Odvaha

• Thajsko

Brave

Akční

Thajsko, 2007, 92 min

Další výborná thajská rubárna, tentokrát s dalším novým "martial arts-kaskadérem-hercem". Film je taková pohodička až na závěrečnou řežbu na lodi. Hlavní hrdina je neuvěřitelný sympaťák a jak v herectví, tak v tom jak se prezentuje a vypadá jednoznačně překonává ostatní "herce" z "těchto končin světa" ... Je to prostě sympaťák. Jeho problém je, že je opravdu drobné postavy, je to prcek ... možná právě proto z 80% v soubojích používá nohym, ruce a hlavně lokty začal používat až skoro úplně na konci filmu. Rychlý, mrštný, umí to se zbraněmi, ... fakt frajer a spíše takový šašek, což mi u něj vůbec nevadilo, ačkoliv jsem na šaškárny u "martial arts herců" od začátků Jackieho Chana docela alergický ... Film má obstojný děj, zejména na poměry thajské kinematografie, a ten drží pěkně pohromadě buď šaškárny dvou bratrů nebo akční sekvence, tedy hlavně souboje. A ty jsou opět na absolutně špičkové úrovni. Žádná lana, triky, zrychlovačky ... kontaktní, dynamická, radost pohledět. Samozřejmě si film dopomáhá střihem, to prostě asi jinak nejde, bez střihu to zvládá asi skutečně jen Tony Jaa, ale i tak se jedná o neuvěřitelnou podívanou. Celou dobu jsem to viděl na 3*, ale masakr na lodi tu poslední hvězdu přidal, tam se hlavní hrdina i jeho obtloustlý bratříček předvedli skutečně v celé parádě, stejně jako celý kaskadérský štáb ... klobouk dolů. Jinak pokud se někomu tyto asijské, thajské a podobné "bojové vylomeniny" nelíbí, nechápu, proč se pak na ně tedy dívá. Já mám bojová umění moc rád a tak jsou pro mne vyloženě TOP. Jinak musím ještě uznat, že Thajsko v posledních letech v martial arts filmech naprosto vede, stalo se špičkou a přkonalo jak Japonsko, tak HongKong, nemá absolutně konkurenci ... toť můj názor...(21.8.2009)

• chaosteory

Pravděpodobný pokus o reinkarnaci HK akčních komedií, kde železnou pěstí vládli J. Chan a S. Hung vyšel naprázdno, stejně jako snaha o nonstop vybíječku stylu ONG BAK. Neříkám, že snaha nebyla, na žánrové poměry se příběh jevil solidně. Problém je, že scénář psal vietnamec o polední pauze na tržnici, a tak má film jeden kiks za druhým ( tupě svázaný tlouštík nebo přežití výstřelů ze dvou metrů doprovázené volným pádem ze sedmého patra, ukončené výbuchem granátu ). Jasně, tohle je nepodstatné, pokud film jede stylem "kopni, zlom a zabij". Jenže to se tu nekoná, ty tři bojové sekvence, ze kterých lepší je jenom ta poslední se absolutně nerovnají standardu, který pro mě nastolili Jet Li, Tonny Jaa, Scott Adkins nebo dívčina Jeeja Yanin. Hlavní hrdina s čírem od Sonica dělá co může, bohužel nenabízí to, co výše zmínění, čehož si všimnete zejména u konce, kdy ve svých kreacích nepůsobí moc "silný v kramflecích".(16.11.2011)

• VanTom

No kromě slušných, akrobaticky náročných kontaktních bitek jde o totální amatérskou frašku. Primitivní zápletkou se totiž prokopou dva šaškující, pusu nezavřoucí "bratři", hašteřící se stylem Laurela a Hardyho – jenže thajsky expresivně a zoufale nevtipně. [K vlastnímu překvapení jsem ale kdysi napoprvé dal za 3*.](16.12.2019)

• raimi

Největší "odvaha" je tenhle očistec dokoukat do konce. Myslel jsem si, že jsem proti asijskému humoru obrněný, ale to co předvádí thajci tady, to je prostě síla. Při první scéně jsem si říkal, že tenhle hňup, přece nemůže být hlavní hrdina, a ejhle, může! Tak nesympatickýho blba, jsem dlouho neviděl. Fighty mě ze začátku moc nenadchly, ale postupně se jejich kvalita zlepšuje a graduje až do hustýho finále, kdy už není čas na šaškárny, a na řadu přijdou kolena a lokty, a několik opravdu neuvěřitelných momentů, kdy brada padá dolů. Jako film nekoukatelný, ale to finále si ještě pustím. :-)))(4.4.2010)

• imf

Ty bitky jsou fajn a vzbuzují dojem, že v Thajsku se vážně umí slušně prát úplně každý (a každý druhý to umí svižně a přehledně natočit), ale dějově a herecky peklo nejvyššího kalibru. Tyhle filmy by měly vycházet jako akční koláže pro labužníky... taková hezká kompilace akčních scén ze tří, čtyř podobných pecek. Celovečerní verzí nechť se bičují ti, co na to mají žaludek. :)(25.7.2009)

• - Natáčení probíhalo v Thajsku. (Terva)