Temné vzpomínky

• Česko

Vzpomínky pošetilce

Flashbacks of a Fool

Velká Británie, 2008, 110 min

Daniel Craig je neuvěřitelně charismatickým hercem. A ve filmu Flaschback of fools hraje herce, který se proflámoval ke konci své kariéry a v tomhle období se mu vrátí vzpomínky na dětství v polorozpadlém domku na pláži, kdy zažíval první lásky, první intimní sblížení s ženou a první tragédii. Tyhle záblesky vzpomínek - zejména scéna, kdy Joe a Ruth zpívají If there is something (Kdo se ti líbí víc, Bowie nebo Roxy?) patří mezi nejlepší momenty jinak relativně průměrného filmu. Avšak jedná se o TAK skvělé momenty, které podtrhují "současné" dění filmu, že celkově je tento výplod Baillia Walshe nadprůměrný. Protože závěrečná scéna je silná, až mě z ní zamrazilo. Protože vzpomínky jsou procítěné, až jsem měla pocit, že jsem je sama zažila. Protože hudba je perfektní. A protože to je Harry Eden, Daniel Craig, Felicity Jones, David Bowie, Bryan Ferry... I would do anything for you.(8.2.2010)

Takové smutné a skromné drama, které mě hodilo do celkem slušné deprese. Největší vtip ale je, že Daniel Craig, jako hlavní hvězda filmu, se tam objevuje v prních a posledních dvacetiminutách. A velké plus patří castingu, který sehnal téměř neuvěřitelnou kopii Craiga jako puberťáka. Ale jinak šedý průměr, který vypráví tak, jak přesně plyne život.(26.6.2009)

Kvalitních snímků je po čertech málo. tento vsází na originalitu a hlavně na Craiga. V tomto ohledu mu to vychází na 110 %. Craig hraje zhýčkanou hollywoodskou hvězdu, která už dozářila. Postavu Joea Scotta vykreslil a zahrál výborně, a přesvědčil mne tak, že dokáže zahrát i jinou roli na jedničku než je jen James Bond. Co se mi ovšem na snímku nelíbilo, byly právě v názvu zmiňované flashbacky. Jsou sice pro film nezbytné, ale mohly být o něco více zajímavé a lépe vykreslené. Dalším záporem podle mého mínění je délka. 115 minut je na tento film opravdu příliš. Takže sečteno, podtrženo, dívá se na to dobře, ale podruhé?děkuji, stačilo jednou.(16.6.2009)

To je prostě tak, když herec zestárne, nebo se okouká a pak mu jen řeknou : už o tebe nikdo nestojí - to je podstata filmu. To co vyplavilo moře asi v půlce filmu, nebyla " špína ", ale mina a šel z ní mráz i žár. Nemám Daniela Craiga moc rád a tak nechci aby to znělo škodolibě, ale ta role mu sedla. Podle názvu jsem čekal něco velice temného, ale nakonec to byl život sám. Scéna z názvem " Vracím se zpátky ", na konci filmu, kdy si " adult " Ruth ( Claire Forlani ), přečte vzkaz od Joa, mně rozbrečela. Je to divný, ale nějak moc při filmech brečím, musím se začít kupovat nějaký akční nebo horory. Ve filmu taky zazní David Bowie a jeho The ean Genie : http://www.youtube.com/watch?v=BE2K7SOgbWA nebo Roxy Music z It there is Something. " Když zakroutíš hlavou, dívko z culíkem..." .....Vracím se zpátky..........................(21.2.2010)

V prvních minutách filmu jsem si myslel že koukám na nějaký přírodovědný dokument, všude samá koza a pták...Na první pohled je vidět že snímek nevznikal v Americe ale u nás na starém kontinetu...Líbí se mi, že sází na originalitu filmu a na nic si nehraje...Craig jako zhýčkaná hollywodská hvězda která pomalu ale jistě dohasíná, je perfektní, přijde mi že vůbec nehrál, ale prožíval a vcítil se do hlavní postavy, proto byl tak přesvědčivý...Co ale vůbec nechápu je příběh, buď režisér zapomněl co natáčí a nebo v tom je skryt nějaký hlubší význam, který mi unikl...Ve zmíněných flasbacích by se mělo rozebírat jak moc si byli blízcí s jeho přítelem z dětství, místo toho nám režisér porcuje proč Joe utekl z domova...Flashbacks of a Fool bych rozdělil na dvě různé poloviny, první polovina filmu, byla mírně zábavná a neřešila vůbec žádné problémy ani starosti, v druhé polovině filmu, je vidět že scénáristé přidali na otáčkách a vytvořili tvrdou realitu, při které mrazí v zádech...Vtip je v tom, že tenhle film podle mého názoru vůbec nestojí na hvězdném Craigovi ale na silném příběhu a jeho povedeném vyzobrazení...Dobrý film!!!(24.1.2010)

• - Úvodní píseň "If There Is Something" od Roxy Music je původně šest minut dlouhá. Ve filmu je však o minutu a čtyřicet vteřin zkrácena. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Jižní Africe a Anglii. (Terva)