Turné

• angličtina

The Tour

Válečný / Komedie / Drama

Srbsko / Bosna a Hercegovina / Chorvatsko / Slovinsko, 2008, 103 min

"Co se to kurva děje?" "Ále, to jsou jen výbuchy min. Běžná věc při přechodu pohraničního koridoru." "Ach tak." ____ Naprosto výborný srbský road-movie, které s náležitou komediální nadsázkou a lehce absurdní perspektivou pojednává o jugoslávském konfliktu - a to nijak pejorativně. Jednotliví protagonisté jsou zde totiž tzv. letmí nezávislí pozorovatelé a pomyslné indiferentní figurky poznávající různorodé karikatury a výjevy na emeritní šachovnici dějin - snímek je tak jistým temporálním průřezem mapující dané historické milníky prostřednictvím takřka bezchybného teatrálního humoru a satirické interpretace - včetně všeobecně vzatých strastí a radostí putovního divadelního spolku, které v resumé tvoří náramnou festivalovku, jejíž repetitivní ústřední hudební motiv z palice dlouho nevyženu. Желети Балкан буде вечан! Jadranka navždy zůstane v našich srdcích! 💝 .... VERDIKT: 8,1 Исламистички пичкe z 10 [#46.LFŠ](13.8.2020)

Môj kolega tam vredy bol. Ako vojak UNPROFOR. Raz opravili zvonicu a pripevnili na ňu strhnutý zvon. Na druhí deň našli na tom zvone obeseného miestneho kňaza. Potom zase vyčistili (od mŕtvych) a opravili jednej rodine studňu. Na ďalší deň bol na studni za ruky pribitý "gospoda" - tak, aby videl, ako mu pred očami znásilnili ženy z rodiny, urezali im uši a zabili. Jeho nechali pomaly vykrvácať, aby si to poriadne "užil". Takéto veci tam neboli výnimočné a diali sa na každej strane. Je tragédiou, keď sa ľudia nechajú nabaláchať rečami o výnimočnosti svojho rodu, potom dostanú do ruky samopal - a prestanú byť ľuďmi...(16.7.2017)

Už si pomali začínam zvykať , že ma väčšinou rozosmejú herci , od ktorých to najmenej očakávam. V tomto prípade to bol Josif Tatič ( Žaki). Ale aj napriek tomu , nie raz mi v tomto filme zamrzol úsmev na tvári. A ak sa viete vžiť do deja filmu, tak vás to môže dotlačiť až k slzám.(6.12.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $104,256(5.11.2010)

• Dudek

Další z mnoha srbských reflexí jugoslávského konfliktu, tentokrát neotřele využívající divadelního prostředí. Turné tu je prostředkem, který nám umožní spolu s protagonisty (neplánovaně) procestovat všechny strany konfliktu. Postupně se tak setkáváme se Srby, Chorvaty a Muslimy. Jediné, čím se vojáci jednotlivých etnik na první pohled liší, jsou uniformy. Mluví téměř stejnými jazyky, neodlišují se ani kulturními nároky a všichni si rádi oddechnou u povedeného divadelního představení. Válečné prostředí je tu vykreslováno jako něco absolutně nepochopitelného a zbytečného. Negativně se snímek krom samotné války staví i k srbské straně a za hlavní důvod konfliktu považuje přehnaný srbský nacionalismus. Kritický pohled je ovšem buď shazován díky komediálním scénám, nebo vystupuje do popředí skrze zápornou postavu a míří tak spíše na určitou sortu lidí. Snímek je dramaticky soudržný zejména díky použití žánru road movie. Ten se díky zajímavému uchopení ukazuje příbuzný divadelnímu představení. Vyprávění je epizodní, a jednotlivé fáze přesunu mezi hlavními lokacemi jsou koncipovány většinou jako mírně dramatická intermezza. Jistá teatrálnost a jemné použití humoru nejsou vůbec na škodu a spíše příjemně osvěžuje jinak nepříliš uchvacující dějovou linii. Zajímavý je i závěr, který jakoby vyznívá do prázdna, nic nekáže, a vrací protagonisty zpět do jejich přirozeného prostředí, nicméně z atmosféry a předcházejících několika minut je jasné, že tohle turné všechny značně ovlivnilo.(15.1.2014)

• - Turné se natáčelo v domě, ve kterém v Bosně žil Tihomir Stanić, na jevišti Domu kultury, na kterém hrál jako dítě. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Montréalu. (Varan)

• - Natáčelo se od 21. prosince 2007 do 27. února 2008 v Srbsku a Bosně a Hercegovině. (Varan)