Temné vzpomínky

• Česko

Vzpomínky pošetilce

Flashbacks of a Fool

Velká Británie, 2008, 110 min

V očekávání průměrného filmu s dojemnými vzpomínkami na osudové mládí zhýralé filmové hvězdy jsem byla příjemně překvapená nostalgickou sladce-hořkou atmosférou filmu. Ale bohužel jakoby to co hlavní hrdina zažil, tragédie, ve které byl nepřímým účastníkem, bylo nějakou omluvou pro jeho nynější zhýralý a prázdný život. A nepřišlo dle mého názoru žadné ponaučení ani prozření do jeho života. Nevím, zda se něco stalo s jeho svědomím, spíše jakoby vše pasivně přijal a bolesti jiných jím tak nějak protekly jako voda a nespraví to ani dojemný závěr. Vnímám jeho příběh tak, že prostřednictvím tohoto muže a jeho vzpomínek tedy převážně nahlížíme do osudů jiných lidí.(4.7.2012)

Čo by bolo, keby....ako by vyzeral môj život, keby....toto sú hlavné otázky hrdiny filmu Daniela Craiga, ktorý sa v svojej dospelej úlohe chová ako rozmaznaná hollywoodska celebrita, aby sme sa v časti venovanej jeho detstvu dozvedeli príčinu jeho chovania. Je psychologicky značne pochybná, ale to nevadí, nie je to predsa pokus o vysvetlenie promiskuitného správania celebrít všeobecne. Pochybujem, že každý z nich má traumu z detstva. Istá réžia, známi herci (ich úlohy sú skôr cameá) a Craig tento film vytiahli na 4 hviezdy.(30.6.2012)

Depresivní, nudné, o ničem, beze smyslu, zvrácené, divné. Dvě hvězdičky, tři hvězdičky, já vůbec netuším. Absolutně nevím o čem tento film vlastně je. O nějakém herci, který se věčně někde zfetuje, pije a vůbec je odporný. Nebo o jeho vracení se do minulosti, do dětských let, kdy objížděl sousedku, a byl "celej takovej zmatenej". O tom, jak vzpomínal na svého kamaráda, na rodinu, na Ruth. Bylo to šílený, depresivní. Tvrdá ale byla scéna s minou, to bylo opravdu ošklivé. Za to jako odplata za matčino chování, no, stejně to bylo kruté. Daniel Craig zde moc nevynikal. Svými vousy a pronikavě nepřirozenýma modrýma očima působil opravdu slizce. Film není vhodný pro unavené smutné lidi.(20.6.2009)

Čekali jste někdy na dvě hodiny na vlak a pak jste zjistili, že Vám už dávno odjel z jiného nástupiště a nic jiného už dnes nepojede? Asi takhle jsem se cítil, když najely titulky. Měl to být krásný, dojemný film s melancholickou atmosférou ... Ano, kamera, zvuk, střih, hudba, vše bylo krásné - ale jen někdy. Sametově jemné záběry byly šité režnou nití, hudba byla namíchána dost necitlivě (a to nemluvím o sprosté vykrádačce Thomase Newmana!). Herci byli přímo skvělí, ale většinou ani neměli co hrát. Stále jsem čekal na TO něco, co mě posadí na zadek, na okamžik, kdy flashbacky najednou vynesou na povrch nějakou pravdu, dojde ke zlomu ... a pak konec a titulky a nic. Bolestně promarněná příležitost, za což nese vinu především nezkušený režisér, který si myslel, že stačí do rozbředlého těsta scénáře vtlačit několik klipových rozinek.(11.12.2008)

Hodně, ale hodně zajímavé! To se mi na Craigovi líbí. Přestože je velká hvězda, tak se čas od času sebere a natočí si na ostrovech silný nizkorozpočtový film. FoF je dosti povedeným snímkem a nutí k zamyšlení kam chceme v životě dojít a až tam budeme, tak kam půjdeme pak? To jsem si tedy vzal já. Velmi zručně působí "přepínání" mezi součastností a vzpomínkami na dospívání. Vtip je v tom, že tenhle film podle mého názoru vůbec nestojí na hvězdném Craigovi(i když to po ranní scéně může tak působit), ale na silném příběhu a jeho povedeném vyzobrazení. Dobrý film!(5.9.2009)

• - Úvodní píseň "If There Is Something" od Roxy Music je původně šest minut dlouhá. Ve filmu je však o minutu a čtyřicet vteřin zkrácena. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Jižní Africe a Anglii. (Terva)