Temné vzpomínky

• Česko

Vzpomínky pošetilce

Flashbacks of a Fool

Velká Británie, 2008, 110 min

Daniel Craig na začátku rozehraje příběh, který není diváku lhostejný, pak se ale na většinu stopáže odmlčí, aby se na závěrečné minuty zase vrátil a z fetujícího frajera a pohasínající filmové hvězdy se alespoň částečně stal mužem se svědomím. Bilancovat ho donutí smrt nejlepšího přítele z dětství, který byl u zlomových okamžiků jeho dospívání. Výborně natočený režijní debut (pocitové nasnímání od kameramana Gladiátora Johna Mathiesona), lehce natahovaný a brzy vyšumivší do prázdna, přesto stále velmi slušný!! Byl jsem navíc zvědavý na Jodhi May, kterou jsem od dob Posledního Mohykána v ničem pořádném neviděl..(26.2.2012)

V očekávání průměrného filmu s dojemnými vzpomínkami na osudové mládí zhýralé filmové hvězdy jsem byla příjemně překvapená nostalgickou sladce-hořkou atmosférou filmu. Ale bohužel jakoby to co hlavní hrdina zažil, tragédie, ve které byl nepřímým účastníkem, bylo nějakou omluvou pro jeho nynější zhýralý a prázdný život. A nepřišlo dle mého názoru žadné ponaučení ani prozření do jeho života. Nevím, zda se něco stalo s jeho svědomím, spíše jakoby vše pasivně přijal a bolesti jiných jím tak nějak protekly jako voda a nespraví to ani dojemný závěr. Vnímám jeho příběh tak, že prostřednictvím tohoto muže a jeho vzpomínek tedy převážně nahlížíme do osudů jiných lidí.(4.7.2012)

Hodně, ale hodně zajímavé! To se mi na Craigovi líbí. Přestože je velká hvězda, tak se čas od času sebere a natočí si na ostrovech silný nizkorozpočtový film. FoF je dosti povedeným snímkem a nutí k zamyšlení kam chceme v životě dojít a až tam budeme, tak kam půjdeme pak? To jsem si tedy vzal já. Velmi zručně působí "přepínání" mezi součastností a vzpomínkami na dospívání. Vtip je v tom, že tenhle film podle mého názoru vůbec nestojí na hvězdném Craigovi(i když to po ranní scéně může tak působit), ale na silném příběhu a jeho povedeném vyzobrazení. Dobrý film!(5.9.2009)

Když jsem si přečetl obsah, čekal jsem něco jiného. Vlastně jsem to čekal právem, protože uživatel WarholsC si asi spletl filmy a napsal úplně něco jiného, než se odehrává. __ Flashbacks of a Fool spoléhá na Craiga jako Amerika na Obamu. Uvidíme, jak se to podaří prezidentovi, ale Daniel to zvládl na jedničku a zaslouženě odchází jako vítěz! Na cestě pro výhru ho doprovází skvěle a pohodově laděný soundtrack a vizuální styl filmu, který hezky pentluje mezi retro lookem a moderní sytostí.(26.12.2008)

Tři hvězdičky, protože je to poctivá práce. Je tu také jedna úžasná "taneční" scéna a ta je za hvězdiček pět. Jinak - vůbec nevím, co si o filmu myslet. Je to anglický film, který ale vypadá trochu jako francouzský. Začátek mě pěkně naštval - nejprve se něco odehrává a pak střih, jsme někde úplně jinde a trvá asi 20 minut, než člověku dojde, že jsme se vrátili o nějaký ten rok zpátky...Pak do sebe všechno zapadne, ale bylo to nutné? Přišlo mi to naprosto necitelné a zbytečné...klidně to šlo točit chronologicky, i když rozumím, že by se pak musel změnit i název, ale to by stejně nevadilo. No a největší rozčarování, to je Daniel Craig. Já toho chlapa zbožňuji, jen kvůli němu jsem našla zalíbení v Bondovi, v Odporu byl též výborný, ale tady mi přišel totálně ztracen. Věčně nasraný výraz, nebo jako by mu uletěly včely a není to tím, že nosí make-up (pardon, pudr). Prostě celé do "drama" žádná sláva.(4.10.2009)

• - Natáčení probíhalo v Jižní Africe a Anglii. (Terva)

• - Úvodní píseň "If There Is Something" od Roxy Music je původně šest minut dlouhá. Ve filmu je však o minutu a čtyřicet vteřin zkrácena. (Terva)