Papežská toaleta

Uruguay / Brazílie / Francie, 2007, 97 min

César Charlone

Andrea Barata Ribeiro

Gustavo Giani

Příjemný film z Urugaye (pokud se nemýlím, tak se jedná o vůbec první uruguayský film, který jsem kdy viděl), který nahlíží na problémy a chudobu urugayského maloměsta s velkým citem a dává tak divákům možnost zjistit, jak to vypadá na místě, kam se asi běžně nedostane a které je od našeho státu opravdu velice vzdálené. Celý děj je pak zasazen do roku 1988, kdy toto maloměsto očekává příjezd papeže Jana Pavla II. a většina místních chce na této návštěvě Svatého otce zbohatnout. Ovšem tenhle film není jen o velkých a jak se nakonec ukáže i nenaplněných snech či snad o návštěvě papeže. Tenhle film je o pochopení, o vzájemné důvěře a o tom, že ať děláte co děláte, vždy je nakonec nejdůležitější mít někoho nablízku, někoho, kdo za vámi stojí a kdo vás má rád. Beto tohle zcela jistě pochopil, a když už nic jiného, tak mu zůstal aspoň stát na dvoře nejluxusnější záchod z celého města, taková luxusní kadibudka. Každopádně atmosféra filmu je svým způsobem kouzelná a odzbrojující, tenhle film lze hodnotit jako velmi povedený a rozhodně v mnoha ohledech kvalitní. Bylo to pro mě zase něco nového, něco originálního s velmi neotřelým námětem. Film mi utekl, aniž bych skoro věděl jak, a určitě mi tento příběh ještě velmi dlouho zůstane v hlavě. Jsem rád, že jsem se na film podíval a s chutí mu dávám nadprůměrné čtyři hvězdy, na pět hvězd mi tam ještě něco nespecifikovatelného chybělo.(14.5.2010)

Ač místy úsměvný, nakonec velmi smutný a po celou dobu nad očekávání výborně zrežírovaný film o sociálních problémech na uruguayském venkově. Sice nevěřím, že by si skutečný Beto peníze „úhlavního nepřítele“ nevzal, ale když si v hlavě opakovaně přehrávám poslední záběr, to pokorné přijetí nastoleného osudu se vší jeho hořkostí, přijde mi podobná připomínka malicherná. Festivalový film, který bych doporučil i nefestivalovým divákům. 80%(24.8.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,129,663(5.7.2010)

Hořkoúsměvná sociální sonda do života chudých lidí v uruguayském pohraničí, kteří se musí pro vlastní obživu hodně ohánět a když vysvitne jiskřička naděje pro lepší zítřky, neochvějně se ji chopí. Originální výchozí premisa, realistický feeling podpořený hojnou účastí neherců a skorodokumentárním zpracováním, byť kamera občas nepříjemně zabírá postavy zblízka, sem tam příjemné odlehčení... Akční přístup obyvatel Mela (i když je možné, ba pravděpodobné, že v Uruguay nepobírají podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky, a lidem tudíž nic jiného nezbývá) mi byl hodně sympatický. 7/10 (Febiofest 2008)(30.3.2008)

Typická festivalovka, ktorá trefne reflektuje prach a biedu, nádej a sklamanie, odhodlanie, silu a rezignáciu snívajúceho človeka. Ale predovšetkým významovú rovinu pravidelných tours jedného zhrbeného panáčika v papamobile a trúsenie požehnaní podľa PR klendárika. Neľahká realita života s pár úsmevnými chvíľkami. Veľké veci v malom nenápadnom balení Made in Uruguay, ktoré nevyprchá. P.S. A muzika je výborná. 80%(13.3.2011)

Smích přes slzy. Moc povedený film, při kterém se člověk zasměje, a pak ho zamrazí. V takovéhle bídě žije přes polovina světa. A papež a ostatní věrozvěsti zmůžou právě tolik, co předvedli zde.(7.6.2008)

" Kedy príde ten starček? " Buhaháááá.... Ale musím upozorniť, že tu to bol smiech skrz slzy, bohužiaľ . A ešte toto; chlapi boli neuveriteľní nabúchanci, dávať si takú štreku aj dva krát za deň a na takých ukrajinských kraksniach..(10.1.2010)

Jednoduchý, priamočiary a úprimný film s trkým koncom. Taký malý filmový úsmev cez slzy. Miestami som sa až hanbila v akom prepychu v porovaní s tými ľuďmi žijem. Našťastie som však v závere mala pocit, že tak ako si ľudia v Uruguayi dokázali poradiť so svojím biednym životom pred pápežom tak isto si s ním dokázali poradiť aj potom. Videné v rámci Challange tour marec 2016 - 30 dní so sverovou kinematografiou.(17.3.2016)

Jak už tady píší ostatní, našlo se tu pár míst k pousmání (například Betova instruktáž ohledně veřejného záchoda), ale jinak je tento uruguayský snímek, natočený podle skutečné události, smutným ohlédnutím za jednou promarněnou nadějí obyčejných lidí, žijících v zemi, kde je téměř nemožné vymanit se z existenční bídy. Ale natočené je to moc hezky a myslím, že to je můj první film z Uruguaye.(13.12.2014)

Film nemá příliš rychlý spád, občas jsem se zasmála, občas někoho politovala, většinu času držela palce. Ačkoli jsem měla představu o tom, jak všechno skončí, stejně mě těch pár posledních minut neskutečně zasáhlo a v hlavě se vynořila spousta otázek. Film nedává žádné odpovědi, naopak, snad právě proto na mě působil tak znepokojivě.(30.3.2008)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2007 - uvedené v sekcii 'Un certain regard'(7.9.2014)

Zajimavy namet, opreny o skutecne udalosti z uruguayskeho pohranici v dobe navstevy papeze Jana Pavla II. Film krasne dokumentuje prosty zivot domorodcu na malem meste, kteri si na vyznamne navsteve chteli k zivotu trochu prilepsit a sve uspory investovali do prodeje a sluzeb pro poutniky. Zdarila kamera, ktera rychlymi strihy evokuje autentickou atmosferu te doby i tezkeho zivota obycejnych lidi. Libiva je i hudba, vetsinou ve spojeni se zabery jizdy na kolech. Vyborne socialni drama, ktere i pres nekolik usmevnych momentu nemuze byt brano v potaz jako komedie. Bavila me i vetsina hercu-nehercu. Trosicku doladit scenar, dam plny pocet.(18.5.2016)

Můj první uruguayský film (díky kareen) a krásný i když hořkosmutný zážitek. Úsměvné scény se taky najdou a ta naděje na zbohatnutí ke které se tak upnou, ta je u těch prostých lidiček zobrazena tak hmatatelně, že výsledné zklamání se musí dotknout každého s troškou toho sociálního cítění. Krásně natočeno, odehráno......jeden z těch velkých malých filmů a já jsem rád, že doputoval až ke mě.(29.1.2015)

Jeden z těch nejlepších filmů letošního Febia, jak jsem psala v mém profilu - hodně vtipné a uvolněné jihoamerické movie.(21.10.2008)

Přiznám se, že jsem čekal trochu něco jiného a hlavně možná až moc. Film je dobrý, pěkně zachycuje reálie Uruguayského života chudých lidí. Hodinu a půl jsem čekal jak to skončí a pak byl najednou konec a já byl zklamán. Možná je chyba ve mě, ale prostě nemohu dát Papežské toaletě více než 3*.(21.8.2008)

„Carmen! Tengo una idea!“ v niektorých z nás to je. Vždy niečo vymyslieť, čo nás už konečne dostane z ťažkej životnej situácie aby nám bolo lepšie, aby sme raz mohli opraviť strechu a zaplatiť účet za elektriku. A vždy padnúť na hubu, oprášiť sa, postaviť a zasa si nasadiť "mysliacu" čapicu a niečo vymyslieť. Lebo raz to vyjde... možno.(9.10.2011)

Protože miluju kola a na podobném stroji, na jakém se prohání hlavní postava, jsem nedávno urazil právě 60km, tak musím o hvězdičku nahoru.(20.8.2012)

člověk z toho filmu má fakt hodně blbej pocit....nebo možná spíš celou směsku pocitů a ani jeden není moc hezkej. Kdo sakra chce takový filmy vidět?(22.8.2016)

Já všeobecné nadšení nesdílím. Ano, je to svým způsobem zajímavý film. Stylem a tempem vyprávění, neotřelým námětem. Ale, že by mě tenhle snímek nějak zvlášť oslovil, to nemůžu říct. I když musím uznat, že závěr byl víc než působivý.(24.11.2016)

Pohled do světa sžíravé chudoby skrze Papežskou toaletu. A také skvělého komika, s nímž to šije a v očích humorem se leskne, který dostane nápad, kterak překonat všechny sousedy, kteří investují všechno své jmění a celou svou budoucnost do přípravy proviantu, a vydělávat na veřejném záchodku. Miluji ty filmy, které jsou vystavěny na jednoduchém příběhu, jež je současně nositelem hluboké myšlenky. Přesně takovým filmem Papežská toaleta je. K umění režisérovu pak lze připsat subtilní momenty, kterými chudobu a její nositele zobrazuje (stlaní postele, společná večeře, stavění toalety, jemný pohyb hlavy, věcně formulovaná přání). Navození představy chudého uruguayského venkova pak podtrhuje společenství, kde etnický původ nehraje žádnou roli a nejsilnějším spojencem je hluboká víra a vzájemná solidarita. A jak už název říká, těžkost každodenního života je prezentována s lehkostí a humorem a toho si cením nejvíce.(8.10.2016)

Vesnice zapuštěná někde v neznámu na hranicích mezi Uruguají a Brazílií je skutečným příběhem lidské skromnosti a neúnavným bojem o přežití. V celkovým pojetí velmi smutný příběh o osudech lidí, ke kterým má do vesnice na krátkou návštěvu dorazit papež Jan Pavel II. Každý z obyvatel vidí příležitost si přivydělat prodejem suvenýrů a občerstvení, a tak se zadlužují a prodávají i to nejcennější co mají, aby mohli následně při návštěvě „zbohatnout“ a aspoň tak si splnit každý svůj malý sen. Bohužel osud jim nebyl nakloněn a slibované množství poutníků gradované mediální mašinérií na řeč papeže nedorazí. Silný příběh o lidském neštěstí je o to smutnější že je založen na skutečné události.(30.3.2008)

<< předchozí 1 2