Temná krajina

Thomas Jane

Tab Murphy

Geoff Boyle

Eric Lewis

Tak tohle byl masakr. Jako by Davidu Lynchovi někdo přikázal točit srozumitelně hororový snový psycho noir. Tohle se musí vidět v klidu a za tmy. Perfektní psycho o jednom autě, dvou pasažerech a něčem, co nikdo nechtěl vidět ani v tom nejděsivějším snu. A co je vůbec sen a co realita? ---- 95% snímku se odehrává v noci a naprosté tmě. A český plakát k filmu je totálně mimo.(20.2.2011)

• bourec

Jen zvědavost jak si povede T.Jane za kamerou mě navedla na tenhle film.Je smutný že se takováhle pitomost dostane do kin,a spousta už natočenejch filmů se solidnim hodnocenim se maximálně dostane na některou debilní tv stanici,což nesnášim.Tady dvacet minut nudy přivádí člověka k pohrávání si s myšlenkou,že vypnout to bude nejlepší řešení.Pak se Jane ptá svý nadržený ženy,jestli sou normální,a já za něj odpověděl,že ne,protože jen debil může mrhat časem na něco tak zbytečnýho.Film sem možná pochopil,ale přišlo mi to dost slabý.20%.(1.1.2012)

Nepochopené, avšak líbivé. Co chtěl Tomáš Jana svým dílem říci mi v makovici nedošlo. - Po srozumitelném výkladu (díky odkazu od jednoho z uživatelů) jsem záměr pochopil, ale stejně film nedocenil. Chce to méně jinotajů, pane Jano. Já se na film dívám pro relax, ne pro psychoanalýzu Vašeho alterega.(17.10.2011)

Thomas Jane si s chutí zahrál na Davida Lynche a surrealistický thriller je na světě. Herec Thomas Jane se poprvé představuje i jako režisér a jeho režijní noir-styl dává vzpomenout na klasiku klasickou v novém vizuálním kabátě. Jane si musel vystačit se skromným rozpočtem (5mil.USD) a je znát, že na nějaké rozhazování skutečně neměl. Do očí bijící zadní projekce, slabší nasvícení scény, levné triky, to je výčet jen některých technických nedostatků, které trápí do režie zapáleného známého herce, který ovšem po režijní stránce příjemně překvapil. 90% snímku se odehrává ve tmě a přesto je na co se dívat. Novomanželé jedou strávit líbánky do vzdálené Sedony. Poklidně si jedou přes nevadskou poušť, blond manželka rozptyluje řidiče dráždivým ochlazením kostkou ledu v rozkroku, když v tom jim do cesty vstoupí zakrvácený muž, který měl ošklivou nehodu.Chlápka v bezvědomí s deformovaným obličejem dvojice naloží do auta, ten se náhle probere a začne se chovat tak, jakoby novomanžele znal, a to dokonce vyvrcholí fyzickým napadením řidiče, který chlápka zabije a následně ho se svou manželkou pohřbí uprostřed nehostinné pouště. A dvojice je v průseru až po krk. A navíc se zdá, že někdo z ní nemá tak úplně čisté svědomí ohledně své minulosti. Ani trochu jsem se nenudil, bylo to napínavé s bizarní pointou na závěr, která jistě vyvolá dlouhé debaty, protože dá mozkovým závitům solidně zabrat, aby byla správně pochopena. Trošku se dá vytušit dopředu, ale víc prozrazovat nemá smysl. Je to rozhodně zajímavý režijní debut.(4.2.2011)

Ono naozaj za 5 miliónov peňazí sa v tom Hulyúde zrejme nedá dosť vyskakovať. To si potom človek musí vystačiť s lúkom rokov 60-tych, požičať si TV hercov a Rona Perlmana (posledne menovaného je najlepšie vystrčiť na plagátik, aj keď sa vo filme ukáže, odhadujem, tak na 10 minút) a točiť celý ten cirkus za tmy a najlepšie kdesi v púšti. Nakoniec vám možno z rozpočtu ostane aj na minerálku, ale len takú, že jemne perlivá. Jemne perlivé sú aj nič nehovoriace dialógy a sú najväčšou slabinou. Pozrieť sa to však dá, aj keď najlepšia scénka príde už v tretine filmu. Jasne že tá s kockou ľadu na prednom sedadle. Za tú dávam slabšie tri.(29.9.2009)

• - Thomas Jane v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

• - Mezi filmy, kterými se Thomas Jane inspiroval, byl například The Hitch-Hiker (1953), Raw Deal (1948) či Zátah na Jižní ulici (1953). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Po rozsáhlém průzkumu, který zahrnoval Kalifornii, Nevadu a Arizonu, bylo vybráno pro natáčení Nové Mexiko. Natáčení trvalo 25 dní. (Zdroj: ČSFD.cz)