taková islandská klasika. Tragické osudy a ryby. Příjemný film, ale nic výrazného.(17.9.2008)

Na můj první islandský film jsem byl hodně zvědavý. Přeci jen je mentalita lidí na malém ostrově, kde je jen zima, spousta ryb a občas někde civilizace, odlišná od mentality lidí, obklopených technikou na každém kroku. Příběh byl ještě syrovější než jsem očekával a hodně scén bylo pojato velmi civilně (např. soutěž o královnu krásy). Co mi ale hodně vadilo byly násilné přechody mezi dějovými linkami. Hlavně první polovina mi přišla strašně poslepovaná, unikala mi pointa a nemohl jsem se dostat příběhu pod kůži. Nevím, jestli jsem si na to v průběhu filmu zvyknul, nebo všechno do sebe začalo víc zapadat, ale film se mi začínal čím dál tím víc líbit. Příběh přitvrzuje a skvělá byla komediální odbočka s místním bláznem a jeho autem, zasazená do naturalisticky podaného dění kolem a neutěšené atmosféry, z které je cítit bezmoc prostých lidí cokoliv změnit. Kvůli začátku slabší ****.(23.10.2008)

Ve filmu se objevuje několik odlišných dějových linií, díky nimž na mě působil trochu nesourodě, obzvlášť když některé z problémů nebyly dotaženy do konce a prostě jen tak vyšumněly. Nakonec ale dojem spravil lepší konec a proto pro mě nakonec film vyzněl celkem příjemně a (na Island) optimisticky. Hodnocení 3 a půl, zaokrouhleno nahoru.(23.10.2008)

3 bez zaokrouhlování:)(23.10.2008)