád popíja alkohol a bojí sa,čo teraz... Začnem s druhou dámou,a to Lizabeth Scott,ktorej Antonia je ženou,osudovou,ocitajúcou sa v nie zrovna správnom čase na správnom mieste,ale tak to býva.Barbara Stanwyck a jej Martha je vypočítavou ženou,ktorá chce ťažiť ako sa len dá.Van Heflin ako Sam je človekom,ktorého trápi minulosť,kde som nevedel,na akú stranu hrá,čo chce.Režisér chcel,aby som bol nepokojný,ostražitý,kochal sa výbornou réžiou a kamerou,videl krásne dámy a pánov na ostrí noža...Vďaka za to.Vyšlo to ako som ani nedúfal. PS:Zažívam zvláštny druh orgazmu,nič s tým nemôžem urobiť,som v tom namočený až po uši,snažím sa,ale zviazané ruky mám,som v tranze,hypnóze trvajúcej dve hodiny a potom som späť v „realite...” ()

MontyBrogan

"Ten mi bude láskou večnou, kto sa stane tichým svedkom mojich zločinov." Povedala si nekorunovaná kráľovná jedného malého amerického mesta a začala panovať. Cesta k úspechu je dláždená morálnymi kompromismi. A kto o tom niečo počul, nech sa na miesto činu radšej nevracia. Silná téma píše dobrý príbeh sama a nepotrebuje ani veľa postáv, aby napätie diváka pohltilo ako schodisko neistý krok opilca. Jeden-dva detaily mi tu nesedeli, tie však mohli zamiešať kartami. A aj to urobili, pretože práve kvôli nim nedávam najvyššie hodnotenie tomuto inak výbornému temnému filmu. ()

Flego

Scenáristicky zaujímavé, réžijne zvládnuté, hudobne kvalitné, obrazovo atraktívne a herecky potešujúce. ()

vypravěč

Potenciál silného námětu, výrazně přesahujícího horizont daného žánru, tento skvěle obsazený i snímaný snímek více než velkorysé délky naneštěstí promarnil. Jakkoliv se celá drama poutá k titulní hrdince, ztrácí se ona sama z perspektivy jeho vyprávění, v němž pozůstává jen jako jakási nebezpečná okolnost, činná jen v navyklých interakcích, místo aby byla podrobněji představena a její duše hlouběji proniknuta. Herecké schopnosti Barbary Stanwyck tedy zůstaly využity jen zpola a stejně tak ze zřídla napětí a hrůzy toho mnoho nevytrysklo: všechno tajemství, které mohlo zároveň vzrušit i sklíčit, zůstalo až po závěrečné titulky skryto a mnoho se toho z klamavého povrchu odečíst nedalo. Zato se pozornost přesunula především k Marthinu kamarádovi z dětství, který poznovu vstupuje do jejího života a nevědomky se stává roznětkou jeho exploze: tato linie je ale v podstatě jedním zdlouhavým banálním noirovým klišé, jakkoliv jde stále o život. ()

liquido26

Skvěle obsazený film noir s hodně dobrým příběhem. Bohužel mi trošku vadila délka. Zkrácení o 15-20 minut by tomuto filmu určitě hodně prospělo. Jinak se ale nedá moc co vytknout. ()

Martin741

Reziser Lewis Milestone /Na Zapadni fronte Klid 1930/ natocil nadpriemerny noir, v ktorom opat exceluje vyborna Barbara Stanwyck zas a opat v zapornej roli. Film o tom, ako trojku mladych ludi spaja iste tajomstvo a po X rokoch moze byt toto tajomstvo vyzradene. Tak na tomto postavi film noir je pre mna dost fascinujuce, rovnako ako noirove detektivky /ale nie vsetky/. Kulisy su vyborne, tempo film ma na urovni, uz samotny zaciatok divaka navnadi a nepusti az do konca. Dialogy su vyborne, atmosfera napata a herci na urovni. Barbaru Stanwyck /Pojistka Smrti 1944, Sorry, Wrong Number 1948/ proste milujem, bola to doslova genialna herecka, okrem nej vsak zaziarila aj Judith Anderson /Kocka na rozpalene Plechove strese, Desatero prikazani/ a vsimol som si aj Van Heflina /Dostavnik 1966, Letiste 1970/. Kirk Douglas mi nic nehovoril, ale uplne spatne zase nehral, to ne. Celkovo vsak vyborny noir, ktoremu ale 5 hviezdiciek nesvedci : 76 % ()

majo25

Typické znaky noiru v klasickom snímku, ktorý hereckými hviezdami len tak hýri. Všetci viacmenej hrajú to, čo obvykle, výnimkou je iba mladučký Douglas v netypickej roli bojazlivého prokurátora. Príbeh o strachu a ťažobe z minulosti je síce obohraná platňa, je aj dosť ukecaný a k tomu podstatnému sa prediera množstvom vaty, ale smerom k záveru našťastie graduje a samovražedný záver bol pre mňa milým prekvapením. ()

Mol

NO MARTHA, WE'RE NOT KIDS. NO TIME FOR DREAMS. Chabé, bez napětí, tak nějak bych charakterizoval tento počin. Postava Van Heflina se zasekne v městečku Iverstown a nedokáže se z něj vymanit. Bylo to nekonečné a já jsem pořád čekal, až nakopne káru, vezme Toni a vyřítí se z města. Nevím co viděl na nosaté Martě, které beztak museli v mládí do vlasů cpát slaninu, aby si s ní hráli aspoň psi. Toni byla o tolik lepší. ()

TO

Tři děti se zapletou do vraždy. Po 20 letech se opět shledají a problémy na sebe nedají dlouho čekat. Dějové zvraty jak se patří, láska, nenávist, lítost, hněv, pěkně vygradovaný, dobře promyšlený příběh, žánrově něco mezi romancí, dramatem, kriminálkou a thrillerem. 70% ()

vitekpe

delsi stopaz a prilis "divadelni" zpracovani...nicmene Lizabeth Scott se u mne zacina radit mezi herecke spicky, a Barbara Stanwyck opet potvrdila kvalitu. Problem jsem nemel ani s K.Douglasem... ()