Reklama

Reklama

Svět plazů a obojživelníků

(TV seriál)
  • Česko Život se studenou krví (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2008, 4 h 50 min (Minutáž: 58 min)

Epizody(5)

Obsahy(1)

S termokamerami a nejmodernějšími technologiemi za poznáním. Unikátní cyklus z dílny BBC provázený slavným přírodovědným publicistou Davidem Attenboroughem.

1. Pravda o studenokrevnosti (The Cold Blooded Truth)
Někteří lidé považují plazy a obojživelníky za pomalá, tupá a primitivní zvířata. Ve skutečnosti to mohou být neuvěřitelně rychlí, překvapivě citliví, okázale krásní tvorové dokonale vybavení pro život. Nacházíme u nich skutečně různorodé způsoby lovu kořisti i vlastní obrany. Dokáží se neobyčejně rychle pohybovat a bojovat s úctyhodným nasazením. Někteří jsou nádherně zbarvení a předvádějí se před ostatními... Jiní zase umí komunikovat zvuky nebo gesty.
Plazi mají kůži suchou šupinatou, obojživelníci zase měkkou a vlhkou. Žádný z nich nežije jednou, stabilní rychlostí života. Z rychlého do pomalého životního tempa či naopak mohou přejít během jednoho roku nebo hodiny. Na rozdíl od nás dokáží čerpat energii přímo ze slunce. Přestože se jim poněkud nepřesně říká "studenokrevní", což může někoho svádět k domněnce, že jim chybí emoce, mohou být překvapivě vřelí a citliví. Jako partneři i jako rodiče.
A to všechno je jen začátek. Existuje celá řada dalších důkazů o jejich emočním životě, které zcela vyvracejí obecně přijímanou představu o tzv. "primitivních studenokrevných".

2. Invaze na souš (Land Invaders)
Obojživelníci byli první obratlovci, kteří opustili vodní svět a osídlili souš. Do dnešní doby bylo popsáno kolem šesti tisíc druhů a každou chvíli je objeven další. I když je moc často nevidíme, určitě, alespoň v době páření, jsou dobře slyšet. Kdokoli uslyší tyto zvuky, hned ví, že někde v okolí jsou žáby. Existuje ale řada druhů obojživelníků, o jejichž existenci často nemáme ani tušení. Čolci a jejich blízcí příbuzní - mloci. Jsou mezi nimi i takoví, kteří v průběhu evoluce přišli o nohy. Všichni obojživelníci mají ale jedno společné - vlhkou kůži. Pokud jim vyschne, uhynou. Předcházení tomuto nebezpečí zásadním způsobem ovlivňuje jejich život. Jak přežít mimo vodu?

3. Živoucí draci (Dragons of the Dry)
Před 340 miliony let se v pravěkých mokřadech objevila úplně nová skupina živočichů. Tato zvířata měla zakrátko udělat další krok ve vývoji a pokračovat tak v cestě nastoupené obojživelníky, kteří se stali prvními obratlovci na souši. Tímto krokem bylo úplné přetržení vazby na život ve vodě.
Byli to předkové dnešních plazů. Vytvořila se u nich šupinatá kůže neprostupná pro vodu, s níž se mohli vydat do tehdejších pralesů. Postupem času se vyvinuli ve tvory nejrůznějších tělesné stavby a velikostí...

4. Podivuhodní hadi (Sophisticated Serpents)
Ať už si myslíte o hadech cokoliv, nemůžete popřít, že v sobě mají zvláštní půvab. Ztráta končetin je nutí vypořádat se s různými problémy života způsoby, které jsou úplně jiné než ty naše. Techniky, které přitom vyvinuly, se prokázaly jako neobyčejně úspěšné. Hadi mají velice jednoduchý tvar těla. Jedná se v podstatě o dlouhou tenkou trubici. Přesto se dokáží pohybovat v nejrůznějších terénech. Když se potřebují vyšplhat po kmenu vzhůru na strom, stačí jim, že se kolem něj obtočí. Někteří dokáží roztáhnout tělo natolik, že zachytí vzduch a mohou třeba i plachtit.

5. Obrnění obři (Armoured Giants)
Živočichové s proměnlivou tělesnou teplotou, které poněkud nepřesně označujeme za studenokrevné, vládli této planetě miliony a miliony let. Dávno před tím, než se objevili první ptáci a než na ní začali dominovat savci. Existují místa, na kterých plazi vládnou dodnes. Některá z těchto zvířat zažila příchod i zánik dinosaurů.
Přestože tu jsou tak neuvěřitelně dlouho, prakticky vůbec se nezměnila. Charakteristický znak této skupiny - ochranný kryt těla - se u nich vyvinul do takové dokonalosti, že jej směle můžeme nazvat brněním. Důsledkem bylo značné zvýšení tělesné hmotnosti, přesto někteří z nich dokáží vyvinout neobyčejnou rychlost. I když na první pohled možná vypadají chladně a bezcitně, dokáží projevit vášeň a dokonce i obětavou lásku. Jsou mezi nimi největší ze současných plazů - želvy, krokodýli a aligátoři. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (41)

Los 

všechny recenze uživatele

David Attenborough pouze potvrzuje to, co o něm všichni víme, tedy že dovede natočit zajímavý dokument o čemkoliv. I když je pravda, že zrovna obojživelníci a plazi jsou pro většinu lidí, alespoň pro neignoranty přírody, zajímaví sami o sobě, snad o každém druhu by bylo možné natočit samostatný díl. Zajímalo by mě, jak si své herce pan Attenborough vybírá. Vzhledem k tomu, o čem všem už natočil dokumenty, musí být jeho zájem rovnoměrně rozložen na všechny známější skupiny zvířátek s páteří a pak musí byt hodně těžké si z toho množství vybrat, zvláště, když je vše extraordinary :) (bylo by zajímavé spočítat, kolikrát tohle slůvko v dokumentu zaznělo). Velmi povedená byla scéna s chřestýšem lovícím myšku, musím přiznat, že čekaní na to, kdy ji zahryzne, ve mně vzbuzovalo stejné pocity jako při sledování hororů a lekla jsem se skoro stejně jako pan Attenborough. Ale stejně ho obdivuji, už jen proto, že si ke všem těm nebezpečným zvířátkům bere světlé kalhoty. 10/10 ()

Movie Gourmet 

všechny recenze uživatele

Pětidílná série "Life in Cold Blood" (Svět plazů a obojživelníků) ukazuje jedinečný pohled na nejrůznější strategie přežití plazů a obojživelníků. Po sériích "Life of Birds", "Private Life of Plants", "Blue Planet", "Life of Mammals", "Life in the Undergrowth", které se věnovaly ptákům, rostlinám, vodním živočichům, savcům a hmyzu je tu další série, která tak doplňuje pestrou paletu organizmů naší planety. Na konci každé originální epizody je jakési "okénko" "Under the Skin" (v epizodách vysílaných na ČT2 nebylo obsaženo), kde je osvětleno jak tým natáčel nejpozoruhodnějšího tvora dané epizody. Je to opravdová "perlička", taková "třešnička na dortu", která nás bere do zákulisí a ukazuje, jak těžké to při na natáčení může být a s jakými problémy se tým musel potýkat. Obdivuhodné je také účinkování a vystupování sira Davida Attenborougha (nar. 1926), který je stále i ve svém pokročilém věku schopen jezdit na nejexotičtější a mnohdy také nejdrsnější lokality naší planety. ()

Reklama

fleker 

všechny recenze uživatele

ale pro kameramany to muselo bejt unavny..si to vemte, v tý poušti, lidi ze štábu se pražej v padesátistupňovým vedru, remcaj, že už by to mohlo jako dneska stačit.....ale chybí jim eště ta jedna scéna, poněvač je obecně známo, že hodně ještěrek umírá při přecházení cesty, a ty potvory protivný dneska ne a ne sami skákat pod kola...a tak nakonec jen zatnou zuby a tiše sledujou Attenborougha, jak stoji skrčenej u silnice s takovým tím jeho profláklým výrazem v tváři "no co kluci, natočit se to musí", a hazí scinky pod projiždějící auta.... ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

David Attenborough je PÁN, ale skôr by som povedal, že pán režisér, a ako herec a komentátor mi až tak nesadne. V tomto seriáli sa striedajú geniálne aj slabšie momenty, nie je to taká nonstop jazda s otvorenými ústami, ako som zvyknutý. Hady, plazy a obojživelníky nebývajú obľúbené, ale kto by nemiloval malého žabiaka, ktorý vynesie desať svojich žubrienok po jednej do kvetov s jazierkom vody, zapamätá si ich presné polohy a neskôr naháňa svoju samičku (ktorá tie miesta nepozná), aby ich nakŕmila? Ako od Disneyho a pritom skutočnosť. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Nádherné, skovstné, dokonalé, fascinující. Tady opět není co dodávat, protože Attenborough je prostě génius a i jeho doprovodný komentář je opět neuvřitelně živý, zábavný a zajímavý. Boj kobřích samců a mnoho, mnoho dalších krásných a úžasných záběrů, které opět nemají žádnou konkurenci. Navíc plazi jsou asi nejzajímavější ze všech stvoření na Zemi, takže o to je to lepší. Ztělesněná dokonalost. 100%. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama