vitekpe

Andelska Loretta vzdycky spolehlive potesi vycerpane oko divaka a udela svet trosku hezci, o tom zadna... Jinak jde o konverzacni a hodne "divadelni" komedii, s nejednim podarenym vtipem. 3++ ()

MM11

Roztomile neohrabané a hlavně na dlouho poslední svého druhu... Divadelně pojatá antikomunistická komedie se jízlivě strefuje do stranických frází a v celkem svižné přetahované o ideologii to stíhá tepat obě strany (často rovným dílem). Skoro to vypadá, že tvůrcům komunismus ani příliš nevadil a zůstal pouze vhodným terčem posměchu, protože sídlo strany je plné zarostlých, podvyživených, ale jinak celkem neškodných a legračních existencí. Tahle několikerá variace na Ninočku má bohužel poněkud nedomyšlené obsazení – Melvynu Douglasovi příliš sedne oblek a v proletářských hadrech působí spíše jako budižkničemu než zapálený revolucinoář, což je o poznání méně zábavná poloha oproti ideologicky chodící, mluvící a myslící Gretě Garbo. Opravdovou „hrozbou“ ve filmu přitom není Douglas ani jiný komunista, ale příšerně přehrávající a ječíčí Una O'Connor coby pokojská (dle fotky v jejím profilu asi standartní poloha). Skoro mám dojem, že podobně neohrabaně působí celý film – nevhodná hudba začne hrát na nesmyslných místech, moment roztrhání rudé knihy je ke zbytku jako pěst na oko (ani to Lorettě Young dvakrát nejde) a snaha oživit divadelní základ zůstala někde na půli cesty. Pozitivní pocit převažuje především proto, že toto trefné dílko definitivně uzavíralo jednu méně vyhrocenou éru. Vůbec bych se nezlobil, kdyby takových filmů vzniklo po druhé světové válce víc. ()