Ještě těsně po sledování přímého přenosu bych tomu dala pět hvězd. Po 81. Oscarech už ale nemůžu.. Změna stylu, jaký udělali na 81. ročníku byla ale tak výrazná, že mi najednou i Stewartův úvodní "projev" na začátku přišel nudný. Na Oscarech mi vždycky vadilo, že tam dávali často komiky z různých Daily či Late shows, kteří o filmu zase tak moc nevědí, za to se rádi trefují do politiky. Jon Stewart je jeden z těch "horších", ve smyslu toho, že jeho show si hodně vystřeluje z politiků. To ale na Oscary podle mého názoru nepatří. To je oslava filmu, a lidí, kteří na filmech pracují. Ne všechny politika zajímá a dost mě mrzí, že někteří nacpou politiku i do svých projevů a nějak to za posledních pár let kleslo na tuhle úroveň. Ten tam je lesk, který Hollywood dříve vyzařoval a lidi si prostě dojdou pro cenu, poděkují, odejdou, následováno vtípkem od moderátora, další předávání, písnička, atd. Ale i tak to pořád působí profesionálně a svižně, když to porovnám s některými našimi předáváními, kde je všechno na playback, umělé a křečovité. Kvůli stávce na experimenty nebyl čas a Stewart byl v tu dobu asi nejlepší volba, protože dokázal zachránit trapnou chvilku i nepřipraveným vtipem. Líbila se mi mezinárodnost, kdy si půlku cen rozebrali ne-Američané, Markéta Irglová zase trochu oprášila českou stopu (která byla zmíněna i v projevu od jedné oceněné za Edith Piaf), a vůbec tam bylo pár takových pěkných momentů. Marion Cotillard měla pěkný, spontánní projev. Byla to sice docela legrace, ale byla to vlastně taková rutina a to by se u Oscarů stávat nemělo.(14.6.2009)

Moji první Oskaři. Už jen pro tu atmosféru, která byla ve Špalíčku bych dal ultimátní hodnocení. Jenže, i když to pominu, tak tahle show byla vtipná, a Jon Stewart byl až geniální. Žádný trapasy, hluchý místa, nic. A jeho glos Bardemova proslovu k mamince, na to se jen tak nezapomíná. Nezapomělo se ani na Heathe Ledgera, jeho medailonek a setměná Kodak Theatre setrvávající ve chvíli ticha? Hodně silný zážitek. No a pak je tu Děkovačka Reloaded, Markéty Irglové, kdy mě Stewart tak překvapil až sem měl husí kůži. Špalíček na nohou a potlesk jak sviňa. Bylo ovšem taky zklamání: Oskar pro Golden Compass, WTF?! A překvapení (i když jsem jí držel palce), byl Oskar pro Tildu Swinton. Parádní byl Stewart, když narážel na těhotné herečky, a nesmí se zapomenout na Cate Blanchett (protože ta hraje fakt všude a všechny.) ;o) Opomenuti nesmí být ani Fuka s Baldýnským. Jejich takřka geniální vtípky na Red Carpte show a módní moderátory. To bylo to, co nás drželo od spánku. Prostě celé to bylo nezapomenutelné.(12.5.2008)

Genialni Jon Stewart a jeste genialnejsi cesky komentar od panu Baldynskeho a Fuky, kteri maji pohotovost a ostrovtip v malicku. Narazky na uces Javiera Bardema byly skvele a obdivuji, ze i pres tu ohromnou stopaz panove neprestali byt pohotovi a vtipni. P.S.: Mne se naopak sestrih "Probuzeni ze zleho snu" strasne libil - melo to vtip i nadsazku, ovsem ony tradicnejsi sestrihy mi moc neimponuji...(10.3.2008)

Na předávání bylo znát, jak moc se nechtěli vzdát svého plánu B (sestřihy videí). Na to, že to bylo jubilejní 80. předávání mi to přišlo trochu slabé. Ale samozřejmě se našly dobré vtipy (jako s Travoltovým Boeingem:) ) a sledování v kině byl dobrý zážitek. A pokud bych měl hodnotit i český komentář Baldýnského s Fukou, tak by se hodnocení zvedlo ještě o hvězdičku.(9.3.2008)

Až na Jona Stewarta, děkovnou řeč Markéty Irglové a retrospektivu "Jak vlastně hlasování probíhá" letošní ročník nenabídl vůbec nic. Stávka se projevila více než měla (Pocta filmovým dalekohledům, Pocta probuzením z noční můry, Pocta...). Alespoň že akademici nadělovali téměř všude spravedlivě (Bourne, Ratatouille, Falling Slowly), nebyla ani nouze o překvapení (Tilda Swinton), ale přece jen Akademie dostála své pověsti a předvedla neuvěřitelný kiks (Golden Compass). Když vezmu v potaz pár předchozích ročníků, ten letošní se umístil někde v průměru.(7.3.2008)

• - Tento osarový večer sledovalo pouhých 29,20 milionů diváků. (EMMY)

• - 80.udělování cen americké Akademie filmového umění a věd proběhlo 24. února 2008, už po sedmé v losangeleském Kodak Theatre . (EMMY)

• - Kvůli stávce amerických scénáristů, která trvala 100 dní, bylo ohroženo i 80. udělování oscarů. (EMMY)