Jack a fazolka

• Česko Kuba a kouzelná fazole (více)

Animované spracovanie slávneho rozprávkového príbehu. Pre Jacka a jeho matku nastali po smrti otca ťažké časy a keď už nemajú čo do úst, matka ho pošle do mesta predať ich poslednú kravu. Cestou však Jack stretne potulného obchodníka s ktorým vymení kravu za niekoľko údajne čarovných fazuliek, no keď sa vráti domov, matka ho vysmeje a v zlosti vyhodí fazuľky von oknom. Tie počas noci vyrastú až kdesi do oblakov. Keď to Jack vidí, rozhodne sa so svojím psom Crosbym celú záhadu preskúmať a šplhanie ich zavedie až do zámku v oblakoch. Tu sa zoznámi s princeznou Margarétkou, ktorú zakliala zlá čarodejnica Hecuba a chystá sa ju vydať za svojho syna - obludného obra Tulipána. Jack sa jej však rozhodne pomôcť a kliatbu zlomiť... (curunir)

curunir

Túto rozprávku som ako malý nemal veľmi v obľube (vlastne som ju videl len pár krát) nakoľko vo mne jej spracovanie vzbudzovalo hrôzu a bál som jej (rovnako na mňa fungoval aj Súboj titanov :-)). Po rokoch sa samozrejme obavy vytratili a vyklul sa s toho celkom zaujímavý animovaný film, pričom niektoré veci mi v ňom sedeli viac, iné zase menej. Film má celkom vydarené a chytlavé pesničky, rovnako tak aj hudba, ktorá má v sebe prekvapivo citeľný bigbítový ráz. Za najväčší plus však považujem neskutočnú atmosféru hlavne v scénach v zámku , ktorá svojim miestami až hypnotickým razením spadá do hororu, takže malým deťom by som túto rozprávku naozaj neodporúčal. Čo som považoval za akosi zbytočné v inak výbornom slovenskom dabingu boli isté vstupy akýchsi rozprávačov, ktoré mali skôr filozofický charakter. Po vzhliadnutý som dlho uvažoval ako film ohodnotiť, nakoniec som sa rozhodol trocha prilepšiť, predsa len sa jedná o veľmi svojský film a ja naň spomínam s úžasnou nostalgiou. (2. komentár k filmu + zažiadanie o pridanie) ()

Hal_Moore

Podle mého nejspíše nejlepší provedení tohoto známého příběhu (hlavně tedy díky bezchybnému dabingu). Texty písniček jsou přespívány bezchybně a dokonce i dávají smysl, Kuba je sympaťak už od pohledu a můj favorit pes - scéna, kdy zpívá na měsíc a je přistižen Kubou je má nejoblíbenější. Na nedělní odpoledne pro odpočinek u kávy jako dělané. ()

Němi

V roce 1991 vydano Intersonicem na VHS jako "JACK A FAZOLKA"____ Netradicne zpracovana pohadka, predevsim vytvarne (americky styl kresby propojeny s japonskym, nejocividneji kontrastujici u Jacka a sexy princezny). Klasicky pribeh si tvurci vylozili lehce volneji. Zustal cas jak na podivna hudebni cisla, tak i necekané strasidelne momenty, z vetsi casti vyvolane netypickou hudbou. Nekolik scen je opravdu nezapomenutelnych (Obr poprve uciti 'clovecinu' Jacka // Carodejnice vystrihujici svatebni hosty z papiru, ktere pote ozivi // Chvile, kdy uz ma carodejnice Jacka dost a hrad promeni na obrovskou desku letici mezi temnymi mraky), stejne jako chvilky, kdy autori projevili svuj smysl pro humor (Jackum pes si zazpiva a zatanci uchvatny song, kdyz si mysli, ze ho nikdo nevidi). Zvlastni styl, jakym je pohadka udelana, vecne temny a chladny hrad, slizka carodejnice a nesympaticky obr Tulipan (i Jackova mama je pekna svina), horkosladky konec, zvlastni dabing z '90 let, to vsechno pusobi i pres par veselych momentu dost depresivne, coz je pravdepodobne duvod, proc jsem film jako malej Nemi nemel rad, s o to vetsi radosti jsem si ho ted po letech uzil, kdyz jsem nasel pametnickou VHSku. Tohle zpracovani Kouzelne fazole je totiz mozna uplne nejlepsi. ()

Hallam

Vzpomínka na mé dětství. Na VHSku s tímto filmem jsem se chodila dívat k sousedům a pak jsem si ji půjčovala domů výměnou za film Dráček Šikuláček a méďa Oliver. Vždycky jsem měla radši Jacka a fazolku (alternativní distribuční název). Ještě teď slyším úžasnou magickou hudbu ze scén, kdy se Jack dostane do oblačné země, vidím malé tvarovatelné a porcovatelné mraky, na kterých létá zakletá princezna a zpívá No one´s happier than I. Ztvárnění zlé čarodějnice Hecuby je nezapomenutelné (fakt výborné jsou scény, kde běhá-vždycky jsem se smíchy válela na zemi). Film pozoruhodný svým vizuálním pojetím, atmosférou, hudbou. ()

mark.benford

ako decko som to pozerala na VHS aj kazdy den... potom som to roky nevidela, lebo mama vsetky kazety posunula mladsim detom v rodine. vdaka vsak za dnesne moderne technologie, vdaka ktorym som si mohla opat pozriet tuto vyborne spracovanu klasicku rozpravku! skvele piesne a nezabudnutelne hlasky v kombinacii s vyborne vykreslenymi postavami, kde ani jedna nenudi a nie je navyse. film podla mojho nazoru vobec nestraca tempo, niektore sceny sa mozu mladsiemu divakovi zdat dokonca strasidelne. duznavam, ze animacia je dnes uz trosku zastarala, ale na povabe to filmu vobec neubera. ()

• V slovenskom dabingu účinkoval mladý Róbert Roth a piesne neboli naspievané, ale odrecitované. (giaruj)
  • Existujú dva slovenské dabingy. Jeden je, kde nie sú piesne naspievané ale odrecitované a druhý je z produkcie STV, kde sú piesne naspievané. (Riava)