Temná krajina

• Česko Temná země (více)
všechny plakáty
Trailer
Mysteriózní / Thriller / Krimi
USA, 2009, 88 min

Strhující film plný napětí, odehrávající se v noci na opuštěné cestě nevadské pouště. Temná krajina je příběhem mladé dvojice – čerstvých novomanželů z Las Vegas. Dick (Tom Jane) a Gina (Lauren German) se vydávají na „svatební cestu“ - bláznivou noční jízdu autem. Vášeň, touhu a radost z dané chvíle umocňují ryhlou jízdou bez zapnutých světel. Řítí se do tmy a v momentě, kdy světla znovu rozsvítí, se před kapotou jejich auta objeví muž. Srážce nedokáží zabránit. Naloží neznáme tělo a snaží se ho dopravit do nemocnice. Ztratí se však v poušti. Nevítaný spolujezdec začíná odhalovat svá zlověstná tajemství... (oficiální text distributora)

Trailer

3DD!3

Šílený výlet pouští natočený očividně za pár šupů. Atmosféra podivným způsobem míchá noir thriller a mysteriózní žánr v digitáně 3Dčkoidním paskvilu, který je ale tak osobitý, že muselo jít o záměr. Tom Jane si zaslouží uznání už jenom za to, že něco takového dostal do kin. Sakra pořád nechápu jak ho napadlo to 3Dčko. TEMNÁ KRAJINA má rozhodně svoje momenty a Lynchovský WTF závěr, který jsem sice vytušil už na začátku, jen jsem ho v takovémhle filmu nečekal, tomu nasazuje korunu. - Byl to on nebo nebyl? - Možná. - Možná? - Nevím, možná. Těžko říct, když ten chlap neměl obličej. ()

POMO

Surrealistický thriller, ktorý diváka pre svoju obrazovú prefarbenosť a pocitovú prehalucinogénovanosť (flegmatická jazzová hudba) nepustí k postavám a väčšinu času nudí rôznymi klišé (a otravnými novomanželskými hádkami), aby mu v závere zasadil ranu zaujímavým, lynchovsky nevysvetliteľným zvratom. Ako ročníková práca absolventa Filmovej školy v Písku by to bola bomba, čoby béčkový režijný debut známeho amerického herca je to iba akceptovateľné. Každopádne do kín to nepatrí a to 3D je veľmi zlý vtip. ()

MM_Ramone

Nie moc úspešný americký herec Thomas Jane si uzmyslel, že sa stane režisérom. Využil technické vymoženosti a natočil svoj debut v 3D. A to je tak asi jediná zaujímavá vec na jeho snímku "Tmavá krajina". Žánrovým zameraním sa chcel priblížiť ku dokonalým dielam veľkého Davida Lyncha, ale to sa asi ani nedá. Thomas Jane to celé zmršil. S atmosférou sa snažil pracovať, tak ako to vedel len slávny Alfred Hitchcock. Aj na tom úplne pohorel. Jeho herecký výkon, v hlavnej mužskej úlohe, nebol taktiež nijak oslnivý. Soundtrack bol skôr rušivý ako pôsobivý. Je z toho cítiť amaterizmus, nedostatok skúseností, ale za to ohromnú ambicióznu odhodlanosť natočiť jeden z prvých 3D mysterióznych thrillerov, ktorý plne využíva prácu s hĺbkou obrazu. ** ()

Skejpr

Parádní psycho, které se hrdě hlásí k absurdnímu thrilleru a bere si to nejlepší z tvorby Davida Lynche a z vizuálu comicsových filmů říznutých Grindhousem. Thomas Jane se jako režisér osvědčil a skrze mýticky nadsazeně absurdní komplikace buduje atmosféru hustou jako už dlouho nic a vše dotváří záměrně nedokonalými triky ("odfláknuté" a skriptově nesedící klíčovaná pozadí jsou jasným odkazem na noirové zpětné projekce), které mají samy o sobě velmi specifickou atmosféru a výtvarnou estetiku. A ústřední herecké trio hraje velmi dobře... Jen mi trochu uniká smysl 3D, které s plochostí triků a prostředí prostě nemůže fungovat... Jinak ale velmi milé překvapení. A velmi sympatický film. ()

Gilmour93

Pocta noir thrillerům z padesátých let, Twilight Zone a Outer Limits? Identita stříknutá Lost Highway? Stylové zhmotnění storyboardového scénáře, na jehož poslabší pointu se přehnaně dlouho čeká? Ze všeho nejvíc mi to připomínalo Sin City bez koulí (byť u auto-autoerotiky s kostkou ledu a klasickou hudbou se na chvíli objevily).. ()

• Po rozsáhlém průzkumu, který zahrnoval Kalifornii, Nevadu a Arizonu, bylo vybráno pro natáčení Nové Mexiko. Natáčení trvalo 25 dní. (ČSFD)
  • Thomas Jane v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)