Bez východiska

No Way Out

Bez východiska

Akční / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1987, 114 min

"Jestli hledáme sovětského špiona bez FBI a CIA, bude bengál." Až jednou budu vrahem pověřen, abych vypátral vraha, kterým jsem a nejsem já, tak si ještě jednou pustím film Bez východiska. Ten se mi sice pokusil nabídnout nějaké řešení, ale spíše mi to připomínalo politováníhodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let. Já bych se zkrátka odhalil, dopadl, odsoudil a popravil s vědomím, že kapitán Farrell alias Tom alias Jurij alias Jevgenij tuto hru sehrál lépe, napínavěji a s poměrně nepřesvědčivou koncovkou.(8.3.2018)

• Maq

Kriminální thriller. Ne až tak špatný, drží to vcelku pohromadě a pointa by mohla být i pozoruhodná, pokud by hlavní charaktery byly lépe promyšlené. --- Zajímavé je srovnání s velmi podobnou postavou ve velmi podobné situaci, kterou o deset let později Gene Hackman zahrál mnohem lépe v mnohem lepším Absolute Power.(8.9.2010)

"Nemáš kapavku ?? Jestli ji máš, tak si mě nepřej !!" ;) Stejně skvostně vystavěný jako dialogy plnými černého humoru odlehčený snímek thrillerového klasika Rogera Donaldsona, který rovněž velmi ozvláštňujícím způsobem pracuje s informacemi, respektive s jejich dávkováním, i z žánrových vzorců vyplývajícími očekáváními, a jeden tak vlastně s nadšením zjišťuje, že čím víc ví, tím méně ví.. Minimálně co bude dál.. Nejen Gene Hackman asociuje neprávem o poznání známější a přímočařejší Clintovu Absolutní moc.. Po celkové analýze viděného to finále prostě vnímavého diváka musí zahřát, logickým výtkám se snad jeden může jenom smát..(3.1.2016)

• honajz

Mnoho povyku pro nic. Sean Young nikdy neuměla moc hrát, maximálně se tvářit (Blade Runner) nebo ukazovat prsa (v jakémkoliv filmu), navíc podle mne vypadá spíše jako babochlap. Samotná historka by vystačila na takových 40 minut - zhruba hodinu a něco trvá, než se vlastně začne něco dít. Do té doby se sice něco děje, ale v podstatě není oč hrát - asi je každému jasné, kdo je kdo a co je co, takže všechna ta „odhalení“ jsou spíše směšná. Trošku to připomíná Barvu noci - pár nebo více erotických scén, a jednoduchá jalová historka, aby se dalo říct, že je to i trochu thriller. Konec už je ve stylu Uprchlíka, ale pořád žádná sláva, unavené tempo z prvních dvou třetin filmu je prostě ubíjející i pro závěrečnou třetinu. Závěrečnou „pointu“ ani nemá smysl komentovat, je zde jen pro efekt, navíc poněkud postrádá logiku.(13.1.2014)

Důstojník Tom Farrell (Kevin Costner) po svém hrdinství ve válce dostává místo u tajemníka ministra obrany Davida Briceho (Gene Hackman). Zde také potkává svoji dávnou milenku Susan, a znovu se s ní dá dohromady. Ta je ale zároveň i milenkou Briceho. Susan se rozhodne zůstat s Tomem, a s Bricem se rozejít - při hádce ale do ní Brice strčí a Susan umírá. Briceho pobočník Scott Prichard (Will Patton) dostává nápad - Susaninu vraždu svedou na tajného agenta KGB, a pověří Farrella by jej našel. Ten ale ví, že všechny nalezené stopy u Susan vedou právě k němu... Takže - skoro se mi chce říct, že toto byl dokonale průměrný film. Ani chvilku jsem se sice nenudil, ale že bych si nějak potěšeně chrochtal blahem, to taky ne. Po herecké stránce dobré (nejvíc se mi asi líbil ulízaný Will Patton), ale taky nic výjimečného. Příběh byl vcelku zajímavý, i když chvilkama až příliš překombinovaný. Určitě musím dát palec nahoru za samotný závěr, ten mně fakt překvapil - většinou alespoň nějaké nitky k rozuzlení vedou, ale tady to přišlo hodně překvapivě..(18.11.2012)

• - Metro zo scény, kde naháňali Farrella (Kevin Costner), je Metro Line v Balitmore. (beso74)

• - Filmári nedostali povolenie natáčať vo vnútri Pentagónu, ale len vo vstupnej hale a aj to pod podmienkou, že to bude natočené rýchlo. Preto sa na zábere Tom Farrell (Kevin Costner) tak veľmi ponáhľa. (beso74)

• - Filmovanie prebiehalo v Annapolise, Marylande, Arlingtone, Virginii, Baltimore, Washingtone DC a v Aucklande na Novom Zélande. (beso74)