The Changeling

L'Enfant du diable

The Changeling

Horor

Kanada, 1980, 107 min

Ktovie či by vznikli filmy ako STIR OF ECHOES či WHAT LIES BENEATH bez tohoto nenápadného kanadského hororu, v ktorom výborne funguje atmosféra a celé to pôsobí ako dobre vygradovaný mysteriózny thriller. A George C.Scott je taktiež výborný, celý film prakticky nezlezie z plátna/obrazovky a neúnavne ho ťahá do konečného finále. Na svoju dobu bezchybné a originálne, malý hororový klenot.(18.11.2005)

• Z0oMb3E

Tak a je to tu! Typická atmosférová hororovica v ktorej celý čas čakáte, že sa niečo stane, a keď je to nastane nestojí to za nič. Vŕzganie, hrmot, rachot či iné zvuky tráviacich kyselín po čase otupia aj toho najnaivnejšieho a najsenzitívnejšieho juvenila do takej miery že ku koncu mu je už úplne jedno čo sa skrýva za rohom. Staré domy, starý ľudia, starý scenár. Pre skeptika a človeka mysliaceho dve hodiny strateného času. Avšak som tímový hráč takže v rámci partiovej dohody som to dokukal, i keď som pokračovanie príbehu od polovice nostradamicky vyspojleroval. Raz za čas to s horormi skúsim. Stále nič.(27.10.2012)

„Ktorý otec by TOTO urobil?“ V prvom rade ďakujem Chozemu za to, že ma s týmto filmom zoznámil na DVD, dovtedy som nevedel, že niečo také existuje, hoci mám rád hororový pod-žáner „strašidelný dom“ (STRAŠENIE, POLTERGEIST). Snímka je v prvom rade zbytočne dlhá (skrátil by som ju o 20 minút) a myslím si, že odhalenia prezradí priskoro a následne je to teda tým pádom troška nuda. No celé je to tak poctivo a v dobrom staromódne nakrútené, že mi vôbec neprekážalo klišé v scenári (ruku na náhrobný kameň, koho prekvapí príchod „média“?). Chvíľku som uvažoval, že by som dal „len“ 60%, ale jednak atmosféra bola skutočne plnokrvná (vidieť to sám doma v nočných hodinách, nebolo by mi všetko jedno), jednak za výborný výkon skúseného herca a zrelého muža Georgea C. Scotta (skutočne je svieže vidieť po dlhom čase poriadny „dospelý“ a vážny horor bez tínedžerov) a studňa (SPOILER a to som si naivne myslel, že Nakata bol prvý SPOILER). O výslednom vysokom hodnotení 80% rozhodla jedna vec. Kebyže raz píšem článok o najstrašidelnejších hororoch 80. rokov 20. storočia, THE CHANGELING by sa medzi ne určite prestrašilo.(26.4.2010)

Opravdu dobrých kanadských hororů moc neznám (je to dáno hlavně tím, že jsem viděl především ty s označením TV film a ještě k tomu ne moc vydařené), ale tento starší kousek bych klidně zařadil mezi TOP 5 z jejich produkce. Je to dáno především samotným pojetím, které nám Peter Medak naservíroval doslova na stříbrném podnose. Tato směsice duchařiny a kriminální zápletky nám totiž nabídne opravdu slušnou atmosféru již od prvních minut a v tomto tempu pokračovala téměř po celou dobu. Nejednoho diváka jistě zamrazí už při úvodní nehodě u zasněžené silnice. To nejdůležitější však na nás čeká až v samotném domě. Ten už sám o sobě nevypadá jako zrovna nejideálnější místo k životu. Zpustlé potemnělé panství, kde každý zvuk nahání hrůzu – zvláště když v něm přebýváte sám a to ještě nemáte ani páru o jeho děsivé minulosti. I zde na nás totiž čeká podkrovní pokojík, který měl zůstat navždy utajen před zvědavci, ale jak už to tak bývá, někdo nebo spíš něco zařídí, aby tomu bylo jinak. My tak díky hlavnímu hrdinovi začneme postupně rozplétat ono hrůzné tajemství, jenž nikdy nemělo vyplout napovrch. Nejprve si musíme vystačit jen s náznaky, zvuky, vidinami, ale jakmile se detektivní stránka příběhu rozjede na plné obrátky, čeká nás nejedno zajímavé překvapení. Chtěl bych především ocenit herecký výkon George C. Scotta, který svou úlohu tahouna zvládl velice obstojně. To samé v bleděmodrém platí i pro Ricka Wilkinse, který měl na starost hudební doprovod. Ten mé sluchové ústrojí uspokojil více než bych si snad i zasloužil. The Changeling tak sice není úplně geniálním dílem, ale nadprůměrnou kvalitu bezesporu má a určitě stojí za pozornost. 70%(4.3.2018)

Tak nakonec přece jen existuje i velice kvalitní duchařina mimo asijskou produkci, sice je na tom znát takovej hororovej styl 80-tých let, kdy se netlačí na pilu a snaží se to odvyprávět příběh trochu obšírnějí a rozvádět ho dál, než aby by se to zaměřovalo převážně na duchařský scény, což je ale možná škoda, jelikož mysteriózní scény v domě jsou neskutečně mrazivý a díky výborný hudbě i zvukovým efektům skvěle hororový, ale na druhou stranu to větší rozvedení udělalo z filmu i po příběhový stránce skvělou záležitost(5.10.2008)

• - Film je založen na událostech, ke kterým údajně došlo v domě v Denveru v Coloradu v roce 1960. (Chatterer)