poster

Krakonoš a fousatá Dontovka

 • německý

  Rübezahl und die bärtigen Frauen

 • anglický

  Spirit of Mountains and the Bearded Dontovka, The

Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka

Východní Německo / Československo, 1977, 14 min

Režie:

Zdeněk Vinš

Předloha:

Marie Kubátová (povídka)

Scénář:

Stanislav Látal

Hudba:

Luboš Fišer

Střih:

Anita Uebe
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (8)

 • sportovec
  *****

  S trochou nadsázky se tato pohádka dá označit jako gendrová. Krakonoš - ač vynakládá hodně sil a kouzly neplýtvá - se tu nadře víc, než mohl čekat. Tvrzení, že svět pohádky je světem černobílým, nemusí platit vždy a za všech okolností. Tento příklad je za mnohé jiné v tématu a naopak velmi ojedinělý kvalitou zpracování a zvládnutí. Kdo FOUSATOU zhlédne, nebude litovat.(8.2.2012)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Vážení, tady to Krakonoš těžce pohnojil. Chytrá a tvůrčí Dontovka dokázala trest využít ve svůj prospěch a Krakonoš to ve snaze o nápravu pohnojil zas. Pak se řekne, že neštěstí nechodí po horách. Snad to tím, jak to nakonec rozťal, nepohnojil i potřetí, když už v dané souvislosti pokazil, na co okem zasvítil.(26.4.2014)

 • Rodriguez
  *****

  Pohádky podle skutečného chování českého národa aneb Krakonoš je vždy poprávu postrestá. 80%(12.9.2015)

 • xxvasa
  *****

  Zensky jsou opravdu zvlastni plemeno.... ;]]](29.3.2008)

 • pytlik...
  ***

  Na jednu stranu ideově pochybená pohádka, snažící se dětem namluvit, že ani seberáznější žena si bez muže zkrátka neporadí, na druhou stranu ale krásně rozsuzující spor, jestli je Krakonoš plnohodnotným bohem, nebo jenom nějakým malým přicmrndávačem s pár nadpřirozenými schopnostmi. Ano, platí první možnost! Neboť Krakonoš projevil takový nedostatek empatie, který náleží pouze téhle biblické bytosti. Místo aby zblajznul borůvky ve své zahrádce, jde k chalupě téhle ženské a ostentativně, jí na očích, spořádá to, co tu rostlo pro její děti. Pak ji ještě potrestá za to, že se na něj po právu rozčílí. A když žena v potu tváře zužitkuje obrátí trest ve svůj prospěch, nestydí se obrat ji o výsledky její perné práce. No prostě bůh jak vyšitý.(13.3.2015)

 • Matematicka
  ****

  Tato volná série o Krakonošovi jako celek moc neoslovila - líbilo se mi loutkové zpracování, ale Krakonoš a jeho příběhy mi přišly dost zvláštní a nepohádkové. Ale tento díl byl poměrně milou výjimkou - souhlasím se sportovcem. Jen mi bylo líto Dontovky, když rázem zmizelo vše, co ze svých fousů spolu se svými dětmi v potu tváře vyrobila :-) Snad jí to bohatě vynahradil nový manžel, kterého jí Krakonoš nadělil... i když i v tomto ohledu nemusí být zlato vše, co se třpytí... nezbývá než doufat v pohádkový konec. U této pohádky se nasmála i naše tříletá dcera, které přišlo taky dost zábavné, že ženy mají fousy!(27.4.2012)

 • lubospoti
  ****

  Asi nejvtipnější pohádka z této série. Typická ukázka toho, že většinou ženský neví co chtějí, ale chtějí to hned :-)(4.4.2013)

 • Kolssteyn
  ***

  Tady na tom vyďála jen derzá mercha Dontouka z Maříkova! Krakonoše hnala sviňským krokem, na jeho trestu se vzmohla tak, že jí celé širé okolí závidělo a ještě jí za to Krakonoš nadělil ženicha... Himmel, ...Rübenbezahle, Rýbencále!(28.3.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace