Vašek Nešika a Šikulka Šikovná (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 56 min

• michalkop

Na tento paskvil jsem byl chvíli přinucen matkou koukat. Ta byla nejdřív nadšená, že tento kousek podle názvu nezná. I i její nadšení později odpadlo. Po konci tohoto "skvostu" mi vyprávěla, že takovou hovadinu, už dlouho neviděla. Nekoukat ani při nejvyšší nouzi. Dětem můžete zkazit jejich budoucí vkus.(28.5.2012)

Pro nadšení z rané tvorby Vladimíra Morávka asi musí mít člověk povahu a aspoň malinkou znalost Brna a pochopení jeho osobitého humoru. Zažila jsem, že to, co ve většině republiky divák odzívá, ne-li mu příjde přímo trapné, brňáci přivítají a prohýbají se u toho smíchy. Ta pohádka je prostě brněnská. A máme ji s dítětem mezi dlouhodobě nejoblíbenějšími. Když divák přijme, že všechno, ale úplně všechno je v této pohádce přehnané, přehrané a zvětšené, začne se bavit. Fousatá babka Pepka má přehnaně velké uši, lorňon i domácí mazlíčky, Vašek je přehnaný nešika a jeho bratři přehnaní hňupové. Pavla Tomicová je zde v roli Šikulky přehnaně škaredá a její otec se strýčkem jsou přehnaní lumpové. Vše je zběsile zbrklé a nesmyslné, ale přitom si příběh zachovává základní nezbytnosti - vítězství lásky nad zlobou a nešikovností, potrestání nepravostí a dobrý konec. Když tu čtu komentáře, že je to pro diváky do pěti let a dost, pak mi asi těch pět zbude navždy a jsem za to ráda, protože u této pohádky se vždy pobavím a zasměju, společně s dítětem, které ji miluje.(22.1.2013)

• Ištván87

To mělo být naschvál??? Pohádka, v níž čarodějnici hraje Jirka Pecha a hodnou dívku, milou hlavního hrdiny Pavla Tomicová, to přeci nemůže být myšleno vážně ani v náznaku. Já jsem zřejmě nikdy v životě neviděl něco tak neskutečně cáklýho... Ale nepřišlo mi to cáklý v dobrém smyslu slova, naopak, během sledování jsem opakovaně pomýšlel na to, že se uvedu do kómatu, popř. jak bych mohl zničit televizi.. Doteď nejsem schopen pochopit, jak je možné, že jsem to ve zdraví přežil...(27.5.2012)

• Snorlax

A pak se můžeme divit, že mladí lidé neprojevují dostatečnou úctu ke starším. Po zhlédnutí něčeho takového musí děti zcela zákonitě dospět k závěru, že všichni dospělí jsou totální idioti. Tvůrce bych zavřela do nejtemnější temnice a pětkrát denně jim pouštěla jejich veledílo, dokud se veřejně neomluví za to, co spáchali.(27.5.2012)

• Jezinka.Jezinka

Desatero pro tvůrce pohádek. Předesílám, že pohádky mám obecně ráda a pro kulisovky mám docela slabost. 1) dětský divák neznamená dement 2) pokud "legrace" není poznat bez muzičky v podkresu, není to legrace 3) čarodějnice může být děsivá nebo hloupá a směšná, když se to míchá, je to trapné 4) čarodějnici může hrát muž (viz Milijar v Mrazíkovi), ale ani pak to na oko nemá být hnusný chlap 5) postavy hlupáků a nemehel nemají být tak hloupé a nešikovné, aby si divák připadal trapně za ně 6) náprava líného, hloupého ... musí mít nějakou logiku 7) zrychlené záběry v současné tvorbě nepůsobí vtipně 8) dialogy by měly mít hlavu a patu a vývoj, když se stejnými slovy mele pořád o tomtéž, diváka to nebaví 9) vztahy postav musejí být jasné z toho, co dělají, pokud to jasné není, někde se stala chyba 10) i umělý les má nějaké zákonitosti a ani tam jablka nepadají pod smrk Tahle pohádka je opravdu hloupá, špatná a trapná, ale ti králíci (a bylo jich několik) byli krásní, mihla se tam liška, byla tam sova, v celém tom paskvilu byly hezké kostýmy a Pavla Tomicová se snažila hrát co jí síly stačily, i když byla jediná. Za snahu a za králíky a z principu, že je to pohádka to do odpadu neposílám, ale vyhněte se tomu obloukem a dětem snad raději než tohle pusťte vyvražďovačku nebo porno.(27.5.2012)