Göringova kariéra (TV seriál)

• Česko

Kariéra Hermanna Göringa

• Německo

Göring - Eine Karriere

Dokumentární

Německo, 2006, 2 h 33 min (Minutáž: 51 min)

Jörg Müllner

Jörg Müllner

Hermann Göring (a.z.), Emmy Göring (a.z.), Adolf Hitler (a.z.)

"Vždy keď som pri vodcovi, spadne mi srdce do nohavíc". Verný Hitlerovi až do konca. Múdry človek, ale veľmi márnivý. Od pohľadu nesympatický a slizký. Človek, ktorého zaujímali viac jelene ako vojna. Kompletný sprievodca vojensky druhého muža tretej ríše je podaný dostatočne detailne za sprievodu mnohých videí, fotografií, svedkov a komentárov historikov.(15.12.2016)

Zajímavě poskládaná pouť druhého výtečníka mírumilovné Třetí říše. Podstatné informace jsou prokládány méně známými dobovými záběry a nechybí ani posouzení Göringa z hlediska psychologického. Vyprávění je poutavé a nestranné. Zarazí snad jen jediná věc. Není mi moc dobře jasné, proč v takřka v tříhodinovém dokumentu musí po pěti minutách zaznít informace, že Hermann spáchal sebevraždu spolknutím kyanidové kapsle během Norimberského procesu. Ocenil bych spíše souvislé mapování od narození do samotného konce bez nějakých časových úskoků. 80%(24.7.2014)

Kvalitní třídílný dokument. Hermann Göring byl jedním z těch nejodpudivějších nacistů. Pro sebe všeho schopný, jinak dost neschopný (hlavně jako generál). Třeba Erwina Rommela si lze cenit jako brilantního válečné taktika – ale Göringa? Ten vynikal schopností brilantně si žít a krást umělecké předměty. I když občas myslel i na druhé, třeba když zachraňoval Židy před nacistickou mašinérií nebo bratra Alberta, pomáhajícího Židům, před svým gestapem. Albert Göring je v dokumentu vůbec stavěn do mravního protikladu k Hermannovi a je vyzdvihován jako zachránce Židů. Ovšem kdyby mu velký bratr nezachraňoval zadek před gestapem, tak by těch Židů taky moc nezachránil – samotný počet zachráněných Židů o mravnosti zachránce nic neříká.(28.2.2014)

Každopádne veľmi zaujímavý a podrobný dokument, ktorý toho o druhom najvyššie postavenom nacistovi po Hitlerovi, povie takmer všetko zásadné. Asi najcennejšie a najlepšie sú na tomto dokumente výpovede niekoľkých stíhačov Luftwafe, ktorí o ňom nehovorili práve najkrajšie. Medzi ľuďmi vraj obľúbený, však prečo nie, stále usmievavý, vtipy rozhadzoval na všetky strany, ale piloti ho veľmi radi nemali. Skvelý pilot z 1. svet. vojny, ale vraj mizerný organizátor a stratég a to hlavne z dôvodu, že sa zaujímal o všetko, len nie vojnu. Jeho brat Albert bol v porovnaní s ním anjelom. Zachraňoval Židov, často po ňom išlo gestapo a H. Goring ho často z jej pazúrov zachraňoval. Hlavne druhý diel napovie mnoho o tom, že samotný Goring vojnu veľmi nechcel, určite nie tak veľkú a dlhodobú. Pokúšal sa to viackrát Hitlerovi vyhovoriť, no zbytočne ako vieme. Mal príliš rád sám seba, umenie a lov, pre ktorý mal slabosť. O vojnu skutočne záujem nemal. Toť možno jedna sympatická vlastnosť na tomto nacistovi. Najzaujímavejší mi prišiel záverečný diel, jeho zatknutie, pobyt vo väzení, ukrývanie kyanidu a celý Norimberský proces. Porovnával som si to s kvalitne urobeným tv filmom Norimberg a v mnohých veciach sa to zhoduje a dodatočne opäť vyzdvihujem kvalitu tohto filmu a tým pádom i tohto skvelého dokumentu. Nemám čo vytknúť. Tá schovaná kapsula kyanidu dosť vysvetľuje jeho náladu na procese. Max. spokojnosť. 100%.(8.2.2014)

Vskutku vyčerpávající dokument, který přináší velmi zajímavé poznatky o obludě jménem Göring včetně spousty dosud málo známých informací, jako je třeba poodhalení tajemství kolem jeho smrti. Unikátní a historicky cenné jsou také jeho vlastní filmové záběry (byl vášnivým amatérským kameramanem), které byly dlouho považovány za ztracené a které zde můžeme spatřit.(10.4.2010)