Vychladlá stopa (festivalový název)

• Island

Köld slóð

• angličtina

Cold Trail

Drama / Mysteriózní / Thriller

Island / Dánsko, 2006, 99 min

Poctivá detektivka bez honiček a výbuchů. Takové se dnes netočí. Zasněžené pláně, sobi, horká vřídla a sem tam nějaký duch. Vzhledem k tomu, že každý druhý Islanďan na ně věří, není jejich přítomnost ve filmu ničím mimořádným. Napínavé, uvěřitelné, překvapující. (A mohu li si trochu zaslepičit, tak je neuvěřitelně radostné, vidět na filmovém plátně pořádný a nemarkýrovaný polibek.)(29.8.2008)

Rozhodně, popis duchařská sem fakt sedí. Nenechte se mýlit, v tomto případě vedlejší linie nedělá film a už vůbec nedělá zdatnou krimošku. Tahle napohled nenápadná islandská chuťovka je ale to, co mezi thrillery stále častěji chybí. Obrat v ději, chladné a nemilosrdné prostředí, které z toho udělá ten správný nemilosrdně chladný film, a nijak zvlášť krásní herci, kteří svými ksichty zapadnou přesně do té role, kde mají být (trochu mi postava Baldura přípomíná Blomkvista, že by to bylo tím severem?). Spád děje není třeba komentovat, je třeba říct, že práce s kamerou tady odvedla to, co má. Nejde o pomalé záběry na zdrchanou krajinu zimou, ale dobrou kombinaci sněhu, obav z neznámého a zasmušilých obličejů. Směle do toho.(19.6.2011)

Pro ty, které by to zmátlo, islandští duchové nejsou průhlední, ale zcela hmotní. Ten chlap, co se tam náhodně občas objeví, je duch. Do celkové atmosféry filmu docela dobře zapadne, a rozuzlení celého filmu je také víc než překvapivé. Film určitě stojí za shlédnutí, je to dost napínavé, a když tam Baldur chodí v noci sám opuštěným objektem, tak z toho běhá mráz po zádech.(12.4.2008)

Filmařsky dobré, atmosférou taky, "jen" ten děj je strašlivě pitomej s kupou nesmyslností, kde například nějaká postava zčista jasna změní své názory a zapomene na věc, kterou udělala před deseti minutami filmu. Navíc i přes zajímavost námětu se nic moc zajímavého nestane a všechno (a všichni) je nalinkováno od začátku do konce a pokud tomu tak není, je to zásluhou dějové chyby a není pro to žádného vysvětlení. Mysteriózní prvky jsou ovšem fajn.(7.12.2013)

První půlka, kdy u mě převládali otázky nad odpovědma byla luxusní. Atmosféra tajuplná, ponurá, uzavřený prostředí několika lidí, zima, nevlídno, dějové náznaky, jo to všechno jo, ale jen do té chvíle než tvůrci postupně začali kapat božskou. V tu chvíli nad filmem zasedla krutá panovnice královna blbost a všechno to dobrý postupně pozabíjela a celý film a hlavně napětí totálně rozplizla mezi nepochopitelné chování hlavních hrdinů.(22.9.2014)

• - Gunnar Arnason vyhrál islandskou cenu Edda v kategorii nejlepší hudba a zvuk. (Terva)