Reklama

Reklama

Vzývající ticho

(TV film)
  • Velká Británie The Beckoning Silence
všechny plakáty
Trailer
Drama / Dokumentární
Velká Británie, 2007, 75 min

Režie:

Louise Osmond

Kamera:

Keith Partridge

Hrají:

Joe Simpson
(další profese)

V dětství Simpsona inspiroval příběh Toniho Kurze, vynikajícího mladého horolezce, který v roce 1936 zemřel na Eigeru za těch nejhrůznějších okolností, kdy zůstal viset na konci lana. O 50 let později Kurzův příběh pronásledoval Simpsona v jeho úsilí o vlastní přežití, když sám zůstal viset ve vzduchu. Jeho utrpení se záhadně podobalo tomu Kurzovu, až na to, že Simpson navzdory osudu přežil, zatímco jeho hrdina zahynul. Joe Simpson utrpěl při nehodě tak vážná zranění, že se zdálo, že už nikdy nebude lézt. Avšak vědomí, že se nesmí vzdát, přimělo Simpsona položit si základní otázku: Proč poté, co se ocitl tak blízko smrti, cítí potřebu v lezení pokračovat? Ve snaze najít odpovědi se Simpson vydává zpět tam, kde to všechno začalo, na zrádnou severní stěnu Eigeru. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

cheyene 

všechny recenze uživatele

"Hory mají své vlastní zákony. A i Krakonoš je musí poslouchat." Tato úsměvná večerníčkovská hláška ve své podstatě vystihuje snímky typu Vzývající ticho, Nordwand či Pád do ticha. Český horolezec Josef Nežerka by zase řekl: "Hora, ta z nás nemá strach." Hory jsou zkrátka krásné, ale nebezpečné, což potvrzuje právě tento snímek, který ukazuje příběh, jenž známe již z filmu Nordwand. Výstup na severní stěnu Eigeru, přezdívanou Mordwand, skončil pro čtveřici horolezců v roce 1936 tragicky, přičemž stačilo málo a nemuselo k ní dojít, nebo mohl alespoň jeden z nich přežít, neboť jak je patrné z obou výše uvedených filmů, vůle Toniho Kurze žít, byla veliká, avšak suk na laně pohřbil veškeré naděje. Joe Simpson, jehož příběh z peruánských And známe díky filmu Pád do ticha, je tím pravým horolezcem, který se může k tragédii na Eigeru vyjádřit, neboť sám poznal, jaké to je viset na laně a čekat na smrt nebo na zázrak. Vzývající ticho patří do té skupiny snímků, které potěší zejména milovníky hor a nejeden z nich má jistě po zhlédnutí Osmondova počinu nutkání vyrazit mezi skalní masivy a psát svůj vlastní příběh s neutuchající vírou ve šťastnější konec, než jaký napsal osud Tonimu Kurzovi. ()

lillien 

všechny recenze uživatele

Vynikající a poutavý dokument, rozhodně ne výpravný film. A přesto hodnotím o hvězdu výš, než související Nordwand, který vlastně tu samou událost zpracoval filmově. Možná je to zásluha Joe Simpsona, horolezce, který přežil tragedii v Peru (Pád do ticha). On je vlastně v dokumentu tím vypravěčem a "moderátorem" a zřejmě díky svému vlastnímu zanícení a opravdovému horolezeckému srdci a zkušenostem se mu povedlo více mi přiblížit Eigerskou tragedii z r.1936, ačkoli se mi nikdy jako poměrně racionálně uvažující ženské nepovedlo plně se naladit na vlnu té spiritus movens, která žene horolezce zdolávat vrcholy s rizikem nejvyšším, že si za to hodně často vezme jejich životy. Na Eigeru tehdy zůstali všichni 4 horolezci, jejichž cestu nám dokument popisuje. A byť se nabízí jednoduchá myšlenka: můžou si za to sami, nějak se mi nedaří nad nimi jen tak mávnout rukou. Abych byla upřímná, strašně jsem s nimi trpěla. Nejvíc s Tony Kurtzem, který projevil tak neuvěřitelnou a unikátní vůli a touhu žít, že si prostě nezasloužil tak hrozný konec. Když nakonec k záchranné výpravě, která sledovala 5 metrů od něj jeho poslední pokusy boje o život, aniž by mu mohla pomoct, pronesl svoje poslední "Ich kann nicht mehr", měla jsem příšerně bezmocný pocit a vztek na osud, že umí být někdy tak strašná kurva. ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Joe Simpson podruhé, tentokrát v rekonstrukci příběhu našeho společného známého, nešťastného Toniho Kurze. Viděno zpětně, Nordwand zřejmě nebyl úplně doslovný film, protože Joe popisuje osudy neúspěšné výpravy na vrchol Eigeru krapet odlišně. Základní rysy jsou ovšem stejné a jako bonus přidá sem tam nějaké vysvětlení a mapky, čímž osvětlil několik nejasných pasáží toho horolezeckého psycha. Atmosférou se mu ovšem i přes několik silných scén nemůže rovnat. Joe Simpson je nicméně skvělý vypravěč. Jeho projev mi připomněl Billa Nighyho, takže ta hodina a něco uplynula až překvapivě rychle. ()

venca163 

všechny recenze uživatele

Všechno, co vim o Eigeru, vim z tohohle dokumentu...a Nordwandnu...a wikipedie...no dobře, no, je toho víc. Ale i tak je tenhle dokos kvalitnim zdrojem informací a o tom lezení je tam toho dost. Nejsou to žádný mluvící hlavy. PS: Joe Simpson je borec. (85%) ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Po dílčím zklamání z o rok mladšího německého Nordwandu, vylepšeného (=vymrveného) zhovadilými scénáristy, jsem si aspoň trochu spravil chuť u tohohle hraného dokumentu od autora slavného Touching The Void (http://www.csfd.cz/film/158505-pad-do-ticha/komentare/). Je v něm sice taky spousta polopatických patetických žvástů a každou chvíli i otravná mluvící hlava, ale aspoň diváka přiblíží víc realitě, než zhollywoodizovaný (=zprasený) Nordwand. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Snímka získala v roku 2008 Medzinárodnú Emmy v kategórii dokumentárnych filmov. (areksvk)

Reklama

Reklama