Zrádce

• Nizozemsko

Traitor

Drama / Thriller / Krimi / Akční

USA, 2008, 114 min

Nic není jak se zdá. Nic není bílé, nic není černé...a mezi teroristy, obětující sebe a nevinné lidi ve jménu pokřiveného chápámí víry není a nikdy asi nebude nic mezi. Zajímavý, spíše psychologický thriller o mravenčí a nevděčné práci agenta (přesný Don Cheadle) proniknuvšího do organizované teroristické buňky, která v zájmu vyšších cílů, chce výbuchy a nevinnnými obětmi dokázat...ale co vlastně. Zajímavý úhel pohledu místy sráží předvídatelnost děje a žánrová klišé, ale i tak se jedná hlavně díky hereckému tandemu Guy Pearce a zvláště Don Cheadle, o potřebný mainstreamový filmový produkt, který si své vděčné diváky určitě najde.(23.10.2009)

Oceňuji lidi, kteří mají odvahu, jakou předvedl Jeffrey Nachmanoff. Přijít v době, kdy na dálném východě zuří boje obřích rozměrů, s filmem, jakým je Zrádce - to jest dosti troufalý počin. Vždyť, jaká jsou v současnosti nejcitlivější slova? Islám, válka, terorismum, náboženství... A o tom všem celý film je. Není geniální hereckými výkony, hudbou, kamerou či střihem, nýbrž myšlenkou a obsahem samotným, nad kterým se však už musí zamyslet každý sám. Je děsivé, co dokáže způsobit extrémistická náboženská víra. Přesvědčí lidi, že zabíjení je vlastně boží přání a samotné teroristy omilostní slovem někoho, kdo není. A ať mi nikdo netvrdí, že je tento film snůškou režísérových výmyslů a fantazií. Prvopočátkem víry byl jeden Bůh. A kolik je dnes na světě náboženství, z nichž každé vzývá toho svého Boha? Jaký je tedy ten pravý Bůh? Vědí to vůbec sami věřící? Ani Papež, jehož slova o tom, že proti homosexualitě je třeba bojovat jako proti kácení deštných pralesů, nedávno obletěla svět by mě nedokázal přesvědčit, že nikdy nemůže nastat situace, kdy u mého domu zazvoní chlápek v turbanu, zakřičí "za Alláha" a podřízne mi hrdlo. Děkuji za tento film. Jen doufám, že někomu neposlouží jako instruktážní dokument...(1.2.2009)

Slabších 5, ale jsou tam všechny. Drama kde i dobří zabíjejí i nevinné, to je něco co rozhodně nikde jinde neuvidíte. Na první pohled trochu připomíná Uprchlíka, na pohled druhý nepřipomíná vůbec nic a tak se může chlubit svou špetkou originality. Navíc Don Cheadle, který patří momentálně mezi mých Best 5 opět nezklamal (on vlastně nikdy nezklamal, každému filmu s ním jsem dal minimálně 4 hvězdy) a Guy Pearce mu výtečně asistuje. Popravdě si ani neumím představit vhodnější herecké obsazení než je toto.(7.11.2008)

Salam alejkum! Musím se přiznat, že celé ty skoro dvě hodiny - zvláště po skvělém začátku - jsem se modlil k Alláhovi, aby to scénárista a tvůrci vůbec (jak je holt v Hollywoodu tak často pro diváckou podbízivost zvykem, že) nezkazili přehnaným vlastenčením, nějakou velkou dějovou pitomostí či nelogickými zvraty a trošku jsem byl tedy ke konci zklamán. Ta scéna s autobusem mě totiž už docela i naštvala, to je tedy u fousu prorokova opravdová scénáristická svévole a i celý konec je po tom všem (i přes drobné těžkouvěřitelné scénky a nevěrohodnosti - a například nechce se mi věřit, že by náš hrdina se svým pro tajné služby profláknutým výzorem mohl tak snadno nepozorovaně cestovat po celém světě) vcelku smysluplném a odsýpajícím ději docela nejapný, nabízelo se totiž po vraždě Samirova "řídícího důstojníka" skvělé rozřešení - že by tedy byl opravdu brán a skončil zabit jako terorista a zrádce. No jo. Co ale čekat od hw politického americky korektního thrilleru, že. A tak náš hrdina přes všechnu kontroverznost děje nakonec vše jak na drátkách vyřeší, všechny zlosyny briskně porazí, pomudruje nad životem a nad Bohem (ještě že je "jediný a veliký", že...) a pohádky je šmytec... Jak říkám, trošku zklamání, ale zase v rámci žánru... . . . Tak wa alejkum salam a Allāhu Akbar! - - - - - (Poprvé viděno 15.5.2012 na dvd /v původním formátu obrazu a s orig. zvukovou stopou a č. titulky/, hodnocení 2067., komentář zde jako stopadesátýdevátý - 15.5.2012)(15.5.2012)

Opet dalsi z mnoha shows o americkem boji s alah-terorismem. Vylozene se nabizi porovnani s primym soucasnym konkurentem Body Of Lies od Ridleyho Scotta. Traitor sice neni tak technicky a rezisersky vymakany, ale celkove vzato me to chytlo podstatne vic, nez Labyrinth, ktery byl na muj vkus prilis odosobneny. Zde mate mnohem lepsi sanci soucitit a vzit se do hlavni postavy, kterou dava s naprostym prehledem Don Cheadle, jenz je na podobne vychodni role jako stvoreny. Diky teto silne konektivite s Cheadlem ziskate mnohem lepsi insight a atmosfera tak muze fungovat xkrat lepe ve smyslu vytvareni napeti a permanentniho feelingu bezprostredniho ohrozeni a odhaleni. 7/10(6.12.2008)

• - Když si Samir koupí jablko na trhu v Marseille tak na plátěné střeše, když opouští trh, můžete vidět odlišnost v překladech - francouzsky "traiteur" (to znamená lahůdky) a v angličtině "traitre" (to znamená zrádce) což je název filmu. (rozbris)

• - Film bol natočený počas 48 dní, v 17 mestách na 3 kontinentoch, a to všetko za relatívne nízky rozpočet 22 miliónov amerických dolárov. (sWONDER)

• - Režisér a scenárista Jeffrey Nachmanoff sa stretol s niekoľkými spravodajskými profesionálmi, politickými pozorovateľmi a ďalšími odborníkmi, aby bol jeho film čo najrealistickejší. (sWONDER)