poster

Smutky slečny Austenové (TV film)

 • Česko

  Vzpomínky slečny Austenové

 • USA

  Miss Austen Regrets

Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2008, 90 min

 • 01Zuzana10
  ****

  Zmena názoru. Po opätovnom zhliadnutí, dabovanom, som jasnejšie porozumela vzájomným vzťahom postáv. Oliviu znášam lepšie i ostatní mi prišli sympatickejší. (vyrástla som??:)) ) Keďže som už so zápletkou bola oboznámená, mohla som si viac užiť drobnosti, pekné zábery farby, obdivovať miestami hudbu a jej variovanie či opakovanie v podobných pasážach, čo mi prišlo zaujímavé. Viac som si všímala herecké drobné prejavy, och ako maliarsky ich zobrazovali. Ako z obrazu miestami, veľmi pekného obrazu. Tiež som si trápila myseľ, kde všade som videla Toma Hiddlestona (Cranford), kde Hugha Bonnevilla (Daniel Deronda, Mansfield Park, Lost in Austen). Mením názor k lepšiemu. Páči sa mi myšlienka zobrazenia Jane už staršej, chorľavej a predsa s v duši občas prebudenou túžbou mať rád a byť ľúbený. Taká vyzretejšia, dospelejšia Jane. (och neverím čo spravia 3 roky a možno aj dabing.) starý názor: 2 a 1/2*. Ta polka je za pekne zabery (niektore). A zvlastnu hudbu.. K pribehu. Jaksi neocenujem obsadenie. Nemohla som prist na chut Olivii Williams ako Jane Austen. Viac sa mi pacila ako Jane Fairfax v Emme. JA vykreslili trochu inak ako som predpokladala (BTW nikde som nepocula o nejakej znamosti, co mala s tym doktorom...?) Ale to je pochopitelne, vsetci si to upravuju, kedze nepozname toho vela z jej zivota. Krom zopar listov co sa zanechali... Zvysne postavy.. mala som malicky chaos + akosi.. vyber hercov sa mi nepacil. JA s Cassandrou si predstavujem ako best friendky a tu sa mi tak nejavili. Tento filmik je priliz kratky, iny na aky sme zvyknuti, + pribudla nam Fanny ako jej neter. Vela noveho ci pozoruhodneho nepriniesol. Viac sa mi pacil zivy dokument The real Jane Austen.(26.6.2008)

 • nirvanafan
  ***

  Začátek až do první poloviny vypadá celkem slibně a uvede to člověka do očekávání, že se dočká něčeho podobně kvalitního jako je adaptace její knihy Pýcha a předsudek. Žel filmu v druhé půli podobně jako Jane Austenové těžce dochází dech. (Což by mohl být tvůrčí záměr, ale silně o tom pochybuju.) Emocionální náboj a vcítění se do hlavní hrdinky jako v knihách se tu bohužel nekoná. Možná tomu chybí charizmatický mužský protějšek. Feminismus tady nemůže fungovat vzhledem k tomu, že každý muž, který se ve filmu jen mihne působí jako hodný a sympatický gentlemen, jenž je buď odmítnut nebo prchá vyděšen slepičincem dvou ošklivých žen.(14.4.2012)

 • Sammya
  ****

  Moc pěkné, roztomilé, dobové a elegantní, a také velmi smutné. Nějak mě ze začátku nenapadlo, že tenhle film bude Jane sledovat až ke smrti. Chudák Cassandra. No i když mně přijde, že by se "chudák" dalo použít u každé ženy v té době, nebo aspoň v tomhle filmu, tak, jak je prezentuje. Škoda, že si ta Fanny nevzala toho prvního nápadníka, protože Tomu Hiddlestonovi jsem prostě musela fandit. Byl tak rozkošnej. Co se týče samotné Jane, bylo to zvlášní ji vidět tak veselou a rozvernou, firtujíci, poskakující, s duší mladé dívky.(12.6.2011)

 • Stanley
  *****

  Citlivě natočený příběh popisující poslední léta života spisovatelky Jane Austen. Nabízí sentimentálně pojatý vhled do jejího osudu a do její duše, prostřednictvím kterého se s ní dostatečně vnímavý, pozorný a empatický divák může dočista ztotožnit. I když její život zůstal v jistém ohledu nenaplněn, právě díky všemu, co prožila (a neprožila) mohla vytvořit takové dílo, jaké se dodnes hluboce dotýká srdcí mnoha lidí a o jehož hodnotě nikdo nepochybuje. A proč se taková významná autorka romantických děl vlastně nikdy neprovdala? Jane se snad ani nemohla nikdy vdát, jinak by hrozilo, že by popřela ideály, které tak nezapomenutelným způsobem zakomponovala do svých knih. Filmu kromě vyzrálého scénáře, nesmírně květnatých a vytříbených dialogů, autentických hereckých výkonů, skromných ale věrných dobových kulis a kostýmů vévodí také úžasná emotivní hudba skladatelky Jennie Muskett (recenze soundtracku: http://ost.sk/main_recenzie.php?id=584).(29.9.2010)

 • MartinezZ
  ***

  Buď už jsem to někdy viděl, nebo mi to něco strašně moc připomíná. Déjà vu. Bohužel i ta hodina a půl mi přišla na rozprávku o spisovatelce, ve své době nebohaté majetkem, ale bohaté myšlenkami, která žije pro principy, částečně i peníze ale hlavně pro zavrženou lásku, příliš dlouhá. Představitelka mi, oproti ostatním, jak čtu, ani v nejmenším nevadila, ale čekal jsem asi, hloupě, něco víc. Nemohu se zbavit pocitu, že s jiným režisérem to mohlo být lepší, koukatelnější. ~~~ 2,5*(9.7.2011)

 • - Film vychází z dochované korespondence Jane Austenové. (Olík)