Cesta samuraje

Scénografie:

Dan Hennah

Kostýmy:

James Acheson

K asijské kinematografii mám velmi podobný vztah jako k asijské kuchyni. Něčemu jsem na chuť přišel hned a od té doby jsem si to několikrát zopakoval (Akira Kurosawa, John Woo, kachní prsa po pekingsku, kung pao...), k něčemu bývám dost opatrný (komedie, různé nudle na různý způsob...) a něčemu se raději vyhýbám (anime, sushi a další mořské potvory). Takže film Cesta samuraje (to je zase název!) byl velkou neznámou. Naštěstí ale dopadl dobře, a to nadmíru. Komedie to není, ale nadsázky je v něm habaděj, vizuálně jde o nádherně přestylizovanou podívanou barevnou málem jako Limonádový Joe, akční scény jsou záměrně přehnané a díky tomu mohou být i nápadité, hlavní hrdina je spíše nemluvný, což je ale dobře, neboť mluvení obstarávají jeho spolu- a protihráči v podání okouzlující Kate Bosworth, zpitého Geoffreyho Rushe a slizkého Dannyho Hustona. Pakliže v Itálii vznikl spaghetti western, mohl by tohle být western nudlový. Velká zábava, jen to neberte vážně.___P.S. Společnost Intersonic tentokrát mile překvapila. Na obalu DVD se totiž píše, že české titulky neobsahuje, nicméně tam jsou.(9.9.2015)

TOTO JE PŘÍBĚH SMUTNÉ FLÉTNY, USMĚVAVÉHO DĚCKA A PLAČÍCÍHO MEČE...../// Pohleďte na westernový příběh s hromadou Korejců spadnoucích (do závěrečné řežby) z nebe. Užijte si podívanou plnou kýčovitých obrázků, super zvuku a vážného hudebního doprovodu. Zábava pro slabomyslné. Asi proto jsem se tak výborně bavil!!!! MEČ JE ZAPEČETĚN, ABY NEBYL SLYŠET PLÁČ DUŠÍ, KTERÉ ZABIL - já tyhle ,,kydy“ miluju! Komiksový výraz, zajímavý prostředí, zvláštní atmosféra, efekty, který stojí za hovno, barevnost střídající se s temnotou – tady je všechno to co mi chybělo v Jonah Hex(ovi). Pohádka pro dospělé o muži s tělem zabijáka a srdcem kněze. Ještě...JEŠTĚ!!! POKRAČUJ PÍSEČNÝ MUŽI. Já prostě doufám, že je to teprve začátek! (Pozor: TRON a festivalové filmy se promítají jinde!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, jakou strategickou výhodu může poskytnout Ruské kolo. 2.) Už jsem unavanej z vojíždění festivalovejch filmů. 3.) Zjistím, že logoped může umět taky dobře střílet. 4.) 300? Tolik jich tu není, ale ke štěstí mi stačí i míň mrtvejch. 5.) ,,UVIDÍME SE V PEKLE HOLČIČKO. OBLEČ SI NĚCO SPROSTÝHO“ - no není to k sežrání? /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(4.4.2011)

akčně komediální fantasy western je zajimavá kombinace, která docela překvapila. Některé dvouprojekce mě opravdu lezly krkem a nevypadaly vůbec hezky, ale skvělé zpracování mě potěšilo. Hlavní hrdina toho sice moc nenakecá, ale zato natrousí katanou hodně bordelu kolem sebe a to já rád. Špinavý rush s odstřelovačkou a la Back To The Future III toho moc nepředvedl, ale zato umí kempit na ruském kole. Průměrný film s notnou dávkou nadsázky pod taktovkou korejského režiséra si vyslouží 3*...(29.6.2011)

Nemastný, neslaný, divný a tichý je tento film. Ve stylu Tarantina zde tečou litry krve, což je v dnešní době děsně "kůl", ale krom celkem ucházejících bojových scén divák nenalézá zhola nic zajímavého. Zapnul jsem to, dokoukal a pak jsem si říkal, že to vlastně tak špatné nebylo. Jen o ničem. Osamocený mstitel, který stál proti hordám nepřátel, to už jsme tu měli nesčetněkrát. Označil bych to za nízkorozpočtovou komorní karikaturu a směs Tenkrát na východě a Kill Billa. Neurazí, nenadchne, nic nevypoví, ale přesto skrovně pobaví. Minimálně pár opileckých scén Geoffreyho Rushe je k pousmání. 55%(23.10.2014)

• animaxis

Nejdříve film nezačínal úplně špatně, skoro až naopak. V prvních deseti minutách jsem si říkal, že film měl jen trochu nižší rozpočet, takže je to zelené plátno vidět trochu víc, než by mělo. Ale to mi tolik nevadilo, stačilo zapojit představivost. Na Divokém západě to nejdřív taky nebylo úplně špatné, ale tam to potom začalo. Nejdříve mi vadila postavy Lynne, o které jsem si myslel, že je ve filmu jen proto, abychom se díky ní dozvěděli více o hlavní postavě a nic víc. Naštěstí měla Lynne i tak trochu svůj vlastní příběh a tak se to dalo odpustit. Bandité nic nezkazili, ale zhoršilo se to až po příchodu "Smutných fléten". Zákony fyziky přestaly platit a to až moc okatě. I přesto pak přišla jedna dobrá akční scéna, bohužel měla asi půl minuty. Vyvrcholení příběhu jsem taky moc nepobral a tím to bohužel končí. Moc kladných věcí na filmu nevidím. Možná snad jen hlavní postavu, ale i ta měla podle mě moc málo prostoru a místy se kvůli svému okolí nedala brát vážně, i když by to bylo dobré. Uvažoval jsem mezi třemi a dvěmi hvězdičkami, ale konec si řekl jen o dvě.(2.7.2014)

• - Zatímco obyvatelé městečka očekávají příjezd plukovníka a jeho mužů, můžete si povšimnout jejich vybraných oděvů, kostýmů a pitoreskních doplňků, a právě zde lze objevit černý šátek obvázáný kolem Ronova (Geoffrey Rush) krku, který z jeho krku v následném boji záhadně zmizí. (Conspi)

• - Ryba, která je na samotném konci filmu násilně vbodnuta do oka jednoho z nájemných vrahů, se nazývá garfish, half-beaks nebo ballyhoo a pochází z rodu Hemiramphus, který se vyskytuje pouze v teplých vodách a ne v chladných regionech polárního kruhu, jak lze vidět ve filmu. (Conspi)

• - Je možné všimnout si, že malba na stěně salónu je parodií obrazu francouzského malíře Edouarda Maneta "Dejeuner Sur L'Herbe", kterou tvůrci filmu upravili k obrazu svému. (Conspi)