Zrádce

Traitor

Zradca

Drama / Thriller / Krimi / Akční

USA, 2008, 114 min

Rozpočet $22miliónovTržby USA $23,530,831Tržby Celosvetovo $27,664,173Tržby za predaj DVD v USA $13,476,971 //počet predaných kusov 900,207║ Nápaditý thriller, s dávkou slušného napätia, akcie a postupného gradovania, Don Cheadle opäť v úlohe čo mu dobre padla. /80%/(16.4.2010)

Svižný teroristický thriller, ktorý sa ale tvári možno o niečo ambicióznejšie, ako sa nakoniec ukáže. Rozhodne nejde o nejakú čierno-bielo podanú blbosť, scenár aj spracovanie je inteligentné. Čo Zradcu "zrádza", je napríklad už samotný názov, ktorý odhaľuje dôležitý zvrat v polovici filmu. Ďalej tu sú prítomné syndrómy celej vlny podobne ladených snímok. Musíme počúvať rozhovory vnútri teroristickej organizácie o tom, že si to Amerika zaslúži, proste ako keby sa dotyční videli po prvýkrát a museli si neustále opakovať, o čo im ide. Podobne je to aj na tej "správnej" strane, pretože tam si dotyční, podľa vizáže desiatky rokov v teréne, tiež podobné klišé frázy opakujú. Viac sa dalo očakávať aj od finále, viac mi v pamäti utkvie divácky vďačné striedanie kontinentov, ako nejaká interiérová strielačka. Don Cheadle ale parádny. 70%(3.4.2018)

Filmů na toto téma jsou spousty. Zrádce nijak nevyniká a nevytrhne to ani solidní výkon který podává Don Cheadle. Jen slabý „tématický“ odvar oproti výbornému seriálu V utajení kde bylo samozřejmě více prostoru, ale i tak mi každá jeho epizoda připadá mnohem lepší a propracovanější než tento film.(27.1.2009)

Který muslim je ten správný muslim? Ten protiamerický nebo protifundamentalistický? Boj atomizovaného islámu proti ochablému západu je nekonečný, právě skončila jedna Nachmanoffova napínavá bitva. Cheadle i Pearce byli výborní, oba snad svým postavám věří, mě ale přesvědčil jenom jeden z nich. 70%.(20.5.2011)

Úplne jednoduchá matika to nie je, takže mi nestačilo dať si dohromady jedna plus jedna, ale s len trošku väčším zapnutím myšlienkových závitov, v ktorých som si dal dokopy názov, hlavnú myšlienku a dobrácky nezáporne vyzerajúceho Dona Cheadla, som prekukol chystaný veľkolepý zvrat s prehľadom (nemusel som čítať ani spoilerovitý obsah od Matadora) a tým pádom sa žiadne prekvapenie, ktoré ma malo posadiť na zadok, nekoná. Najväčšou zradou filmu bol pre mňa teda hlavne zradný názov. Akcie by možno pomohla prebudiť vo mne trošku adrenalínu, pretože psychologická dejová línia o chladných separatistických militaristoch nemala až také grády, či atmosféru ako niektoré filmy, ktoré sa s divákom vedeli poriadne pohrať. O pôsobiace scény však nebola núdza, myšlienka by ma poriadne ovalila, nebyť toho odhalenia a teda ako režisérsky začiatok v áčkových vodách to vôbec nebolo zlé. 70%.(26.2.2009)

• - Film bol natočený počas 48 dní, v 17 mestách na 3 kontinentoch, a to všetko za relatívne nízky rozpočet 22 miliónov amerických dolárov. (sWONDER)

• - Omar (Saïd Taghmaoui) nosí hodinky značky Breitling. (dyfur)

• - Když si Samir koupí jablko na trhu v Marseille tak na plátěné střeše, když opouští trh, můžete vidět odlišnost v překladech - francouzsky "traiteur" (to znamená lahůdky) a v angličtině "traitre" (to znamená zrádce) což je název filmu. (rozbris)