Reklama

Reklama

Smutky slečny Austenové

(TV film)
  • Česko Vzpomínky slečny Austenové (více)

Obsahy(1)

Toto drama natočené na motivy skutečných dopisů a deníků Jane Austenové odhaluje tajemství této nepolapitelné ženy. Jane brzy oslaví čtyřicítku a nikdy se neprovdala. Pro svoji neteř Fanny Knightovou - mladou pohlednou dívku s touhou zamilovat se - je Jane oblíbenou tetou, která ji zahrnuje moudry a znalostmi, jež jí pomohou ve vlastním hledání šťastného manželství. Žena, která tak věrně píše o lásce, musí ale přece lásku sama zažívat, nebo ne? Jane své neteři něco málo prozradí, ale jak už to tak s tajemstvími bývá, Jane musí znovu přehodnotit důvody, proč zůstává sama. (Viasat)

(více)

Recenze (26)

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Na televizní film moc slušné... Někdo tu lamentuje, že Janin život není tak strhující jako její romány... ale lidi, buďto nevíte, co si představit pod pojmem strhující, a nebo podceňujete její fantazii. Jak správně citovala HollyW "Jediný způsob, jak získat muže jako je pan Darcy, je vymyslet si ho." tečka. Jane má spoustu sourozenců, málo peněz, nechce se vdávat jen proto, že to je běžné, nebo dokonce nezbytné pro každou ženu její doby... Dokázala to, že ještě po tolika letech vyvolává úsměv, probouzí sny, těch filmů a nových verzí, které stále vznikají jak o ní, tak o jejích dílech.. Nepodařilo se jí vzít si svoji lásku, všechny ostatní odmítla, zemřela v dvaačtyřiceti letech... Pokud tohle není strhující, tak... se jděte dívat na něco více strhujícího, takový Titanic by se vám mohl líbit ;-) ()

nirvanafan 

všechny recenze uživatele

Začátek až do první poloviny vypadá celkem slibně a uvede to člověka do očekávání, že se dočká něčeho podobně kvalitního jako je adaptace její knihy Pýcha a předsudek. Žel filmu v druhé půli podobně jako Jane Austenové těžce dochází dech. (Což by mohl být tvůrčí záměr, ale silně o tom pochybuju.) Emocionální náboj a vcítění se do hlavní hrdinky jako v knihách se tu bohužel nekoná. Možná tomu chybí charizmatický mužský protějšek. Feminismus tady nemůže fungovat vzhledem k tomu, že každý muž, který se ve filmu jen mihne působí jako hodný a sympatický gentlemen, jenž je buď odmítnut nebo prchá vyděšen slepičincem dvou ošklivých žen. ()

Reklama

Sofia 

všechny recenze uživatele

S Jane Austen mě pojí prapodivný vztah - její romány považuji za nebetyčné blbosti a ve filmové podobě je beru jen tehdy, pokud samy sebe neberou moc vážně. Život samotné Jane mě ale docela fascinuje a proto mi toto BBC drama naprosto padlo do noty. Celkově povedenější, propracovanější a myšlenkově bohatší než Vášeň a cit. O životě žen ze střední vrstvy v Anglii počátku 19.století to vypovídá více než všechny její romány dohromady. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Nemůžu říct, že by se mi to zdálo bez chyby, v jistém smyslu to pořád klouže po povrchu (jako většina filmů na toto téma, oproti knihám, ale také nevím, jestli to třeba jenom v knize nevynikne tak jako když se to transponuje do audiovizuální podoby, ale pořád zatím zastávám názor, že texty spisovatelek jsou mnohem brilantnější a hlubší než většina adaptací, co jsem doteď viděla, mám na mysli všechny ty Pýchy a předsudky, Rozumy a city, Jane Eyerové, ne všechny knihy na světě), ale rozhodně mi to přijde jako nejtrefnější. Například jak se Imogen Poots za dveřmi pokoje rozpláče... Mám dojem, že takový druh pláče jsem ve všech těch zdánlivě realistických, ale stejně tendenčních a okleštěných adaptacích, ještě neviděla, kam se hrabe například Vášeň a cit, která se rovněž pokouší zinscenovat představu o spisovatelce a (podle mě) tragicky selhává. Olivia Williamsová se mi zdála hodně dobrá, kombinace její studené krásy a hereckého umění se hodně trefila do mojí představy šťastné nešťastné svobodné nesvobodné tvůrkyně. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Buď už jsem to někdy viděl, nebo mi to něco strašně moc připomíná. Déjà vu. Bohužel i ta hodina a půl mi přišla na rozprávku o spisovatelce, ve své době nebohaté majetkem, ale bohaté myšlenkami, která žije pro principy, částečně i peníze ale hlavně pro zavrženou lásku, příliš dlouhá. Představitelka mi, oproti ostatním, jak čtu, ani v nejmenším nevadila, ale čekal jsem asi, hloupě, něco víc. Nemohu se zbavit pocitu, že s jiným režisérem to mohlo být lepší, koukatelnější. ~~~ 2,5* ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Film vychází z dochované korespondence Jane Austenové. (Olík)

Reklama

Reklama