poster

Zapomenuté transporty do Polska

 • Slovensko

  Zabudnuté transporty do Poľska

Dokumentární

Česko, 2010, 85 min

Režie:

Lukáš Přibyl

Scénář:

Lukáš Přibyl

Kamera:

Jakub Šimůnek
(další profese)
 • kedu
  odpad!

  Přestaňme řešit Šoa. Již se toho natočilo dost. Přestaňme se zabývat vytvářením monotónní historie lkající nad jednou skupinou označovanou jako židé. Historie poslední světové války však není ani zdaleka jen a jedině o utrpení této, z hlediska světa, malé skupiny, která však na sebe systematicky strhává pozornost, nutíc veřejnost ke sdílení proklamativního utrpení, které jak se jim zdá, v mnohém předčilo utrpení všech ostatních. Je to nesmírně pobuřující, protože to vytváří falešný obraz a navíc akcent na brutalitu němců je natolik prvoplánovitý, že nezasvěcený konzument takto servírovaných "pravd" nabude přesvědčení, že multimilionová německá armáda, byla složena z vrahů, sadistů a jiných psychopatů a nabízí se tak i pohled na celé Německo... Proto píši - přestaňme řešit Šoa, všeho moc škodí.(23.1.2013)

 • baribal
  ****

  Velmi drsné svědectví pamětníků koncentračních táborů, na poměry českých válečných dokumentů jsem velmi velmi pozitivně překvapen. Ve všech příbězích se setkáte s naprosto nelidským přístupem k člověku a zároveň s poutavostí vyprávění samotných čechů. Většina dokumentů ve kterých hovoří pamětníci lágrů je sestavena z "vypravěčů" z ruska, polska, atd. Málokdy vypovídá někdo z tehdejšího protektorátu a já musím říci, že když slyším o svých zážitcích hovořit čechy, tak je to mnohem silnější a emotivnější zážitek.(8.8.2013)

 • gogo76
  *****

  Dokázal by som tieto príbehy o prežití počúvať do nekonečna. Je neuveriteľné koľko príbehov sa dá vyrozprávať na tému vojna. Najviac ma zaujala spolupráca Židov s ruskými zajatcami v jednom s poľských lágrov, kde Nemci slabo odhadli ich túžbu po slobode i nemalé vojenské skúsenosti a nechali Rusov nažive. To sa im stalo osudným...V dokumente zaznejú tri veľké príbehy a zaujímavé je, že v dvoch prípadoch ich cesta slobody končí práve na Slovensku. Je tu reč o niekoľkých poľských lágroch, ale hlavne sa venujeme šťastlivcom, ktorým sa z nich podarilo ujsť. Pán, ktorý sa rozhodol zo seba robiť hluchonemého blázna s píšťalkou sa teda naozaj nacestoval. To, že nebol "obrezaný", mu najskôr zachránilo život. Banditi, ktorí mu dali vrece na hlavu a stláčali naprázdno spúšť jeho hru na hluchonemého odhalili...Ale prežil a to sa počíta...100%.(23.2.2013)

 • Marek1991
  ****

  Svedectvo je vždy silná vec. O holokauste toho je veľmi veľa, oproti iným národom to pôsobí, akoby trpeli iba židia, no židia majú moc, vplyv a peniaze a preto na seba strhávajú pozornosť, no to neznamená, že si tu nevytrpeli. Nezaznamenal som nejaké nepresnosti, či štvanie proti niekomu, iste to mohli urobiť aj efektnejšou formou, no je to dobré.(9.7.2013)

 • Aleee89
  *****

  Je to můj první dokument z tohoto cyklu, který sbírá ceny po celém světě a sklízí úspěch. Lukáš Přibyl odvedl skvělou práci a natočil precizní dokument, kde jsem místy neměla daleko k slzám. Dojmout (myslím tím laciným způsobem, jak se to ve filmech často dělá) určitě nebyl jeho cíl, ale přesto se tomu neubráníte. Jenže to nemáte nikomu za zlé a nepovažujete to za ždímání emocí. Příběhy jsou tragické, ale Jan Osers byl tak zajímavou postavou a jeho historky, ač se to může zdát paradoxní, mnohdy rozesmějí. Transporty jsou unikátní cyklus, oceňuji taky výběr aktérů... Tleskám.(15.6.2013)

 • - Ocenění Český lev za nejlepší dokument v roce 2009. (zdeny99)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace