Tři mušketýři (vlastně čtyři) v čele s Douglasem Fairbanksem coby D´Artagnanem se osm let po natočení snímku TŘI MUŠKETÝŘI vrací na filmové plátno. THE IRON MASK je adaptací třetího Dumasova mušketýrského románu Vicomte z Bragellone a ukazuje nám stárnoucího D´Artagnana a tři přátele, kteří musí naposledy spojit své síly v zájmu Francie proti zlotřilému šlechtici Rochefortovi, který zajmul a na opuštěném hradě uvěznil právoplatného krále Ludvíka XIV. s železnou maskou na obličeji a na jeho místo dosadil jeho identické dvojče.
Snímek je posledním němým filmem Douglase Fairbankse, ale také zároveň prvním, ve kterém Fairbanks mluví. (liquido26)

PetraMishka

Zajímavá adaptace Železné masky s Fairbanksem, který je už méně akční a je tu mnohem více příběhu, také ostatní mušketýři jsou odklizeni na vedlejší kolej, aby se pak spojili k důležitému úkolu. Mělo to kouzlo původních mušketýrů, ale i vyspělost pokračování. Bylo tu hodně sentimentu, ale to zase tak nevadilo a docela mě pobavily přidané zvukové části. ()

Martin741

Jediny film rezisera Allana Dwana - Iron mask 1929 - ktory som si pustil. Svizne, dobre to uplynie, mylady, konstans Bonasijo  a D´artagnan. Kto by toto nepoznal. Ostatne filmy Dwana - najma neme filmy z 10. a 20. rokov minuleho storocia - su mi ukradnute   : 77 % ()

Pitryx

Kopie moc kvalitní nebyla, ale nerušilo to. Titulky jsem si musel přeložit sám (strojem), ale domnívám se, že přesto mohu snímek zodpovědně posoudit. A musím mu vytnout hlubokou poklonu. Ne že by to bylo na nějaké sledování podruhé, ale prostě to zaujalo. Perfektní výprava, velmi dobří herci, a dokonce to mělo i spád.   *** A PŮL ()

liquido26

Douglas Fairbanks si v tomto sequelu ke svým Třem mušketýrům z roku 1921 zopakoval svou roli D´Arthagnana (opět na výbornou). Železná maska je svižný, zábavný, dobrodružný snímek s groteskovými prvky (hlavně na začátku). No, možná tu mohlo být trochu víc soubojů a příběh mohl být trochu propracovanější a klidně i delší. Ta verze, co jsem viděl já měla jen 72 minut a byla doplněna o dramatický přednes Douglase Fairbankse jr., který tam fakt seděl. ()

Fingon

Oproti pozdějším adaptacím Muže se železnou maskou se liší tím, že začíná už smrtí Konstance Bonacieux a následnou popravou Mylady. Viděl jsem obnovenou verzi z padesátých let, kdy komentář četl Douglas Fairbanks Jr. ()

• Film byl původně koncipován jako němý a až dodatečně byl doplněn o hudební doporovod a Fairbanksův úvodní stručný proslov. (everlong)