Aria (festivalový název)

アリア

Mysteriózní

Japonsko, 2007, 105 min

Takuši Cubokawa

Tak pro vsechny milovniky japonske kultury : tohle je velmi zajimavy film. Jeho prednost je prekvapujici a to proc podle meho stoji za pozornost neni samotny pribeh - sympaticka road movie a roztomile postavicky venkovanu tady uz v ramci narodni kinematografie probehly na platne opravdu hodnekrat. V obsahu k filmu zminovana vystrednost dusledne absence veskerych modernich vymozenosti vas proste prenese do japonska Nejaponska. Do zeme za prahem smrti nebo za zrcadlem, chcete-li. Nerikam, ze jsem tomu celemu vzdy rozumel, ale na prednasky o japonske religiozite a duchovni kulture jsem si behem sledovani casto vzpomel.(2.4.2008)

Snímkem "Aria" režisér potvrzuje své kvality, jež předznamenal jeho předchozí film, výjimečný debut Ucukušiki tennen (Clouds of Yesterday, 2005). Cubokawova osobitost se neváže k tématům, kterým se věnuje, nýbrž k jedinečné stylizaci. V jeho filmovém universu se mísí melancholie, nostalgie a vzpomínání na zašlé věci. "Aria" se odehrává v jakémsi bezčasí, stranou současného světa. Spojují se zde prvky kramářské a varietní společnosti cca první poloviny 20. století, ale při tom nelze o filmu říci, že by byl retro snímkem. - více v recenzi na Rejže.cz.(17.4.2011)