Hamlet na kvadrát

Hamlet na druhou

Hamlet 2

Komedie / Hudební

USA, 2008, 92 min

Pokračování Shakespeareova Hamleta? Dokonale šílená představa... Steve Coogan si vzpomněl na svoje nejsilnější projekty (Nonstop párty, Tristram Shandy...) a vytvořil hlavní roli v naprosto bizarní komedii/perzifláži amatérského divadla a školních kurzů dramatického umění... ,,Hamlet 2?" ,,Dvojka. Správně." ,,To nikdo neumře na konci jedničky?" ,,Mám vynález. Dveře stroje času se otevírají... Tohle zařízení odhaluje Hamleta, Gertrudu, Polonia a Hillary Clintonovou při gruppensexu."(2.6.2009)

Dan Marschz (který si mimochodem velmi zakláda na výslovnosti svého jména) je učitelem dramatického kroužku na škole, který se snaží o potomka se svou ženou (ale marně) a chce se stát slavnou hereckou postavou. Nakonec ho napadne Hamlet od Shakespeara a napíše jeho pokračování...Začátek filmu je takový chaotický a docela nudný - 2*, ale jakmile si získá přízeň svých žáků, začne všechno nabírat na obrátkách. A hru Hamlet 2, kterou ke konci sehrajou je geniálnost sama a zaručuji, že se pobavíte jako jsem se bavil já.(27.2.2009)

• rikitiki

Kdybych napsala, že po premiéře tohoto škváru se Shakespeare musel obrátit v hrobě, tak bych lhala. Za to by mu paskvil, vydávaný za komedii, vůbec nestál. ____ Steve Coogan v hlavní roli je trapný, scénář je trapný a celý film je trapný a ubohý. Snímek nevzbuzuje ani pousmání, nýbrž pocit neskutečného studu, že něco takového mohlo vzniknout, a že se našlo tolik lidí, kteří se na tom podíleli. /21. 8. 17./(21.8.2017)

Tak z tohoto mám fakt zmiešané pocity. Inými slovami: bola to taká blbosť, až to bolo dobré :D Už len to, že niekoho napadlo spraviť projekt Hamlet 2, bez ohľadu na to, že v Shakespearovom Hamletovi všetci na konci umreli. Ale ako hlavný režisér Dana sám seba zhodnotil "Môj život je paródia tragédie", tak sa mu podarilo vytvoriť aj nepredstaviteľné - pokračovanie Hamleta, ktoré bolo síce nezmyselné a stupidné, no zároveň celkom vtipné (a miestami dokonca aj logické). Inak, vôbec by ma neprekvapilo, keby takéto niečo malo naozajstný reálny úspech niekde na americkej divadelnej scéne - keďže takýto druh "umenia" dostáva čoraz viac priestoru. Ale celkovo tá postava režiséra Dana pôsobila neuveriteľne zúfalo - a už len samotný pohľad na jeho správanie mi prišlo dosť zábavné (aj keď mi ho bolo celkom aj ľúto). Film ako taký sa mohol javiť síce ako odpad, ale malo to čosi do seba.(23.7.2013)

Taky jste si někdy přáli, aby Hamlet skončil možná jen o něco líp? Rozhodně v tom nejste sami - podivínský (a podivný, vážně) učitel dramatu a neúspěšný herec trpící syndromem otcovského konfliktu Dana Marschz (v podání Stevea Coogana, který se sice roztomile pokouší o americký přízvuk, ale opravdu se nedá říct, že by mu to nějak zvlášť šlo - jediné místo, kde se mu dá věřit, jak mluví, je, když napodobuje Jeremyho Ironse... britsky) vymyslel, jak to napravit. Kdyby měl Hamlet stroj času (a pár dobře míněných rad od Ježíše), mohl by přece všechny zachránit... a roztáčet u toho neuvěřitelná taneční a pěvecká čísla. Není divu, že Marschzovo představení, které kromě oněch náboženských a sexuálních kontroverzí a cestování časem obsahuje i souboj na světelné meče ("Your madness must not unwatched go!"), není úplně snadné zrealizovat, a to ani s pomocí advokátky lidských práv (s židovským manželem). A samozřejmě v duchu žánru není divu, že nakonec k realizaci dojde. Dočkáme se zde i povinného sblížení se inspirativního (haha) učitele s nepřizpůsobivými studenty (patřícími k etnické menšině, jak jinak), rozpadu jednoho manželství a lehkého (opět haha) alkoholismu, ale s takovou sebeironií, že to vlastně vůbec není na škodu. Něco jako Společnost mrtvých básníků smísená s Nebezpečnými myšlenkami a možná trochu okořeněná Rocky Horror Picture Show... Nářez. I když chudák WS se asi obrací v hrobě...(23.1.2011)

• - Film získal cenu Flaming Hobbit za nejlepší špatný film roku 2008. (mi-ib)