Červený bez modré (festivalový název)

Red Without Blue

Dokumentární

USA, 2007, 74 min

Tento dokument se zabývá nedostatečně tematizovanou problematikou sexuální orientace a toho, zda má na její utváření vliv výchova, či ne. Je zde ukázána stigmatizace lidí, kteří se odchýlí od heteronormativního standardu ve společnosti, tzn. negativní reakce okolí, nepochopení ani v rámci rodiny, atd. Proto se mi líbila Clair - protože byla svá a nechtěla jít na operaci pohlaví jen kvůli tlaku okolí, které ji nutí si vybrat být jedno či druhé. Samotné ji nepřišlo, že je výhradně některý z genderů, ale byla nucena se stylizovat buď do ženské, nebo mužské role, což ukazuje, že v naší společnosti vůbec pro nějaké transgenderové identity není kategorie a berou se za tak okrajové, že není nutné se jimi zabývat. Schválně se ale přehlíží fakt, že takových jedinců je mnohem více, ale byli díky socializaci silně "nastylizováni", aby se chovali tak, jak je pro jejich pohlaví odpovídající. Myslím, že kdyby byla společnost tolerantnější (a teď myslím ve smyslu respektu, ne strpení a ignorace), mohly by se lidé chovat mnohem svobodněji a někdy tak nepřekonatelná propast mezi gendery by se výrazně zmenšila.(17.3.2012)