poster

Flynn Carsen 3: Jidášův kalich (TV film)

 • Česko

  Flynn Carsen 3: Kletba Jidášova kalichu

 • USA

  Librarian: The Curse of the Judas Chalice, The

 • Slovensko

  Flynn Carsen: Kliatba Judášovho kalicha

Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2008, 87 min

 • Gemini
  ****

  Tam, kde dvojka celkem vyhořela, se trojce podařilo leccos napravit - ale fakt je, že nutnost vtěsnání celého příběhu do necelé hodiny a půl je tentokrát přece jen trochu moc viditelná. Ale hlavní zásluhu na pozitivním výsledku mají půvaby Stany Katic, to si zase nenalhávejme že ne;) Příběhově je to docela slabota a po vizuální stránce se ani tentokrát žádné orgie nekonají. Nutno ale říct, že jich není potřeba, protože režijnímu vedení Jonathana Frakese (a možná i ruce samotného Noaha Wylea držící šrajtofli) se daří slušně využívat prostředí New Orleans namísto exotických končin celého světa, a peníze zřejmě padly hlavně na efektní upírský boj. Úvod s Wyleovým hysterickým záchvatem byl asi nejlepší částí filmu, ale celkově je to důstojné zakončení svérázné trilogie dělající dlouhý nos na všechny Indiana Jonese a podobné frajery. Speciální ránu pěstí by si ovšem zasloužil překladatel textu do češtiny, protože "filozofův kámen" místo "kamene mudrců", "solidní zlatý polštář" místo "polštáře z ryzího zlata" a další "drobná přeslechnutí" jsou všeznalého Knihovníka opravdu nedůstojná. To nicméně nemůže změnit moje hodnocení - 70%, ale na rovinu říkám, že chápu všechna ta nižší.(4.1.2014)

 • Pecival
  **

  Ach jo - tohle už se poměrně nepovedlo, čímž potvrdil film klasické schéma klesající kvality pokračování. Kromě nesmírně provařeného tématu, ubylo taktéž nadhledu a humoru (a nebo už to není napotřetí prostě ono), scénář a příběh je nezajímavý, zásadní artefakt najdou pohozený v jakýsi bedně v lodi a celkově z toho čiší nouze o nápady.(4.6.2010)

 • made1
  **

  Nejsem si moc jistá, jestli si Jonathan Frakes chtěl udělat legraci z upírů, historiků nebo samotného Flynna Carsona. V každém případě ať už byl důvod jakýkoli, povedlo se mu natočit parodii na parodii o upírech a jejich lovcích. Jediná kladná věc na celém filmu je obsazení Stany Katic. Výsledkem je má víra, že Flynn Carsen skončí jako trilogie, nebo že se propříště ujme režie někdo s všemi pěti pohromadě.(1.7.2009)

 • Radyo
  **

  Cca 50%. Po fiasku "dvojky" jsem raději nečekal nic a z tohoto pohledu to bylo docela pozitivní překvápko. Nicméně klasická klišé celé série se nevyhnula ani třetímu dílu, takže Carsen opět (nechtěně) rozesměje svou minuto-genialitou (kdy do minuty objasní cokoliv se mu zamane). No, aspoň že už těch harrypotterovských scének ubylo na úkor trochy pravé a nefalšované upířiny. Tedy, raději to upřesním - "pravé a nefalšované" jen ve srovnání s rádobymysterióznem předešlých dílů, jinak jsou to silná a nevhodně zvolená slova... Máte-li se 80 minut nudou kopat do zadku, klidně se na tohle podívejte místo onoho kopání. Jinak to moc nedoporučuji. Tak nějak celkově bych Carsena označil po vzoru kino-přístupnosti cedulkou "nad 12 let nevhodné"...(5.10.2010)

 • carly
  ***

  Tá tretia hviezdička je za skvelú Stanu Katic a Flynnov modrý oblek. Dejovo to nie je práve originálne a upírí zombíci sú dosť strašní, ale inak to malo celkom spád a pekne sa na to pozeral. Úvod ako z Jamesa Bonda a potom sa ukázalo, že Flynn je stále iba Flynn. Je to oddychovka, ktorá možno nesľubuje veľa, ale čo sľúbi, to splní.(27.12.2014)

 • - Vo filme sa na chvíľu objaví aj režisér Jonathan Frakes ako hráč na trombón. (Greenpeacak)

 • - Natáčelo se v Louisianě. (Varan)

 • - Film uvádza, že zradca Judáš si za tridsať strieborných, ktoré dostal za zradu Ježiša Krista, zadovážil kalich. Nie je tomu však tak - v Biblii sa uvádza, že hneď ako si uvedomil, že Ježiša skutočne odsúdili, snažil sa peniaze vrátiť. Farizeji, ktorí ho predtým vyplatili, krvavé peniaze však odmietli. Judáš vhodil teda peniaze do chrámovej pokladnice a z výčitiek svedomia sa obesil. Po jeho smrti sa rozhodovalo, čo s peniazmi, a nakoniec boli použité na kúpu pozemku, nazývaného ako Hrnčiarovo pole na pochovávanie cudzincov. Neskôr sa pole premenovalo na Pole krvi a Biblia uvádza, že tak sa splnilo proroctvo proroka Jeremiáša. O všetkých týchto udalostiach sa možno dočítať v Evanjeliu podľa Matúša, 27. kapitola, verše 3 až 10. (unclejack)