Temná krajina

Tab Murphy

Geoff Boyle

Eric Lewis
  • Tuax

Teprve snad na pátý pokus co jsem to rozkoukal, jsem byl schopen to vidět až do konce. Je to natočeno pro mě hodně odrazujícím způsobem. Navíc ta vizuální stylizace, pomalost jednání, dialogů, taková účelná vláčnost moc mi to nesedlo. Je to dost špatné, když prakticky celý film čekám jen na konec. Potešil mě v tom tak akorát Ron Perlman. Je to psycho, ale že by mě závěr odrovnal to vůbec. Už pár věcí předtím naznačovalo, že by se mohlo jednat o zpracování smyčky. Ne moc povedeném. 3/10(20.7.2013)

Thomas Jane si s chutí zahrál na Davida Lynche a surrealistický thriller je na světě. Herec Thomas Jane se poprvé představuje i jako režisér a jeho režijní noir-styl dává vzpomenout na klasiku klasickou v novém vizuálním kabátě. Jane si musel vystačit se skromným rozpočtem (5mil.USD) a je znát, že na nějaké rozhazování skutečně neměl. Do očí bijící zadní projekce, slabší nasvícení scény, levné triky, to je výčet jen některých technických nedostatků, které trápí do režie zapáleného známého herce, který ovšem po režijní stránce příjemně překvapil. 90% snímku se odehrává ve tmě a přesto je na co se dívat. Novomanželé jedou strávit líbánky do vzdálené Sedony. Poklidně si jedou přes nevadskou poušť, blond manželka rozptyluje řidiče dráždivým ochlazením kostkou ledu v rozkroku, když v tom jim do cesty vstoupí zakrvácený muž, který měl ošklivou nehodu.Chlápka v bezvědomí s deformovaným obličejem dvojice naloží do auta, ten se náhle probere a začne se chovat tak, jakoby novomanžele znal, a to dokonce vyvrcholí fyzickým napadením řidiče, který chlápka zabije a následně ho se svou manželkou pohřbí uprostřed nehostinné pouště. A dvojice je v průseru až po krk. A navíc se zdá, že někdo z ní nemá tak úplně čisté svědomí ohledně své minulosti. Ani trochu jsem se nenudil, bylo to napínavé s bizarní pointou na závěr, která jistě vyvolá dlouhé debaty, protože dá mozkovým závitům solidně zabrat, aby byla správně pochopena. Trošku se dá vytušit dopředu, ale víc prozrazovat nemá smysl. Je to rozhodně zajímavý režijní debut.(4.2.2011)

• eraserhead666

No, strávil jsem i tu digitální a klíčovou zadně projekční onanii, když mi došlo, že to asi nebude jen snaha ušetřit, ale i jakýsi pokus o "umění". Musím se přiznat i k tomu, že mě to příběhem docela strhlo a fakt jsem byl zvědavý, jak to skončí. Takhle levný, jednoduchý, podbízivý a bezpracný závěr jsem ale fakt nečekal a opravdu mě dost zklamal.(22.9.2013)

Sen? Časová smyčka? Laciný a planý snímek?... Osobně jsem si jej však vychutnala mnohem více než plejády hollywoodských filmů bez duše. Dílo se spoustou pop-kulturních odkazů (ano, i šerif mě pobavil). Vnitřní krajina Thomase Janea mne zkrátka příjemně oslovila. Vytanul mi bezpočet asociací (včetně Hudby Praha, která je v tom úplně nevinně: Když světlo zhasne, můry se ve tmě ztrácí...tady totiž na hudbě pracoval ELEW). Jsem nejspíš staromódní. Lounge noir... (3,5*)(19.9.2011)

Tak nejdřív jsem si myslel, že to bude něco ve stylu Give 'em Hell, Malone... (mluvení sám pro sebe, podkreslený trumpetovou hudbou). Ale bylo to trochu jinak - hororový, ne gangsterka. Thomas Jane tentokrát i režíroval a nevím, jestli to je ten háček. Je mi jasný, že plno lidí odsoudí použití lacinejch triků a třeba plátno jako pozadí při jízdě autem. Ovšem já to vidím jako stylizaci tohoto filmu. A ta ušla. Horší to bylo s dějem, kterej mě docela zklamal.(25.7.2010)

• - Mezi filmy, kterými se Thomas Jane inspiroval, byl například The Hitch-Hiker (1953), Raw Deal (1948) či Zátah na Jižní ulici (1953). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Thomas Jane v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

• - Po rozsáhlém průzkumu, který zahrnoval Kalifornii, Nevadu a Arizonu, bylo vybráno pro natáčení Nové Mexiko. Natáčení trvalo 25 dní. (Zdroj: ČSFD.cz)