Reklama

Reklama

Život pod našima nohama

(TV seriál)
  • Česko Co se děje v trávě (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2005, 5x50 min

Obsahy(1)

Pětidílný dokumentární cyklus Davida Attenborougha nás tentokrát zavede do světa hmyzu a nejen hmyzu, ale i rovněž do světa pavouků a jiných bezobratlých živočichů obývajících i obyčejnou louku za naším domovem. S kamerou se vydáte do mikrosvěta a objevíte úžasné zákonitosti přírody v jejích drobounkých formách vyskytujících se pod našima nohama.

Seznam epizod:  1.Invasion Of The Land ( Osídlenie pevniny )
2.Taking To The Air ( Prví letci )
3.The Silk Spinners ( Spriadači hodvába )
4.Intimate Relations ( Dôverné vzťahy )
5.Supersocieties ( Veľké spoločenstvá ) (loki5)

(více)

Recenze (20)

gogos 

všechny recenze uživatele

Další vynikající cyklus z dílny BBC a Davida Attenborougha. Spousta fascinujících záběrů, zajímavých informací i povedeného hudebního odporu. Bohužel, dokumenty o obratlovcích mají ještě větší pompéznost a hlavně lepší dabing. Já osobně hmyzu moc nehodluji, ale přesto nedokážu zapřít, že jsem u mnoha momentů i tentokráte žasnul. Život pod našima nohama je další z řady hodně vydařených dokumentárních sérií a pro milovníky hmyzu se bude asi jednat o absolutním vrcholu. Pro mě to však pod špičkou těsně zůstalo, ale i tak je to báječná 4* podívaná. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Další fascinující dokument plný neuvěřitelných a fantastických záběrů, které jinde neuvidíte se zasvěceným komentářem sira Attenborougha. Tentokrát je to ale ještě zajímavější a detailnější, protože svět hmyzu normálně nepozorujeme - a tím o mnohé přicházíme. Úchvatné a špičkové. Za zmínku stojí alespoň záběry chvostoskoka, vábení cikády na lusknutí prstů nebo vosičky a jejich vajíčka. Opět to prostě nemá sebemenší chybu, to je tak dokonalé, že už to lépe snad ani nejde. Úchvatnost. 100%. ()

Reklama

Bazilich 

všechny recenze uživatele

David Attenborough a jeho typický obdiv a úcta ke všem živáčkům provází tentokrát diváka světem bezobratlých, breberek pod našima nohama. Dokonalé obrazové zpracování, neobvyklost vybraných příkladů z přírody a srozumitelné vysvětlení viděného podmanivým způsobem zprostředkovávají život zviřátek, jimiž často z nejrůznějších důvodů opovrhujeme či si je hnusíme. Milostná scéna slimáků leopardích z prvního dílu je nezapomenutelná - nakolik slimáky jakožto pěstitelka nenávidím, poprvé jsem k nim pocítila obdiv. Kéž by byl místo nezáživných schémat hmyzích útrob věnován čas v hodinách biologie třeba zrovna tomuto seriálu. ()

Movie Gourmet 

všechny recenze uživatele

Life in the Undergrowth (Život pod našima nohama / lépe Život v podrostu) je pětidílná série, která se zaměřuje na zvláštnosti života bezobratlých a jejich speciální strategie přežití. Jedná se o organizmy, které nelze tak snadno spatřit jako většinu obratlovců a jejichž význam v přírodních ekosystémech lidé často podceňují. Pořadem provází sir David Attenborough, který vypráví a demonstruje zvláštní schopnosti bezobratlých jedinečným způsobem na který jsme u něj zvyklí a který je dostupný i laické veřejnosti se základními znalostmi biologie, protože nezatěžuje spousto odborných termínů. Prezentuje zde současné evoluční smýšlení lidí a nazírání na osídlování zemského povrchu bezobratlými, kteří vystoupili z vod. O tom pojednává první epizoda Invasion of the Land (Invaze na pevninu). Zde zmiňuje ostrorepy, různé mnohonožky, stonožky, pavoukovce a další bezobratlé. Druhá epizoda Taking to the Air se zabývá okřídlenými zástupci hmyzu, jejich teritoriálním chováním, rozmnožovacími strategiemi a potravním chováním. Jedinečné zpomalené záběry odhalují to, co by bylo normálně lidskému oku skryto. Velmi zajímavá je také třetí epizoda The Silk Spinners (Spřádači / tkalci hedvábí) ve které nejvíce zaujmou sofistikované lovecké strategie pavouků. Čtvrtá epizoda Intimate Relations (Důvěrné vztahy) představuje možná nejzajímavější epizodu, která ukazuje jedinečné záběry živočichů, které snad nebyly dosud zveřejněny. V epizodě jsou uvedeny příklady organizmů, které se vyvíjely spolu koexistují v nejrozmanitějších typech soužití. Poslední epizoda Supersocieties (Superspolečenstva) se zaměřuje na životní strategie blanokřídlého hmyzu (tj. mravenců, vos, včel, čmeláků) a také všekazů. Jako vždy u sérií od BBC a Davida Attenborougha obzvláště zasloužených 5* :-) ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Špičkový dokumentární cyklus z říše bezobratlých. Nejlepší momenty: 1. díl: "sci-fi" páření slimáků, tančící chvostoskok, metrová žížala; 2. díl: larvy vosičky nakladené do housenky motýla, napájení můry ze sladké štávy vystřelované svítilkou, lákání cikády na lusknutí; 3. díl: svítící "hvězdné" larvy, výrobní procesy a funkce různých druhů pavučin, přeprava pavouků na stovky kilometrů; 4. díl: "ďábelské zahradničení" mravenců, parazitování larev střečka na kravách, adoptování larev modrásků mravenci; 5. díl: uvěznění mravenců jinými mravenci, stavba a fungování termitišť, útok mravenců na termity. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (1)

  • V tomtéž roce jako film byla vydána i stejnojmenná 320stránková doprovodná kniha. (Terva)

Reklama

Reklama