Zapomenuté transporty do Polska

Česko, 2010, 85 min

Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl

Jakub Šimůnek

Ze 14 tisíc židů transportovaných do lublinské oblasti jich přežilo padesát. Důstojné završení celého cyklu založeného nikoliv na efektních filmových technikách a šokujících záběrech, nýbrž na neobyčejně silných lidských příbězích vyprávěných hrstkou těch, kteří ještě své sdělení můžou poskytnout. Prakticky každý z nich by si zasloužil hraný celovečerní film, který by bez problémů přebyl spoustu zbytečné produkce filmové tvorby. Celkový dojem: 80 %.(2.11.2010)

Dokázal by som tieto príbehy o prežití počúvať do nekonečna. Je neuveriteľné koľko príbehov sa dá vyrozprávať na tému vojna. Najviac ma zaujala spolupráca Židov s ruskými zajatcami v jednom s poľských lágrov, kde Nemci slabo odhadli ich túžbu po slobode i nemalé vojenské skúsenosti a nechali Rusov nažive. To sa im stalo osudným...V dokumente zaznejú tri veľké príbehy a zaujímavé je, že v dvoch prípadoch ich cesta slobody končí práve na Slovensku. Je tu reč o niekoľkých poľských lágroch, ale hlavne sa venujeme šťastlivcom, ktorým sa z nich podarilo ujsť. Pán, ktorý sa rozhodol zo seba robiť hluchonemého blázna s píšťalkou sa teda naozaj nacestoval. To, že nebol "obrezaný", mu najskôr zachránilo život. Banditi, ktorí mu dali vrece na hlavu a stláčali naprázdno spúšť jeho hru na hluchonemého odhalili...Ale prežil a to sa počíta...100%.(23.2.2013)

Až u posledního dílu jsem si uvědomil v čem je síla těchto Přibylových dokumentů. Je to v tom, že on minimálně zasahuje do vyprávění všech pamětníků. Jen je sestřihal, aby na sebe dobře navazovaly a doplňovali se, přidal pár vysvětlujících titulků, k přiblížení osob a prostředí, o kterých se mluví, dodal do filmu fotografie, ale jinak nechal čisté pole pro autentické vyprávění přímých účastníků. V jednoduchosti je síla. Všechny čtyři dokumenty jsou skvělé.(2.11.2010)

• kedu

Přestaňme řešit Šoa. Již se toho natočilo dost. Přestaňme se zabývat vytvářením monotónní historie lkající nad jednou skupinou označovanou jako židé. Historie poslední světové války však není ani zdaleka jen a jedině o utrpení této, z hlediska světa, malé skupiny, která však na sebe systematicky strhává pozornost, nutíc veřejnost ke sdílení proklamativního utrpení, které jak se jim zdá, v mnohém předčilo utrpení všech ostatních. Je to nesmírně pobuřující, protože to vytváří falešný obraz a navíc akcent na brutalitu němců je natolik prvoplánovitý, že nezasvěcený konzument takto servírovaných "pravd" nabude přesvědčení, že multimilionová německá armáda, byla složena z vrahů, sadistů a jiných psychopatů a nabízí se tak i pohled na celé Německo... Proto píši - přestaňme řešit Šoa, všeho moc škodí.(23.1.2013)

Velmi drsné svědectví pamětníků koncentračních táborů, na poměry českých válečných dokumentů jsem velmi velmi pozitivně překvapen. Ve všech příbězích se setkáte s naprosto nelidským přístupem k člověku a zároveň s poutavostí vyprávění samotných čechů. Většina dokumentů ve kterých hovoří pamětníci lágrů je sestavena z "vypravěčů" z ruska, polska, atd. Málokdy vypovídá někdo z tehdejšího protektorátu a já musím říci, že když slyším o svých zážitcích hovořit čechy, tak je to mnohem silnější a emotivnější zážitek.(8.8.2013)

• - Ocenění Český lev za nejlepší dokument v roce 2009. (zdeny99)