Bez východiska

• slovenský

Bez východiska

Akční / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1987, 114 min

"Jestli hledáme sovětského špiona bez FBI a CIA, bude bengál." Až jednou budu vrahem pověřen, abych vypátral vraha, kterým jsem a nejsem já, tak si ještě jednou pustím film Bez východiska. Ten se mi sice pokusil nabídnout nějaké řešení, ale spíše mi to připomínalo politováníhodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let. Já bych se zkrátka odhalil, dopadl, odsoudil a popravil s vědomím, že kapitán Farrell alias Tom alias Jurij alias Jevgenij tuto hru sehrál lépe, napínavěji a s poměrně nepřesvědčivou koncovkou.(8.3.2018)

• Faidra

Díky No Way Out jsem si ujasnila několik věcí: 1/ Kevinovi Costnerovi bílá námořnická uniforma proklatě sluší nebo mu aspoň slušela před dvaceti lety, 2/ u milostné scény v taxíku je třeba počítat s tím, že vám ji dříve či později někdo zparoduje, 3/ začít si s ministrovou milenkou a myslet si, že se z toho už nějak vykecáte, je omyl, 4/ pokud něco vymňouknete, je vždycky možné hodit vinu na agenta cizí mocnosti, 5/ přinejmenším během psaní závěrečné scény by se před scénáristy měl zamykat alkohol.(2.10.2007)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $35,509,515Tržby Celosvetovo $36,300,000Kevin Costner už na začiatku svojej kariéry dokázal herecky naplno zaujať a v tomto gradujúcom thrillery to len potvrdzuje, napätie a hustá atmosféra veru nechýbajú, taktiež protivníci z vlastných radov z Pentagónu v podobe Gene Hackmana a démonického neoblomného Willa Pattona, miestamy nechýba ani úzkosť vďaka nadobudnutej rovine o zbesilej hre o ubiehajúci čas, vyvodení kvôli dôkazom na oboch stranách tajných milencov zavraždenej milenky. Naháňačky sú takpovediac skoro len po chodbách tejto najväčšej budovy ale aj tak majú svoju váhu, ...a na koniec vypätého dramatu nás čaká obrat aký by nikto nečakal. "Tajný agent KGB Jurij nie je nakoniec len imaginárnosť ale reálnosť v podobe skutočného Jevgenija!" U širokého publika neznámy režisér Roger Donaldson je skoro nenápadný na tomto poste medzi svojimi kolegami ale keď ma dobrý námet tak ho vie aj zákonite dobre spracovať. "Studená vojna zo zákulisia Pentagonu sa môže začať! Konečne film z obdobia 80.rokov bez povrchného pátosu!" /80%/(30.12.2007)

Kevine, máš ty vůbec představu, kolik dá práce vyčistit koženou sedačku limuzíny od zaschlého ejakulátu..? Costner jako "Insider" nejen v klíně S.Young lítá po budově Pentagonu jako hadr na holi, hraje si tam s kolegy na schovávanou a nechá si tisknout haldy papírů podobně jako Ing.Zachariáš variace Hubero Kororo v Rumburakovi. Podle toho, co jsem napsal, to asi bude znít divně, ale Donaldsonův No Way Out je docela obstojný thriller dle pravidel staré školy a stahováním smyčky kolem hlavního hrdiny předvádí zdatnou práci se stupňováním napětí. Samotný závěr sice svádí třeba Faidru k myšlence, že se měl před scénáristou zamykat alkohol, ale já si naopak myslím, že to byl právě zavřený bar a abstinenční příznaky po rodné Stolichnaje, co vedlo jeho psací brk tímhle směrem. Mimochodem, dvojice náměstek Hackman a 4% poradce Patton mi velmi připomínala duo správců springfieldského jádra Burns & Smithers, kdy ten druhý jmenovaný má rozpracovaného šéfa na 50%, tzn., že on ho chce a Monty ho ne..(7.6.2011)

Na malém prostoru překvapivě dobře konstruovaný thriller, který se sice z počátku tváři jako nudná milostná story, ale postupem času se opasek utahuje a Kevin Costner v hlavní roli čelí nepříjemnému spiknutí přímo v budově pentagonu, která se každou další minutou mění v past, ve které se nahání kočka s myší. Sean Young je velice charizmatická dáma a Costner s Hackmanem podávájí svůj standart. Konec mohl být možná mírnější, ale v polovině filmu byly některé situace přímo infarktové. Donaldson je dobrý řemeslník a ačkoliv není film ničím vyjmečný, pokoukání je to kvalitní. Především se tomu nedá upřít fakt, že to má hlavu a patu, což je v dnešní době stále méně vídaný prvek.(23.5.2009)

• - Filmovanie prebiehalo v Annapolise, Marylande, Arlingtone, Virginii, Baltimore, Washingtone DC a v Aucklande na Novom Zélande. (beso74)

• - Kevin Costner (Tom Farrell) na väčšinu nebezpečných scén nepotreboval dabléra. Na zdesenie poisťovne, u ktorej boli predstavitelia poistení, Costner natáčal scény, pri ktorých šoféroval, bez predpísaných okuliarov. (beso74)

• - Metro zo scény, kde naháňali Farrella (Kevin Costner), je Metro Line v Balitmore. (beso74)