• Německo

Drama / Romantický / Válečný

Velká Británie / Německo, 2008, 96 min

John Halder vyjádří svou frustraci z nemoci své matky v knize, ve které nadhazuje téma eutanásie pro nevyléčitelně nemocné. Po letech se jeho knihy chopí nacistická mašinérie, vtáhne Johna do svých řad a už ho nepustí. John začíná bruslit mezi vlastní rodinou, přátelstvím k židovskému psychoanalytikovi, příslušnostík SS a vlastním svědomím. Ale tahle cesta vede do pekla. Škoda několika prázdných míst, ale ty vynahrazují silné momenty, kdy mě nejvíc dostal matčin pokus o sebevraždu a ani sekvence z koncentračního tábora mi neudělaly dobře po těle. Viggo Mortensen zahrál na výbornou, ale mě se nejvíc líbil Jason Isaacs, na něhož jsem zvyklý spíše jako na superpadoucha. O to víc mě překvapila jeho bravurně zvládnutá role nejprve žoviálního psychiatra, který postupně ztrácí svou důstojnost. 80%(7.9.2009)

Film vysvetľuje morálnu dilemu mnohých nemeckých občanov v dobe nacistickej éry. Je to v podstate príbeh obyčajného príjemného muža, ktorý robí zlé rozhodnutia, ktoré sú zhromažďované do zlého systému a je teda príliš nerozhodný opraviť svoje chyby. John Halder, profesor literatúry, sa stará o svoju chorú matku, ženu a synov. Vo svojom novom románe obhajuje súcitnú eutanáziu, čím sa nečakane prihlásil k podpore vládnucej propagandy v nacistickom Nemecku. Oni ho požiadali, aby vypracoval dokument, ktorý ponúkne morálne ospravedlnenie pre vyhladzovanie ľudí, ospravedlniť holokaust. Film hovorí o mnohých historických súvislostiach ako je Krištáľová noc po atentáte Žida Herschela Grynszpana na sekretára nemeckého veľvyslanectva v Paríži Ernsta von Ratha, za pätnásť hodín bolo 101 synagóg zničených požiarom a 76 bolo zničených tak ako aj zničených 7.500 Židmi vlastnených obchodov. Jednoducho povedané, že 2. svetová vojna je nevyčerpateľná studnica krásnych ale zároveň aj tragických tém pre kinematografiu.(19.3.2016)

Komorní zmrdí drama o tom, jak se zbabělý a neschopný zmrd s hubou plnou humanity stává účinným nástrojem odvážných a všehoschopných zmrdů, kteří nemelou pantem a konají. Prudce aktuální téma a překvapivě neokoukaný nápad. Aragornovi to v esesácké uniformě sekne a bylo vidět, že s elfy nemarnil čas, neb byl tak nějak árijštější, než kdy předtím. Škoda jen, že závěrem se scénárista posral a konec je silně nedovařený.(30.7.2015)

Snímek, který se nesmírně těžce hodnotí. Podle traileru výborný, strhující film, ve skutečnosti průměrné, zdlouhavé, komorní drama. Přitom po stránce režisérské je film zvládnutý dobře. Zápletka je zajímavá. Neobyčejně obyčejné příběhy mám ráda. Mortensen byl přesvědčivý. A Isaacs ještě ještě víc. Mám snad problém se scénářem? Asi ano, protože i přes dlouhé časové období, kterým se příběh zabýval, jsem měla pocit, že se nikam pořádně nevyvíjí. Poznámka o závěru na závěr: Narozdíl od některých se mi podobný styl konců (nebudu prozrazovat, podívejte se na to sami) moc líbí. Nechává totiž člověka přemýšlet.(10.1.2010)

Musím dát čtyři z pěti, protože mi místy neseděla postava Viggo Mortensena. Ať jsem se snažil sebevíc, pořád jsem viděl Aragorna s brýlema v uniformě SS. Samotný film je ale hodně dobrý a já osobně postavu Johna Haldera ani trochu neodsuzuju - penězům a dobrému postavení se těžko odolává. EDIT 19.6.2009 Vigu věř mi, že mám mozek i oči. To že mě tvůj miláček a film jako takový nedostal, tak jako tebe, mi nemůžes vyčítat. Tam kam slunce nesvítí ať jde každý, kdo má s mým pohledem na věc nějaký problém.(30.5.2009)