Aleje jako součást naší krajiny

Dokumentární

Česko, 2007, 28 min

Josef Nekvasil

Václav Cílek

Všimli jste si, jak povznášející pocit je projíždět vzrostlou kaštanovou alejí a po několik kilometrů nad sebou vnímat majestátní klenbu přírodního tunelu? Kdo by neznal tak typický rys české krajiny, jakým je silnička mezi poli na protějším kopci, lemovaná alejí ovocných stromů? A kdo kdy slyšel o zákonu z roku 1884, který stanovil, že nad každou říšskou silnicí musí být vysázena alej? Dnes žijeme sice ve větším luxusu a nadbytku, ale naše hodnoty se často posouvají — ostatně už nemusíme brát v potaz pohodlí koní na cestách či obživu vojáků, vracejících se na podzim od posádek do vzdálených domovů. Snad bychom si ale mohli dovolit více dbát o své duchovní zdraví a také uchovávat alespoň to lepší z dědictví po předcích.            Aleje jako součást naší krajiny jsou kratičký, proto i (snad až příliš) stručný dokument zaměřený spíše emotivně. Pro pokorného návštěvníka krajiny je to rozhodně velmi příjemná záležitost — navzdory přítomnému varování, že budeme-li se o svou krajinu starat způsobem, jakým tak činíme, může se stát, že nám z její staré známé podoby, jíž jsme do značné míry ovlivněni, mnoho nezbude. Dokument je také nutností pro zanícené čtenáře knih geologa a publicisty Václava Cílka. Jejich odpůrce naopak může upokojit, že cílkovská krajinářská poetika a duchovno jsou zde prezentovány v civilní podobě. Doporučuji.(4.9.2010)

Milý dokument. V době natočení dokumentu jsem ovocné i neovocné aleje sázel na víkendovkách Hnutí Brontosaurus,(20.9.2019)

Poměrně informativní, ovšem asi příliš rychlé, proto snímek musí vsázet spíše na svoje vizuální a duchovní vlastnosti. Ty vizuální nejsou až tolik přesvědčivé na to, co by si člověk od takto přitažlivého tématu sliboval. Avšak jistý náznak spirituality, kterou v sobě podivuhodný fenomén vertikálně horizontálních dominant a stálic naší kulturní krajiny nese, tu je, takže asi vesměs pozitivní hodnocení.(21.5.2008)

• Mariin

Jejda mane, přestřihávat z jednoho kraje do jiného, z jednoho řečníka na dalšího, aniž by tam byla popiska, kdo to je a konkrétně jmenován objekt, který v obraze vidíme?! Tohle mne vždy spíše rozčílí. Jinak téma velmi zajímavé, které si jistě pozornost zaslouží, ale ne zrovna tímto způsobem. Někteří mluvili věcně, jiní pouze pateticky - bohužel nebylo jasné, kdo byl kdo. Nicméně, pár střípků faktů se z tohoto pořadu dalo získat.(7.9.2010)

Škoda, že to bylo celé takové jakoby moc stručné. Jinak ale velmi dobrý dokument.(14.4.2009)