Temné vzpomínky

• Česko

Vzpomínky pošetilce

Flashbacks of a Fool

Velká Británie, 2008, 110 min

Priznám sa, že som to mal zo začiatku chuť vypnúť, no keď prišiel na scénu flashback (návrat do detstva), zmenil sa celý film na jeden krásny jednoduchý a trochu aj dojímavý príbeh. Navyše jeden s tých ozaj dobrých sountrackov (každý podstatný moment je tu zvýraznený hudbou presne sa hodiacou do daného okamihu) s nezabudnuteľnou piesňou od Roxy Music - If There Is Something.(5.11.2009)

Joe Scot je zazobaná filmová star v nejlepších letech s utkvělou představou, že země se otáčí okolo něj a druzí lidé jsou na ní jen proto, aby uspokojovali jeho potřeby. Zdá se, že jediné, na čem mu trochu záleží, je jeho domácí Ophelia a pravidelný přísun koksu (i když na „kapitána smažku“ vypadá zatraceně dobře ;). Jednoho krásného dne ale s překvapením zjistí, že pro nastupující generaci dvacetiletých filmařských géniů není zrovna horkým zbožím, a navíc se dozvídá o náhlé smrti svého nejlepšího přítele z dětství. Následuje dlouhý flashback, po jehož skončení už nejen divák vidí Joea v trochu jiném světle, ale hlavně on sám snad poznal své místo na světě… Tento film by naordinovala třikrát denně všem, kteří tak rádi remcají na téma Craigova herectví.(27.11.2012)

Hodně, ale hodně zajímavé! To se mi na Craigovi líbí. Přestože je velká hvězda, tak se čas od času sebere a natočí si na ostrovech silný nizkorozpočtový film. FoF je dosti povedeným snímkem a nutí k zamyšlení kam chceme v životě dojít a až tam budeme, tak kam půjdeme pak? To jsem si tedy vzal já. Velmi zručně působí "přepínání" mezi součastností a vzpomínkami na dospívání. Vtip je v tom, že tenhle film podle mého názoru vůbec nestojí na hvězdném Craigovi(i když to po ranní scéně může tak působit), ale na silném příběhu a jeho povedeném vyzobrazení. Dobrý film!(5.9.2009)

Šťastím je, že filmový štáb mal so sebou pomerne triezveho kameramana a tak, keď bol v prvom polčase na ihrisku kľud, človeka uspokojili aspoň senzačné zábery. Ľady sa pohnú až v duhej polovici a na záver schytáte zopár životných múdrostí. Dávam 3 a pol, má to čosi do seba ( očakávania boli väčšie ) a na druhej strane aspoň splyniem s davom.(20.9.2008)

Upadající filmová hvězda, Joe (Daniel Craig) by na své mládí nejraději zapomněl. Možná i proto se ke svým příbuzným nezná, a jedině, kdy si na domov možná vzpomene, je v alkoholovém či drogovém opojení. Když mu ale zavolá matka, a sdělí mu, že jeho dávný přítel z mládí právě zemřel, začne vzpomínat, kdy a jak vlastně nastoupil na cestu, která jej dostala až tam kde je... K tomuto filmu jsem se dostal přes filmografii Claire Forlani, a i když její role je zde zcela minoritní a vcelku nedůležitá, i tak jsem rád, že jsem měl příležitost tento film shlédnout. Sice to není takový odvaz, jako jsem dle hodnocení zde čekal, a trochu zazlívám filmařům, že celá "současnost" ve filmu (s Danielem Craigem a právě třeba i Claire Forlani) je zde jen pro nalákání diváka na známá jména, a se skutečným příběhem (mládí ukončené tragickou událostí) nemá dvakrát co do činění. No co se ale dá dělat...(11.1.2012)

• - Natáčení probíhalo v Jižní Africe a Anglii. (Terva)

• - Úvodní píseň "If There Is Something" od Roxy Music je původně šest minut dlouhá. Ve filmu je však o minutu a čtyřicet vteřin zkrácena. (Terva)