Temné vzpomínky

• Česko

Vzpomínky pošetilce

Flashbacks of a Fool

Velká Británie, 2008, 110 min

Pokud jsem se nad tím správně zahloubal, a já věřím že ano, vůbec tam nešlo o jeho současnou mizernou situaci ani o to, že se vracel do svého mládí ve vzpomínkách, a ani o překonávání emocionálních problému s návratem domu. Bylo to prostě jen o jeho vztahu k Ruth. Celý ten film scénu po scéně ladil diváka do přesně té nálady, aby správně vstřebal poslední dvě minuty.(13.7.2009)

„The only thing you need courage for is for standing still..“ Tesat do kamene. Pro někoho banální historka, pro jiného melancholický příběh o neobyčejnostech obyčejného života, křižovatkách osudu a odvaze zůstat. Přesvědčivý Craig i Baillie Walsh, který se zachoval jako zkušený barman a současnost se vzpomínkami v poměru 2:1 protřepal, nemíchal..(22.6.2018)

Craig si odskočil od bondovky, ale ten výraz si narozdíl od kvádra naneštěstí nesundal, takže podle mých očekávání největší klad filmu se stal jeho největší slabinou. Název "Vzpomínky pošetilce" je opravdu výstižný - melancholická část z minulosti, zahrnující v sobě jeden opravdu drsný zvrat, ze kterého mi spadla čelist, je téměř perfektní, zbytek je doslova tak trochu pošetilý. Ovšem závěr za doprovodu skvělého kousku od Roxy Music je příjemně civilní.(24.2.2010)

Tak ani za boha by mě nenapadlo před zkouknutím si myslet, že ten film se bude odvíjet takovýmhle směrem!!! Natočený perfektně, Daniela mam taky rád, ale prostě sem nějak nečekal že tam holka vybouchne na mině atd.... No síla, bohužel myšleno spíše ve špatném světle. Časem se ještě na to určo kouknu, ale skutečně až časem.(11.1.2011)

Velkou dobu jsem měla ke Craigovi odpor coby k Bondovi. Tohle není Bond! Všem filmům s ním jsem se důsledně vyhýbala. Vybledlej, ušatej, našpulenej, takovej hybridní Viking se Skopčákem, no nic pro moje oko, leč figura dobrá. Každopádně jak se postupně přemáhám, občas hodím někde oko, kde se ten větrolap nachází, musím svůj názor pokaždé poopravit. A tak nerada říkám, je dobrej. A tenhle film se mi líbil. Vzpomínky do doby, kdy jsem byla malej prcek. Nemám ráda Anglii. Tady jsem ji ustála, snad je to tím mořem. Příběh, který napíše sám život. A slané moře z očí na závěr.(24.5.2017)

• - Natáčení probíhalo v Jižní Africe a Anglii. (Terva)

• - Úvodní píseň "If There Is Something" od Roxy Music je původně šest minut dlouhá. Ve filmu je však o minutu a čtyřicet vteřin zkrácena. (Terva)