Papežská toaleta

Uruguay / Brazílie / Francie, 2007, 97 min

César Charlone

Andrea Barata Ribeiro

Gustavo Giani

Jednoduchý, priamočiary a úprimný film s trkým koncom. Taký malý filmový úsmev cez slzy. Miestami som sa až hanbila v akom prepychu v porovaní s tými ľuďmi žijem. Našťastie som však v závere mala pocit, že tak ako si ľudia v Uruguayi dokázali poradiť so svojím biednym životom pred pápežom tak isto si s ním dokázali poradiť aj potom. Videné v rámci Challange tour marec 2016 - 30 dní so sverovou kinematografiou.(17.3.2016)

Ač místy úsměvný, nakonec velmi smutný a po celou dobu nad očekávání výborně zrežírovaný film o sociálních problémech na uruguayském venkově. Sice nevěřím, že by si skutečný Beto peníze „úhlavního nepřítele“ nevzal, ale když si v hlavě opakovaně přehrávám poslední záběr, to pokorné přijetí nastoleného osudu se vší jeho hořkostí, přijde mi podobná připomínka malicherná. Festivalový film, který bych doporučil i nefestivalovým divákům. 80%(24.8.2008)

Typická festivalovka, ktorá trefne reflektuje prach a biedu, nádej a sklamanie, odhodlanie, silu a rezignáciu snívajúceho človeka. Ale predovšetkým významovú rovinu pravidelných tours jedného zhrbeného panáčika v papamobile a trúsenie požehnaní podľa PR klendárika. Neľahká realita života s pár úsmevnými chvíľkami. Veľké veci v malom nenápadnom balení Made in Uruguay, ktoré nevyprchá. P.S. A muzika je výborná. 80%(13.3.2011)

Zajimavy namet, opreny o skutecne udalosti z uruguayskeho pohranici v dobe navstevy papeze Jana Pavla II. Film krasne dokumentuje prosty zivot domorodcu na malem meste, kteri si na vyznamne navsteve chteli k zivotu trochu prilepsit a sve uspory investovali do prodeje a sluzeb pro poutniky. Zdarila kamera, ktera rychlymi strihy evokuje autentickou atmosferu te doby i tezkeho zivota obycejnych lidi. Libiva je i hudba, vetsinou ve spojeni se zabery jizdy na kolech. Vyborne socialni drama, ktere i pres nekolik usmevnych momentu nemuze byt brano v potaz jako komedie. Bavila me i vetsina hercu-nehercu. Trosicku doladit scenar, dam plny pocet.(18.5.2016)

Hořkoúsměvná sociální sonda do života chudých lidí v uruguayském pohraničí, kteří se musí pro vlastní obživu hodně ohánět a když vysvitne jiskřička naděje pro lepší zítřky, neochvějně se ji chopí. Originální výchozí premisa, realistický feeling podpořený hojnou účastí neherců a skorodokumentárním zpracováním, byť kamera občas nepříjemně zabírá postavy zblízka, sem tam příjemné odlehčení... Akční přístup obyvatel Mela (i když je možné, ba pravděpodobné, že v Uruguay nepobírají podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky, a lidem tudíž nic jiného nezbývá) mi byl hodně sympatický. 7/10 (Febiofest 2008)(30.3.2008)