Vychladlá stopa (festivalový název)

• Island

Köld slóð

Cold Trail

Drama / Mysteriózní / Thriller

Island / Dánsko, 2006, 99 min

Filmařsky dobré, atmosférou taky, "jen" ten děj je strašlivě pitomej s kupou nesmyslností, kde například nějaká postava zčista jasna změní své názory a zapomene na věc, kterou udělala před deseti minutami filmu. Navíc i přes zajímavost námětu se nic moc zajímavého nestane a všechno (a všichni) je nalinkováno od začátku do konce a pokud tomu tak není, je to zásluhou dějové chyby a není pro to žádného vysvětlení. Mysteriózní prvky jsou ovšem fajn.(7.12.2013)

Žánr stvořený pro Island a nebo Island stvořený k žánru :) Zajímavá detektivka, s perfektně vybraným místem pro vytvoření té správné atmosféry. Těch pár duchařských momentek je celkem fajn i když mám pocit, že slouží čistě jako scénaristická berlička, když nebylo úplně jasné jak dál rozvinout děj. Možná se pletu, je to celkem jedno, jelikož i tak je Vychladlá stopa snímek, jehož sledování mi příjemně zkrátilo odpoledne.(9.6.2012)

Po shlédnutí v kině opravdu lehká kriminálka z Islandu, kde novinář hledá vraha svého otce. Ze začátku hodně otázek, málo odpovědí, čím víc se ale blížil konec tím víc a dřív na vše šli znát odpovědi, avšak nečekaná a zajímavé zvraty se objevily a hodně potěšily, i ten kousek duchařiny :) Pohodová záležitost, ke které už se asi bohužel nevrátím.. 7/10(22.10.2014)

Rozhodně, popis duchařská sem fakt sedí. Nenechte se mýlit, v tomto případě vedlejší linie nedělá film a už vůbec nedělá zdatnou krimošku. Tahle napohled nenápadná islandská chuťovka je ale to, co mezi thrillery stále častěji chybí. Obrat v ději, chladné a nemilosrdné prostředí, které z toho udělá ten správný nemilosrdně chladný film, a nijak zvlášť krásní herci, kteří svými ksichty zapadnou přesně do té role, kde mají být (trochu mi postava Baldura přípomíná Blomkvista, že by to bylo tím severem?). Spád děje není třeba komentovat, je třeba říct, že práce s kamerou tady odvedla to, co má. Nejde o pomalé záběry na zdrchanou krajinu zimou, ale dobrou kombinaci sněhu, obav z neznámého a zasmušilých obličejů. Směle do toho.(19.6.2011)

První půlka, kdy u mě převládali otázky nad odpovědma byla luxusní. Atmosféra tajuplná, ponurá, uzavřený prostředí několika lidí, zima, nevlídno, dějové náznaky, jo to všechno jo, ale jen do té chvíle než tvůrci postupně začali kapat božskou. V tu chvíli nad filmem zasedla krutá panovnice královna blbost a všechno to dobrý postupně pozabíjela a celý film a hlavně napětí totálně rozplizla mezi nepochopitelné chování hlavních hrdinů.(22.9.2014)

• - Gunnar Arnason vyhrál islandskou cenu Edda v kategorii nejlepší hudba a zvuk. (Terva)